Cevaplar.Org

Hadis-i Şeriflerde İNANANLARIN VASIFLARI-20 "Muhakkak gerçek mümin, şeytan(lar)ını sizin yolculukta develerinizi yorduğunuz gibi (nefsin isteklerine baş kaldırıp, Allah'ın isteklerini yaparak) yorar." (Müsned, 2/380.)


Selçuk Camcı

selcukcamci@hotmail.com

2002-03-17 22:21:00

Nefis taşıyan insan, hayatın her karesinde nefsin istekleri ve Allah'ın istekleri arasındadır. Burada, nefsin ilk görünüşte biraz tatlı, süslü püslü, neticede ise acılı ve pişmanlıklar getiren istekleri ve başta biraz ekşi ve zor, neticede bütün bütün hayır, ferah ve huzur getiren Allah'ın istekleri karşımızda durmaktadır. İşte gerçek mümin, imanının verdiği basiret, feraset ve iz'anıyla nefsin ve Rabbi'n isteklerinin arkasını, neticesini çok rahat görebilen insandır. Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem), güzel bir benzetmeyle yani yolculuk anında devesini yoran birinin haline benzeterek, ibadetleri yapmakla ve yapılmaması gerekenleri terketmekle insanın nefsini yorduğunu ne güzel ifade ederler! Gerçek mümin, rahat meftunu bir insan değildir. O hep hareket halinde, aksiyondan aksiyona koşan, nefsini rahat bırakmayan, ibadetten ibadete, hizmetten hizmete hasılı hep hayırlar salih (doğurgan) dairesinde olan insandır. Kimbilir belki de belli bir mertebeye ulaşan insanlar, nefsin yorgunluk hırıltılarını bile duyuyorlardır?! Şu hadis de aynı manadadır: "Gerçek mümin, nefsi ondan sıkıntıda (nefsini zorlayan), diğer insanların ise kendisinden rahat ettiği insandır."(73) Mümin, kendisine karşı savcı gibi başkalarına karşı ise avukat gibi olmalıdır. Dipnot: 1-Kenz, 1/151.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

KUR’AN’IN ANLAŞILMASINDA SÜNNETİN YERİ-2

2. Açık Olmayan Ayetlerin Varlığı Kur'an-ı Kerim, bizzat kendisi, âyetlerini "muhkem" ve "m

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

3, Kadir

GÜNÜN HADİSİ

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (haluf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur."

Ebu Hüreyre

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI