Cevaplar.Org

EL-MÜZİLL

Müzill kelimesinin sözlük anlamı: Hor ve hakir kılan, zelil eden. Müzill isminin terim anlamı: İstediğini hor ve hakir kılan, zillete düşüren, perişan eden.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-05-09 07:15:02

Müzill kelimesinin sözlük anlamı: Hor ve hakir kılan, zelil eden.

Müzill isminin terim anlamı: İstediğini hor ve hakir kılan, zillete düşüren, perişan eden.

Allah, dilediğine izzet ve şeref verip yücelttiği gibi, dilediğini de hor ve hakir kılıp zillete düşürür.

"…Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin"(1)

Müzill ve Muizz isimleri birlikte hatırlanmalıdır. Allah, hakir kılarken de aziz ederken de bizim bilmediğimiz bilgilere sahiptir.

"O gün birtakım yüzler vardır ki zillete bürünmüşlerdir. Bitkin ve yorgun."(2)

Diyanet tefsiri bu iki ayeti şöyle açıklar: 'Müfessirler 2 ve 3. âyetlerde, zillet kaplayacağı ve yorgun bitkin düşeceği bildirilen "yüzler"le inkârcıların kastedildiğini söylemişlerdir. Onlar dünya hayatında büyüklük taslayıp inkâr bataklığına saplandıkları, müminleri küçümsedikleri, peygamberin davetini kabul etmeyi ve müminlerle eşit konumda bulunmayı kendilerine yediremedikleri için kıyamet gününde yüzlerini korku bürümüş, çektikleri sıkıntı ve cezadan dolayı bitkin bir halde bulunacakları ifade edilmektedir.'(3)

El-Müzill isminden çıkarmamız gereken ders:

Şunu unutmamalıyız ki, küfür ve günahı tercih eden zelil olur. O halde bize düşen, zelil olmamak için, istikamet üzere bulunmaktır.

Allah, hepimize istikamet üzere olmayı nasip etsin.

Dipnotlar

1-Al-i İmran-26

2-Gaşiye-2.3.

3-DİB Kur'an Yolu Tefsiri, C: 5 S: 608

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Gökleri ve yeri yaratan, bunları yaratmakla yorulmayan Allah'ın ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mi? Evet O, herşeye kadirdir.

Ahkaf, 33

GÜNÜN HADİSİ

"Biriniz bir oturma yerine girince selâm versin. Oturmak isterse otursun. Kalkarken yine selâm versin. Çünkü, birinci selâm ikincisinden daha üstün değildir."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI