Cevaplar.Org

ENERJİ

Her şey bir enerji midir? Sözlerin düşüncelerin birer frekansı enerjisi var mıdır? Varsa o zaman esmaların Allah’ın isimlerinin yani hepsinin bir enerjisi var mıdır? Bunları zikredince etrafımızda vücudumuzda bir korunma mı sağlıyoruz tabiî ki Allahın rızası kesinlikle olmalı önce bilimsel olarak araştırılınca


Niyazi Beki(Prof. Dr.)

niyazibeki@gmail.com

2018-09-21 21:20:10

Her şey bir enerji midir? Sözlerin düşüncelerin birer frekansı enerjisi var mıdır? Varsa o zaman esmaların Allah'ın isimlerinin yani hepsinin bir enerjisi var mıdır? Bunları zikredince etrafımızda vücudumuzda bir korunma mı sağlıyoruz tabiî ki Allahın rızası kesinlikle olmalı önce bilimsel olarak araştırılınca her esmanın bir enerjisi olduğunu bunun da insanın aurasının ve çakrasının kuvvetlendirdiğini cinlerden kötü enerjilerden koruduğunu söyleniyor. peygamberimizin vahiy esnasında biz etrafınca koruduk ayeti melekleri ispatlıyor peki biz zikir çekince acaba yaratılan melekler mi koruyor bizi .. Etrafta her şey bir enerji midir?

Cevabımız:

-Allah'ın zat ve sıfatları maddi olmaktan münezzehtir. Enerji maddeye dönüşebilen bir varlıktır. Kendisi maddenin aslı ve de yaratılmış bir nesnedir. Allah'ın sıfatları ise Zat-ı akdesi gibi ezelidir, yaratılmamıştır ve de maddeye bürünmezler. Bu açıdan Allah'ın sıfatlarına "ENERJİ" nazarıyla bakmak hatadır.

-Madde gibi enerji de Allah tarafından yaratılmış bir nesnedir. Allah'ın isim ve sıfatlarının ilk tecelligâhı bir anlamda ESİR maddesidir. Esir maddesinin veya Hidrojenin ilk menşei enerji kabul dilse bile, bunlar Allah'ın kudretinin bir tezahürü olur, başka olamaz. Bu sebeple Allah'ın sıfatlarına enerji denilmez.

-Zikir yapma, Kur'an okuma esnasında insanın yanına veya üstüne bulut gibi temessül eden bazı şeyler olabilir. Bunlara hadiste "Sekine" adı verilmiştir.

Ebu Davud'un rivayet ettiği bir hadiste denilmiştir ki: "Bir topluluk Allah'ın evlerinden bir evinde tplanıp da Allah'ın kitabını okudukları veya kendi aralarında(ilmi) müzakere yaptıkları zaman mutlaka onların üzerine sekinet iner, onları rahmet kaplar, melekler onları kuşatır ve Allah katındaki ler yanında onları anar"(Kenzu'l-Ummal, h.no:2320).

-Müslim-gayr-ı müslim fark etmeksizin her insanı takip eden, onları gözeten(Muakkıbat) meleklerin var olduğunu Kur'an'dan öğreniyoruz(bk. R'ad, 13/11).

Ancak, İslam literatüründe "sekine"ye enerji değil feyiz kelimesi kullanılır. Bununla beraber bazı kesimlerde fazla revaçta olan "enerji" sözcüğü tercih edilmektedir.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır.

SAFF, 3

GÜNÜN HADİSİ

"iman bakımından müminlerin en mükemmeli, ahlâkça en güzel olanlar ve ailesine en güzel davrananlardır."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI