Cevaplar.Org

BORCUM VAR YA RABBİ

Ey Rabbim, işte ben o borçluyum, sen de o zenginsin. Benim birinci borçlu olduğum kişi ve kişiler annem ve babamdır. Ben bir evlat olarak annemin ve babamın hakkını hukukunu gözetemedim. Onlara olan borcumu ödeyemedim. Bunun nedenini sen benden daha iyi bilirsin Allah’ım. Bütün istememe rağmen yapamadım. Benim onlara olan borcumu sen öde ne olur Allah’ım.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2013-07-22 23:08:49

Ya Rabbi,

Zengin, hem çok zengin bir kişi, bir gün evinin yolunda sessiz sakin ve hüzünlü yürüyen bir yoksulu görse. Şöyle oturup bir yere onun derdini dinlese ve bu gün üç kişiye ödenmesi gereken üç borcu olduğunu fakat bu kişinin ödeyecek parasının olmadığını öğrense, zengin kişinin sadece bir günlük masrafına denk gelen bir parayla ödemesi gereken üç borcunun da ödeneceğini öğrense, çıkarıp cebinden o miktarı verse, ne kayıp eder. O zenginin bir şey kayıp etmemesine rağmen o hüzünlü, borçlu kişi ne kadar çok sevinir, mutlu olur, değil mi?

Ey Rabbim, işte ben o borçluyum, sen de o zenginsin. Benim birinci borçlu olduğum kişi ve kişiler annem ve babamdır. Ben bir evlat olarak annemin ve babamın hakkını hukukunu gözetemedim. Onlara olan borcumu ödeyemedim. Bunun nedenini sen benden daha iyi bilirsin Allah'ım. Bütün istememe rağmen yapamadım. Benim onlara olan borcumu sen öde ne olur Allah'ım.

İkinci borçlu olduğum kişi ve kişiler ise evlatlarımdır. Onlara hakiki bir terbiyeci ve müşfik bir baba olamadım. Daha doğrusu olmak istedim de olamadım. Bunun nedenini de sen benden iyi bilirsin Allah'ım. Onlara benim vereceğimi sen ver de bu borcumu ödemiş olayım Allah'ım.

Üçüncü borçlu olduğum kişi ve kişiler de bu dünyada birlikte yaşadığım insanlardır. Her gün birlikte olduğum komşularım, alış veriş yaptığım ve beş vakit aynı safta bulunduğum insanlardır. Bunlara olan borcumun ise haddi var hesabı yoktur. Ne olur Allah'ım, kimsenin hakkını yememeğe, hukukunu çiğnememeğe çalışmama rağmen, elbette ki hakkı hukuku geçen bir sürü insan olmuştur, onları sen bilirsin, ne olur onların hakkını da sen öde Allah'ım. Bu yaşadığımız toplumda ben bir kişiyim, fakat birlikte yaşadığımız insanlar ise onlarca, yüzlerce ve binlercedir. Onların bana sundukları camiler, yollar, okullar ve bütün toplumun ortak yapılarıdır. Ben bütün bu imkânlardan istifade etmeme rağmen onlara olan borcumu ödeyip ödemediğimi bilemiyorum. Ne olur Allah'ım, sen benim bilinen ve bilinmeyen bu türlü bütün borçlarımı da öde.

Ey sultanım, borçlarımın çok olduğunu biliyorum; fakat o zenginin sade bir günlük masrafının bedeli nasıl ki o borçlu adamın bütün borçlarını ödüyor idiyse, senin dünya gezegenin gibi bir arabanın sadece bir günlük masrafının karşılığı, vallahi benim bütün borçlarımı öder. Bunun için benim boynumu eğerek sana gelmem ve senden yardım istemem yeterlidir. Sen ki sana gelen hiçbir kimseyi geri çevirmeyen zengin bir zatsın. Sen ki yeryüzünde binlerce yıldır her gün bütün ihtiyarların istinat noktası, bütün çocukların mürebbisi ve bütün insanların sahibisin; ben ise senin kâinat âleminde sadece bir varlık ve senin dünya hanının misafirhanesinde bir borçlu ve dünyada senin camii evinin yolcusu ve bazen de sakiniyim. Ne olur Allah'ım, benim bildiğim ve bilmediğim bütün borçlarımı öde. Vallahi benim bütün borçlarımı ve hatta sana dönmüş, yaptığı kötülüklerden pişmanlık duymuş bütün insanların bütün borçlarını ödemek senin için o kadar basit o kadar kolaydır ki bunu sen benden iyi bilirsin Allah'ım.

Ne olur, yalvarırım borçlarımı öde Allah'ım. Borçlarımı öde ki:

Borçlarımın altında kalan boynu bükük olmayayım.

Ahirette bedenim ruhuma çökmüş bir yük olmayayım.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

Kevser:2

GÜNÜN HADİSİ

İlimden istediğiniz kadar öğrenin. Vallahi onunla amel etmedikçe ilim toplamakta ecir kazanamazsınız. (İ.hatip takvimi)

TARİHTE BU HAFTA

İlk Atom Bombası ABD tarafından Hiroşima'ya Atıldı.(6 Ağustos 1945)*)*Nagazaki'ye Atom Bombası Atıldı.(9 Ağustos 1945)*I.Kosova Zaferi ve I. Muradın şehadeti(10 Ağustos 1389) Otlukbeli zaferi 11 Ağustos-1473

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI