Cevaplar.Org

ÇİÇEK GİBİ TEMİZ YAP ALLAHIM

Ey Allah’ım, dünyadaki birçok güzelliği anlatmak için onları çiçeklere benzetiriz. Mesela “çiçek gibi temiz” deriz. “Gül gibi güzel” deriz. Karanfil gibi, gonca gibi, lale, narçiçeği, portakal çiçeği, ıhlamur çiçeği gibi deriz. Peki, çiçekleri anlatırken neye benzeteceğiz Allah’ım? Yeryüzünde onlardan daha güzel bir şey var mıdır?


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2013-11-22 23:37:34

Ey Allah'ım, dünyadaki birçok güzelliği anlatmak için onları çiçeklere benzetiriz. Mesela "çiçek gibi temiz" deriz. "Gül gibi güzel" deriz. Karanfil gibi, gonca gibi, lale, narçiçeği, portakal çiçeği, ıhlamur çiçeği gibi deriz. Peki, çiçekleri anlatırken neye benzeteceğiz Allah'ım? Yeryüzünde onlardan daha güzel bir şey var mıdır?

Ey rahmeti bol Allah'ım. İşte yine bir ilkbaharda bütün ağaçlar yeşillendi. Meyveli ağaçlar ise yeşillikleri yanında rengârenk çiçekler açtı. Sanki oturup da anlaşmışçasına her meyve ağacı öbüründen biraz farklı veya çok farklı bir renkte açarak gülücükler dağıttı.

Ey her şeyin mutlak sahibi Allah'ım, işte bir gece vakti beyaz ışıklı bir sokak lambasının tam yanında bulunan bir erik ağacının bembeyaz açmış binlerce çiçeğinin önünde seni düşünüyorum. Bu kapkaranlık gecede adeta o erik ağacının çiçeklerini bizlere göstermek için oraya konulan o lambanın ışıklarından belki de daha çok ışığı olan ve bu karanlık geceyi belki de o ışıktan daha çok aydınlatan yüzümüze bakarak bize tebessüm eden bu çiçekler hep Seni hatırlatıyor.

Ey Rabbi Rahimim, bu ağacın çiçek açan bu dalları daha birkaç gün öncesine kadar toz topraktı. Dallara kuşlar konmuş, kirletmişlerdi. Kışın ise bu dallar don tutmuş, buzlanmışlardı. Bak şimdi sen bu tozları toprakları nasıl temizlediysen, donları, buzları çözüp nasıl beyaz çiçekler açtırdıysan, işte bizim kalbimizi de öyle toz topraktan, günahlardan temizle ve cahilliğin buzlarından, donlarından kurtar.

Bizim kalbimizi de bu çiçekler gibi bembeyaz aç ve arkasından da herkese faydalı olan çiçeklerin meyveleri gibi güzel faydalı duygularla doldur. Biz kemter kullarını da bu ağacın çiçekleri gibi ahret çiçekleri olarak cennette ebedi aç Allah'ım.

Ey yüce Allah'ım, işte şu karşımızda duran ağacın çiçekleri adedince sana şükrediyoruz. Hayır hayır, sadece o kadar değil. Bu baharın yeryüzünde açan bütün ağaçların çiçekleri adedince, hatta yaprakları adedince Sana şükrediyor ve Seni tefekkür ediyoruz. Hem de yeryüzünde açılan ilk çiçekten ve açılacak olan son çiçeğe kadar bütün çiçeklerin yaprakları tohumları ve hatta atomları adedince Seni zikrediyor ve sana tesbih ediyoruz.

Ey çiçeği bol, meyvesi çok Allah'ım, yaratmış olduğun bütün çiçekler ve meyveler adedince Seni tesbih ederiz. Sen de bizi ziyan etme, bizi ahrette cennet çiçekleri ve meyveleri gibi güzelliklere sahip kıl. Bizi güzel isimlerinin tecellisine mazhar eyle.

Senin güzelliğinin tecellisi olmak ne kadar güzel bir şey Allah'ım. Bizi bu tecelliden mahrum bırakma Allah'ım!

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

De ki: "Onlardan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarır. Ama siz yine de O'na ortak koşuyorsunuz."

En'am, 64

GÜNÜN HADİSİ

"Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır"

Müslim, Birr, 11-13 (2552);

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI