Cevaplar.Org

KUR'ANDAN NASIL YARARLANILIR?

Eser Adı: Kur'an'dan Nasıl YararlanılırOrijinal Adı: Mutâlea-i Kur’an-ke Usul-ü Mebadi Müellif: Ebul Hasan en Nedvi


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-11-15 03:04:11

Eser Adı: Kur'an'dan Nasıl Yararlanılır

Orijinal Adı: Mutâlea-i Kur'an-ke Usul-ü Mebadi

Müellif: Ebul Hasan en Nedvi

Mütercim: Yusuf Karaca

Yayınevi: Şule Yayınları

İnşallah birkaç hafta yüce kitabımızla alakalı okuma tavsiyelerimiz olacak. Zaten bütün kitapları bir bakıma onu daha iyi anlamak için okumuyor muyuz?

Bu hafta tavsiye edeceğimiz eser; Hindli allame Ebul Hasan en Nedvi'nin dilimize Kur'an'dan Nasıl Yararlanılır adıyla tercüme edilen, aslı Urduca olan eseri. Merhum müellif, Kur'an'ın insanlığa neler getirdiğini engin tarihi bilgisiyle ortaya koyduğu gibi, Kur'an'dan istifade metodlarını, kendilerine yabancı kaldığımız büyük Hindli âlimlerin Kur'an'a muhatabiyetlerini ve bunlar gibi birçok gibi mühim bilgiyi bizlerle cömertçe paylaşmış. İnsan okuyunca ne kadar istifade ve istifaze ettiğini anlıyor. Allah rahmet eylesin, ruhu şâd olsun.

Hind alt kıtasından çok değerli eserleri bizlere ulaştırmakta büyük hizmet ve emeği sebkat etmiş büyüğümüz Yusuf Karaca beyefendiye de bu vesileyle bir kere daha teşekkür ederiz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Deniz Ö. Öztürk, 2012-02-02 02:49:44

İyi Günler, Kur\\\'an-ı Kerim\\\'i,eskiden Arapça\\\'sını ve Türkçe\\\'sini birlikte okurlarmış.Şimdi?Okuyanın ağzında kalmış,kalbine bile girememiş.Oysa ki Kur\\\'an okuyana bereketti.Bir örneğini bir arkadaşımda görmüştüm.Meal okurdu.Onu da biraz terkedince ne bereket kaldı ne de ihlas.Ne güzel,Arapçasını okudun.Peki içinde ne yazılmış,Allah ne emretmiş hiç meraketmedin mi?Ne eksik ne fazla,uygulaması ise Sahabe Ahlakı.Oysa unutulan veya uygulanmayan ne kadar çok farz varmış,hiç merak etmedin mi?Onun için kitap güzel.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Deniz Ö. Öztürk, 2011-12-25 03:28:08

Kur'an-ı Kerim.Hep örnek alalım ona göre yaşayalım diyorlar.O,sırlarını kendine saygı duymayana açmaz ki.Önce onu hakkettiği yere getirmek gerekir.Tabi bu da ona,davranışlarla saygıyla olacak birşey.Bir ayet okunduğunda arkanı dönüp gittikten sonra veya duyduğun halde uygulamadıktan sonra,neden hep Kur'an dersin.Sahabeler bazen bir ayeti yıllarca akıllarında tutup,uygulayıp hakkettikleri yere gelmişlerdi.Ve bir ayeti veya sureyi dünya hayatına değiştikten sonra zor gibi bu anlatılanlar.Ben eminim,bir büyüğün dediği gibi,''Ümitinizi kaybetmeyin.''Çünkü yıllarca çalışıp kaybetmek var.Onun için Allah(C.C),bu tür insanları şaşırtmasın.Amin.Kaybetme.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Deniz Ö.Öztürk, 2011-11-17 08:51:48

İyi Günler, Bu siteye yazı yazmak ne kadar da zor.Çünkü yazacak şey bulmak ne kadar da zor.FFakat bazı birkaç arkadaşla bir mini kitaplık kurduk.Tabi içinde sadece dini kitaplar vardı.Eksikmiş.Hem de çok.Onun için bazı tavsiyeleri de dinleyerek -medeniye galebe ikna iledir- hemen bilim ile ilgili birkaç kitabı da ekledik(hep beraber).Şimdi tamam.Neden okuyacak kişiler bilim ile dini her iki kitabı okuyarak götürmesin ki!Zaten -aldığım tavsiyedir,ben işaret gibi gördüm- ilim ile olacakmış.Ben anlıyom.Ama uygulamak sadece anlamak ile olmaz ki!

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Artık Allah'a, Peygamberine ve indirdiğimiz o nûra (Kur'an'a) inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Teğabün, 8

GÜNÜN HADİSİ

Hiç bir vâli yoktur ki, o, müslüman ahâli üzerinde icrâ-yı velâyet ederken zulüm ederek ölür, muhakkak Allah Cennet kokusunu ona haram kılacaktır.

Ma'kıl İbn-i Yesâr (r.a)'dan rivayet olunur.

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI