Cevaplar.Org

TARİHTE BUNLAR OLDU-38

ŞAPKAYA MUHALEFETTEN ASILAN HANIM Çetin Altan yazıyor; “Dedem Hasan Paşa da çok sert bir askerdi. İsmet Paşa topçu okulunda öğrenciyken, Hasan Paşa okul müdürüydü.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2012-05-09 13:20:21

ŞAPKAYA MUHALEFETTEN ASILAN HANIM

Halk Partililer her ne kadar bir müddet daha "üç maymunu" oynayacak olsalar da, iletişim imkânlarının artmasıyla, 1925-1950 Halk Parti mezalimi kamuoyunca her geçen gün biraz daha konuşulur olmuştur. 

Aşağıda sunacağımız paragraflar bir dönemi özetler mahiyettedir. Çetin Altan yazıyor; "Dedem Hasan Paşa da çok sert bir askerdi. İsmet Paşa topçu okulunda öğrenciyken, Hasan Paşa okul müdürüydü.

Sonradan ünlü komutanlar olan o dönem öğrencileri anlatıp durulardı Hasan Paşanın sertliğini. Bir şapka isyanını bastırmakla görevlendirildiği bir kentte hızını alamamış, bir de kadın asmıştı. Sanırsam, siyasal suçtan asılan ilk kadın odur tarihimizde. Kadın sehpaya çıkmadan önce, "ben bir hatun kişiyim. Şapka ile ne derdim ola ki" demiş galiba.

Ben o tarihte henüz doğmamıştım. Çok ama çok sonradan öğrendim bunları. Ve inanın ince sızı gibi tatsız bir burukluk kaldı içimde. Bir anlamda kırk kişilik bir gösteri yürüyüşünden ibaret olan "isyanı" Hasan Paşa sehpalar kurarak bastırdıktan sonra, o kente gelen İstiklal mahkemesi heyetini halk davul zurnalarla, bayram ederek karşılamış.

Şimdi anlıyorum ki, Hasan Paşa da hukuka inanmayanlardanmış."

BİR ŞEHİD SUBAYIN GÖZ YAŞARTICI DÜŞÜNCESİ

Muallim Hacı Selim Efendi'nin Birinci Cihan Harbi ile alakalı kaleme aldığı "Anadolu Harpzedeleri" adlı hatıratından; "Of!..Bir kere görmüş olsa idiniz. Ne dehşetli bir yer. İnsan söylemekten aciz.

Yolun iki tarafı kana bulanmış, bir çok insan cenazeleri, hayvan leşleri kırık araba ve tüfek parçaları dolmuştu. Diri kimse yoktu. Ben korkudan yaprak gibi titriyor ve ağlıyordum.

Kana bulanmış bir asker torbası buldum ve sevindim. İçinde dört parça ekmek vardı. Ekmeği yiyerek, ayağım topallayarak, nereye gittiğimi bilmeden yürürken, yolun kenarındaki cenazeler arasından;

"Sefil çocuk, buraya gel" sesini işittim. Dönüp baktım ki, yüzü gözü korkunç bir halde, kana, çamura bulanmış genç bir Türk zâbiti arkasındaki kaputu(palto) zorlukla çıkardı ve "al giy, soğuktan telef olma" dedi. Ben de hayretle;

-Amca böyle vakitte elbiseye senin benden çok ihtiyacın vardır" dedim. Zavallı, yürek parçalayan bir "âh" çekerek;

-Evladım, ben kaputsuz da ölürüm. Belki bu kaput sebebiyle bir Müslüman çocuğu kurtulur" dedi ve tâkatsiz yıkıldı."

VİTRİNDEKİ ALAY SANCAĞI

Çanakkale savaşında Alay komutanından son neferine kadar şehit olan 57. Piyade alayının sancağı, bugün Avustralya'nın Melburn Müzesinde bir vitrinde sergilenmekte olup, altındaki plakette şunlar yazılıdır; "Bu alay sancağı, Gelibolu savaş alanından getirilmiş, ama esir edilmemiştir. Çünkü, Türk ordusunun milli geleneklerine göre, bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim alınamaz.

Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk alay sancağını selamlamadan geçmeyin."

Kaynaklar

1-Çetin Altan, Kahrolsun Komünizm Diye Diye, Bilgi Yayınları, Ankara, 1979, s: 59

2-Fazilet Takvimi-2012

3-Türkiye Takvimi-2005

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

ferhat güz, 2014-11-28 06:54:11

Olayları çarpıtıp durmayın, insnaları cumhuriyet değerlerine karşı kin ve nefretle doldurmayın. Asılanlar yobaz ve şapka inkılabını bahane edip ayaklanan bir gurup gerici olduğu ve ayaklanma yaratıp halkı isyana teşvik ettikleri için asıldıkları tüm kaynaklarda sabit.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Müminler o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer.

Enfal,2

GÜNÜN HADİSİ

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.

Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI