Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-31 "Nefsim elinde olan Zat'a yemin olsun ki, komşusu, zararlarından emin olmayan kul cennete giremez."(Buhari, Edeb, 29; Müslim, İman, 73.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-03-31 22:25:16

Buhari'deki rivayet daha şiddetlidir. Allah Rasulü üç defa "vallahi iman etmiş olmaz" diye tekrar etmiş, artık sahâbe efendilerimiz merakla, "Kim iman etmiş olmaz Ey Allah'ın Rasulü?" diyerek sormuşlar. Bunun üzerine Allah Rasulü'nün dudaklarından yukarıdaki sözler dökülmüştür. Hadisin asıl metninde geçen "bevâik"; şerler, kötülükler, zararlar gibi manalara gelmektedir. Komşu, bir insana ailesinden sonra en yakın olan, dolayısıyla zarar ve faydalarına maruz kalabilecek konumda bulunan insandır. Kişinin imanının sınanmasına maruz kalacağı ilk insanlardandır komşusu. Başka hadislerde geçtiği üzere, Allah Rasulü, komşu hakları hususunda çok hassastır. Bir seferinde, "Cebrail bana komşu (hakları) hususunda o kadar tavsiyede bulundu ki neredeyse Allah, komşuyu komşuya vâris kılacak zannettim" buyururlar. Bir bütünlük içinde ele alacak olursak, Allah Rasulü, müminleri, "Sizin en hayırlınız ailesine karşı en hayırlı olandır" demekle, dar daireden başlayarak, komşulara, oradan da "Sizin en hayırlınız insanlara en çok faydalı olandır" ufkuna; yani bütün insanlığa doğru uzanan bir çizgide toplum için ideal bir tip olmaya çağırıyor. Eğer komşumuz, bizim hareketlerimizden, tavırlarımızdan endişe ediyor, bu adam her an bana bir zarar verebilir, diyor, asgari komşuluk vazifelerini (burada, gürültü, koku vs kirlilikleri ve komşuluk münasebetlerinde her gün karşılaştığımız manzaraları hatırlayabiliriz) yerine getirmiyorsak cennetin kokusunu bile alamayız. Zira bu takdirde bizdeki iman, meyve vermeyen, kuru bir ağaç gibidir. Allah Rasulü'nün yukarıda verdiğimiz Buhari'deki rivayetine göre de yemin ederek söylediği üzere bu kişi "iman etmiş olmaz".

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır.

SAFF, 3

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI