Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-35 "Sen mümini, güç yetirebildiği (başarabildiği) işlerde gayretli, güç yetiremeyip (başaramadığı) işlerde de mütelehhif (üzüntülü) bulursun."( Münâvî, Feyzu'l-kadîr, 3/301; Kenz, 1/


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-04-07 17:05:49

Gerçek mümin, güç yetirebildiği namaz, oruç ve gücü yettiği, yapabildiği bütün hayırlara koşturmak için can atan bir insandır. Yapamadığı mesela zekat vermek, sadaka dağıtmak istiyor ancak zengin değil, hacca gitmek için yanıp tutuşuyor ama parası yok vs gibi hususlarda da "Ah keşke ben de imkanı olup da bu ibadetleri yapan insanlar gibi daha çok hayır yapsam, daha çok zekat versem, hacca gidip günahlarımdan yunup yıkansam" şeklinde düşünen, hayır hasenat ve iyilik avcısı bir insandır. Müminin taşıması gereken bu hasleti, sahabe efendilerimizde görüyoruz. Kur'an, onların bu halini destanlaştırarak anlatır: "Ey Rasulüm! Binek temin etmek için sana geldiklerinde: 'Sizi bindirecek bir şey bulamıyorum' deyince, harcayacak para bulamamaları sebebiyle göz yaşı döke döke dönüp gidenleri de kınamak doğru değildir."(1) Evet, gerçek mümin, nasıl zekatımı acaba nisap miktarının altına düşürebilirim hesapları yapan değil aksine acaba nasıl zekâta mükellef hale gelebilirim deyip zenginleşmenin ve kendisine zekât düşürmenin yollarını arayan insandır. Mümin, hayır yapmaya doymaz, yapamadığı noktada da yapma niyetiyle yapanlar gibi muamele görmenin ümidini besler içinde. Allah Rasulü bir hadislerinde "Sıdk ile şehit olmayı isteyen bir insan, yatağında da ölse şehittir." buyururlar. Evet, "Müminin niyeti amelinden hayırlıdır." Dipnot: 1-Tevbe, 9/92.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

Harb bir hiledir.

Buhari, Cihad 157; Müslim, Cihad 18, (1740)

TARİHTE BU HAFTA

*Kanije müdafaası(18 Kasım 1601) *Hz.Fatıma'nın(r.anha) Vefatı(22 Kasım 632) *İstanbul'un Müttefikler Tarafından İşgali(23 Kasım 1918) *Alparslan'ın Şehadeti(24 Kasım 1072) *Öğretmenler Günü(24 Kasım)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI