Cevaplar.Org

BİZE CİDDİYET VER ALLAH’IM

Ey bütün isimleri ve sıfatları ciddiyetinin bir ifadesi olan Allah’ım, Bu fani, bu geçici ve bu yalan dünyada ne olur bizi ciddiyetle yaşat. Hani insanlıkta mizah da vardır, şaka da vardır, espri de vardır, kinaye de vardır. Fakat ya Rabbi ne olur bunların hepsini normal bir insanın ihtiyacı kadar yaşayarak, asıl hayatın ciddiyetini ruhunda taşıyan bir insan eyle bizi.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2014-02-09 11:00:47

Ey bütün isimleri ve sıfatları ciddiyetinin bir ifadesi olan Allah'ım,

Bu fani, bu geçici ve bu yalan dünyada ne olur bizi ciddiyetle yaşat. Hani insanlıkta mizah da vardır, şaka da vardır, espri de vardır, kinaye de vardır. Fakat ya Rabbi ne olur bunların hepsini normal bir insanın ihtiyacı kadar yaşayarak, asıl hayatın ciddiyetini ruhunda taşıyan bir insan eyle bizi.

Ey Celil-i mutlak Allah'ım, elbette ki dünya hep taştan yapılmamıştır. Toprağı var, suyu var, havası var güneşi var. İnsanın da elbette ki halleri vardır. Fakat dünya toprağının ve suyunun kullanılabilmesi için elbette ki taş tabakasının olması gerekir. Sen de ne olur Allah'ım bizim taş tabakamız sayılabilecek olan ciddiyetimizi muhafaza etmeyi nasip et.

Ya Rabbi ne olursun hayatı sadece eğlence ve eğlenceyi de salt mutluluk sayan insanlardan eyleme bizi.

Ey Azim Allah'ım, ne olur bizi, hayatı hep şaka, hep espri ve hep lakırdı sanan insanlardan eyleme.

Ey sultanlar sultanı olan Allah'ım, ne olur bizi, hayatı hep oyunlarla, maçlarla ve müsabakalarla geçen kullarından da eyleme. Çünkü hayatta bizim bizzat oynamamız gereken bu maçlardan daha büyük maçlarımız vardır. Çoğumuz bu küçük maçların sevdasıyla o hayati maçları unutuyoruz.

Ey Ferd-i Ferit olan Allah'ım, ne olur bizi öyle hayatı hep film izlemek veya film çevirmek olan insanlardan da eyleme. Çünkü hayat hep filmcilik ve sinemacılık da değildir.

Ey her şeyi yaratan ve bizi bizden iyi bilen Allah'ım. Ne olur bizi bu dünyanın aldatıcı yalanlarında ve geçici mutluluklarında oyalayıp bırakma. Bunlarla bir insanın ihtiyacı kadar birlikte olduktan sonra asıl önemli olan yer yer acı, yer yer tatlı; ama her zaman ciddi olan gerçekleriyle yüzleştiğimizde bizi o gerçekleri anlayan ve o gerçeklerin gerektirdiği gibi yaşayan kullarından eyle Allah'ım.

Ey merhameti bol Allah'ım, ne olur bizi bu dünyada bu dünyanın gerektirdiği ciddiyetle yaşamak nasip eyle.

Vallahi ya Rabbi, bu dünyada tebessüm etmek de iyidir. Espri de şaka da oyun da. Yerine göre film de sinema da. Fakat ya Rabbi bizde en çok noksan olan şey ise senin eşref-i mahlûkat olarak yarattığın biz kullarının bu dünyayı gerektiği kadar ciddiye almamasıdır.

Ya Rabbi ne olur, bize ciddiyet ver. Âmin.

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Hala mı Allah'a tövbe etmezler ve O'ndan bağışlanma istemezler? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Maide, 74

GÜNÜN HADİSİ

"Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır"

Müslim, Birr, 11-13 (2552);

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI