Cevaplar.Org

CIVA YÜKLÜ EL ARABASI

Ya Rabbi, kalbimin sahibi sen olduğun gibi gökyüzünün sahibi de sensin. Yeryüzünün sahibi sen olduğun gibi Güneşin sahibi de sensin. Ben senin kulunum ve sana açmış ellerimi, yalvarıyorum.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2014-03-23 10:36:53

Ya Rabbi, kalbimin sahibi sen olduğun gibi gökyüzünün sahibi de sensin. Yeryüzünün sahibi sen olduğun gibi Güneşin sahibi de sensin. Ben senin kulunum ve sana açmış ellerimi, yalvarıyorum.

Ya Rabbi, öyle belalar vardır ki, el arabasına konmuş ve arabanın kolları ellerimize tutuşturulmuş, mecburen yokuş yukarı itmemiz gereken bir vaziyetteyiz. Belanın büyüklüğüne göre yük ağırdır. Ağırlık da demir gibi, kurşun gibi cıva gibi ağırdır. Bu ağır belaları biz güçsüz ve yorgun halimizle nasıl taşırız? Düz yolda bile ittiremezken bu el arabasını, şimdi hayat bizim için bu ağırlıkları yokuş yukarı ittirerek taşımak gibi bir iş olmuştur.

Hayat musibetlerle ağırlaştı ya Rabbi. Taşıyamayacağız diye çok korkuyoruz. Ne olur Allah'ım, bizim, boş bir el arabası bile yokuş yukarı taşıyamadığımız sizce malum. Senin ise ey yüce Rabbim, yeryüzünde tır'ların, gökyüzünde kargo uçakların ve denizlerde koca koca gemilerin var. Hatta sen istersen en ağır yükleri bile bulutlar gibi rüzgârlara bindirip kıtalar ötesine götürebilirsin.

Ne olur Allah'ım, bize yardım et de, şu vücut denen el arabasını ve onun içindeki demir, kurşun ve cıva gibi duygu ve düşünceleri şu yokuş yukarı olan ihtiyarlık yolunda taşıyabilelim. Eğer taşıyamazsak, el arabası bir de bizi gerisin geri sürüklemeye başlarsa, bir daha durduramayız ve bizi bu güne kadar kör topal çıktığımız bu yolun sonuna kadar indirir. Hatta yolun sonuna kadar sürüklemekle de kalmaz, bizi yolun kenarındaki ve virajın sonundaki uçurumdan aşağı atıverir.

Ne olur Allah'ım, sen bizi taşıyamayacağımız büyük belalarla imtihan etme.

Ya Rabbi, ne olur sen bizi taşıyabileceğimiz büyük belalarla da imtihan etme. Vallahi büyük belaların her türlüsü çok ağırdır. Büyük musibet demek olan büyük belaların o kadar çok yönü vardır ki insan ona duçar kalmasın, senin cezanın yanında bir de milletin nazarı var ki biz zavallı insanlar için pek dayanılır değil Allah'ım. Bizi büyük belaların büyük sorumluluğundan kurtar Allah'ım.

Yükümüz ağırdır Allah'ım. Yolumuz yokuştur Rabbim. Biz ise fani, güçsüz, yorgun ve nefis taşıyan zavallı insanlarız. Bizi ağır yüklerin altında ezme Allah'ım.

Bizi büyük belaların ve ağır yüklerin taşıyıcılığında yalnız bırakma. Bizim elimizden, bir annenin, çocuğunun elinden tuttuğu gibi tut Allah'ım.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"Her ümmet için Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O'nun adını ansınlar diye bir kurban kesme ibadeti koymuşuzdur. Hepinizin ilâhı bir tek ilâhtır. Onun için yalnız O'na teslim olan müslümanlar olun. Allah'a itaat e

Hacc:34

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI