Cevaplar.Org

ABDÜLHAKİM ARVASİ HAZRETLERİNİN BİR TAVSİYESİ

Merhum İsmail Çetin Hocaefendi anlatıyor; “Sultanahmet Camii eski imamlarından muhterem Molla Şefik (Arvasi)Efendi hazretlerini(1) ziyaret ettik. Ayrılırken “Üstadım, ihtimal ki sizinle görüşmemiz bir daha nasip olmayacak. Bize bir tavsiye buyurmaz mısınız?” dedim


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-05-09 08:56:36

Merhum İsmail Çetin Hocaefendi anlatıyor; "Sultanahmet Camii eski imamlarından muhterem Molla Şefik (Arvasi)Efendi hazretlerini(1) ziyaret ettik. Ayrılırken "Üstadım, ihtimal ki sizinle görüşmemiz bir daha nasip olmayacak. Bize bir tavsiye buyurmaz mısınız?" dedim.

Hayli bir zaman murakabeye daldı; başını kaldırıp şöyle buyurdu;

"Gözümün nuru Şeyh Abdülhakim amcam bize şöyle buyurdu; "Elinize, dilinize, belinize hâkim olun. Allah dili iki kapı arasında yaratmış; ona daha ziyade hâkim olun. Gözün önüne de kanatlı bir kapı yaratmıştır; Allah'ın izni olmaksızın açmayın. İmam-ı Azam'ın Hammad'a tavsiye ettiği beş hadisle(2) amel edin. Sizler bunu yaparsanız Cennete girmenize şüphe kalmaz."

Sonra (Şefik Efendi) gözyaşlarını döktü. "Eğer dil ile göz olmasaydı, bizden günah sadır olmayacaktı" diyerek şöyle devam ettiler; "Gerçekten Efendi hazretleri çok büyük hakikatleri beyan ettiler. Eliniz, beliniz, diliniz ve gözünüz Allah hesabına çalışsın. Ya Rabbi! Ahirette bunları aleyhimizde konuşturma. Biz ihtiyarladık, saç, sakal ağardı, ölüm elçisi geldi. Kusurumuz affet. Gençlerimize hidayet et. Zira ahirette evlatlarımız bizden ayrılırlarsa çokça ağırlarız. O gün bizi ağlatma. Bugünde de gençlerimize İmam-ı Azam'ın vasiyetiyle yaşamalarını nasip et ve yaşat."

Dipnotlar

(1)- Seyyid Şefik Arvasi 1884'de Bitlis'te dünyaya gelmiş, Nurşinli Hazret Şeyh Ziyaeddin Efendi ile onun kardeşi Sultan Veled'den ders görmüş. Bitlis'in Ohin köyünde Şeyh Alaaddin Efendi merhumun yanında tahsilini ikmal ile hem medrese icazetini, hem tarikat icazetini almıştır. Üstad Bediüzzaman'ın Van'daki Horhor medresesinde Üstaddan ders almıştır. 13 Mart 1970'de İstanbul'da vefat edip, Edirnekapı Necatibey mezarlığında, yakın arkadaşı Abdurrahim Zapsu'nun yanına defnedildi. Rahmetullahi aleyh

(2) İmam-ı Azam hazretlerinin oğlu Hammad'a tavsiye ettiği beş hadis şunlardır;

1-"Ameller niyetlere göredir. Ve ancak kişiye niyet ettiği şey vardır."

2-"Kişinin malayaniyi(lüzumsuz işleri) terk etmesi İslam'ının (İslami yaşayışının) güzelliğindendir."

3-"Sizden biriniz kendi için sevdiği şeyi başkası için de sevmedikçe gerçek bir mümin olamaz."

4-"Şüphesiz helaller bellidir, haramlar da bellidir. Lakin aralarında şüpheliler vardır. Her kim şüphelilerden sakınırsa, dinini ve şerefini korumuştur."

5- "Müslüman odur ki, diğer Müslümanlar elinden ve dilinden selamete kavuşmuşlardır."

Kaynak

İsmail Çetin

Edeble Varış Lütufla Dönüş

Dilara Yayınları

Isparta, 2007

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

"Kim bir oruçluya iftar verirse, oruçlunun sevabından hiçbir şey eksilmeksizin, oruçlunun sevabı gibi sevap alır."

Tirmizî.

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI