Cevaplar.Org implant

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-35 "Sen mümini, güç yetirebildiği (başarabildiği) işlerde gayretli, güç yetiremeyip (başaramadığı) işlerde de mütelehhif (üzüntülü) bulursun."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 3/301; Kenz, 1/


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-07 17:05:49

Gerçek mümin, güç yetirebildiği namaz, oruç ve gücü yettiği, yapabildiği bütün hayırlara koşturmak için can atan bir insandır. Yapamadığı mesela zekat vermek, sadaka dağıtmak istiyor ancak zengin değil, hacca gitmek için yanıp tutuşuyor ama parası yok vs gibi hususlarda da "Ah keşke ben de imkanı olup da bu ibadetleri yapan insanlar gibi daha çok hayır yapsam, daha çok zekat versem, hacca gidip günahlarımdan yunup yıkansam" şeklinde düşünen, hayır hasenat ve iyilik avcısı bir insandır. Müminin taşıması gereken bu hasleti, sahabe efendilerimizde görüyoruz. Kur'an, onların bu halini destanlaştırarak anlatır: "Ey Rasulüm! Binek temin etmek için sana geldiklerinde: 'Sizi bindirecek bir şey bulamıyorum' deyince, harcayacak para bulamamaları sebebiyle göz yaşı döke döke dönüp gidenleri de kınamak doğru değildir."(1) Evet, gerçek mümin, nasıl zekatımı acaba nisap miktarının altına düşürebilirim hesapları yapan değil aksine acaba nasıl zekâta mükellef hale gelebilirim deyip zenginleşmenin ve kendisine zekât düşürmenin yollarını arayan insandır. Mümin, hayır yapmaya doymaz, yapamadığı noktada da yapma niyetiyle yapanlar gibi muamele görmenin ümidini besler içinde. Allah Rasulü bir hadislerinde "Sıdk ile şehit olmayı isteyen bir insan, yatağında da ölse şehittir." buyururlar. Evet, "Müminin niyeti amelinden hayırlıdır." Dipnot: 1-Tevbe, 9/92.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

İman edip iyi yararlı işler yapanları, muhakkak salihler (zümresi) içine katarız.

Ankebût, 9

GÜNÜN HADİSİ

Size, takat getirebileceğiniz amel yaraşır. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadıkça, Allah da (sevab vermekten) usanmaz. Allah'a en hoş gelen dini amel, kişinin devamlı olarak yaptığı ameldir"

Buhari, İman 32, Teheccüd 18

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI