Cevaplar.Org

EL-GAFUR

Gafur kelimesinin sözlük anlamı: Örten, gizleyen, bağışlayan. Gafur isminin terim anlamı: Kulunun kusurunu örten, suçunu bağışlayan, azaptan koruyan, mağfireti bol olan.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-05-16 08:18:25

Gafur kelimesinin sözlük anlamı: Örten, gizleyen, bağışlayan.

Gafur isminin terim anlamı: Kulunun kusurunu örten, suçunu bağışlayan, azaptan koruyan, mağfireti bol olan.

Allah, şirk ve küfür dışındaki günahları bağışlar:

"Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah)ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah'a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur."(1)

Allah, şirk ve küfür üzere ölen kimseyi bağışlamaz; bunların dışında dilediklerini bağışlar.

"İşte böyle. Her kim, kendisine verilen eziyetin dengi ile karşılık verir de, bundan sonra kendisine yine bir tecavüz ve zulüm vaki olursa, emin olmalıdır ki, Allah ona mutlaka yardım edecektir. Hakikaten Allah çok bağışlayıcı ve mağfiret edicidir."(2)

Müfessir Sabuni, bu ayeti şöyle açıklar: 'İşte durum bu. Kim, zalime, yaptığı zulmün tam karşılığını verir de, sonra da zalim ikinci defa ona zulmederse, Allah o mazluma mutlaka yardım eder. Allah çokça affedici ve bağışlayıcıdır. Burada af ve bağışlamanın teşvik edilmesine bir işaret vardır. Çünkü Yüce Allah, tam anlamıyla öç almaya gücü yettiği halde affedip bağışlıyor, onun dışındakiler ise bunu öncelikle yapmalıdırlar."(3)

Allah, bizim günahlarımızı örttüğü gibi, bizler de din kardeşlerimizin günahlarını örtmeliyiz. Bir hadis şöyledir:

"Kim bir müslümanın ayıbını örter, kusurunu bağışlarsa Allah da kıyamet gününde onun kusurlarını bağışlar."(4)

Allah'ın günahlarımızı bağışlayacağını düşünerek günah işlemek ve bilerek günahta ısrar etmek affedilmeme sebeplerindendir.

El-Gafur isminden çıkarmamız gereken ders:

Allah'ın mağfiretine ulaşmak istiyorsak, bilerek ve ısrar ederek günah işlememeliyiz. Bir günah işlediğimizde hemen tövbe etmeli ve aynı günahı yeniden işlememeliyiz. Başkalarının günahlarını örtmeli ve yetkimiz dâhilinde olan durumlarında kusurlarını bağışlamalıyız.

Dipnotlar

1-Nisa-48

2-Hac-60

3-Sabuni, Safvetü't-Tefasir, C: 4, S: 148

4-Buhari, Mezalim-3; Müslim, Zikir-38

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Dehşeti herşeyi kaplayan kıyametin haberi sana geldi mi?

Gaşiye, 1

GÜNÜN HADİSİ

Kurban hakkında

"Kim gönül hoşluğu ile,sevabını Allah'tan umarak kurbanını keserse,o kurban onu ateşten koruyan bir perde olur"Tergib ve Terhib:2/155

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI