Cevaplar.Org

KUR'AN'DAKİ İSİMLERİN ESRARI

Eser Adı: Kur’an’daki İsimlerin Esrarı Müellifi: Niyazi Beki Yayınevi: Zafer Yayınları “Herkesin isminden bir nasibi vardır” diye bir kelam-ı kibar okumuştum. Çocuklara isim verilirken bu hususun dikkate alınması gere


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2010-05-01 10:57:16

Eser Adı: Kur’an’daki İsimlerin Esrarı

Müellifi: Niyazi Beki

Yayınevi: Zafer Yayınları

Herkesin isminden bir nasibi vardır” diye bir kelam-ı kibar okumuştum. Çocuklara isim verilirken bu hususun dikkate alınması gerektiğini, çocuk isimleri konusunda ana babanın sıkıştırılmaması, çocuğun isminin ana babaya ilham olunduğunu Mehmed Feyzi Efendi gibi âlimlerimiz söylemekteler.

“Beynimizin telkinlere açık olduğu, yönlendirmelerle, tekrarlarla bazı şeylerin etkisinin artırılabileceği bugün artık biliniyor. Çocuklara konulacak kötü isimlerin ya da anlamsız adların, onlar üzerindeki etkisinin ne olacağı açıkça merak konusu olmalı. Bunun denemesini kendimiz de yapabiliriz miyiz diye sorabiliriz belki. Gerginliği, öfkeyi, sabırsızlığı ya da kötü bir şeyi ifade eden bir kelimeyi seçip günde 100 defa tekrar etsek ve bir ay boyunca buna devam etsek, bunun bizde olumsuz etkileri olur mu, ne dersiniz? Bir de bu isimlerin yıllarca evinizde yankılandığını ve bir ömür boyu sürdüğünü hesaplarsak etkinin boyutunu da bulabiliriz belki” diyor Ailem dergisinin bir yazarı…

 

Size tanıtacağımız eserin ana teması, Kur’an’da geçen başta Peygamber isimleri olmak üzere şahıs ve yer isimlerinin, semavi kitapların, kabile isimlerinin vs. etimolojik kökleri, Sözlük anlamlarının ifade ettiği hayret verici tespitleridir.

 

Mesela, Musa(AS) ismi Mu(su) ve Sa(ağaç) kelimelerinden meydana gelmiştir. Bu Ululazim Peygamberin hayat serüveni su ve ağaç etrafında geçer, mucizeleri de daha çok bu minvalde meydana gelmiştir.

Eserin müellifi Dr. Niyazi Beki beyefendi, konuyu bütün şümulüyle ele almış ve hayret verici akıcı bir üslupla bizlere sunmuş. Bir çırpıda ve sıkılmadan okuyorsunuz. 2008’de basılmasına rağmen yeterince tanıtımını yapamamış yayınevi. Geçen hafta evinde ziyaretimiz sırasında müellif-i muhterem tarafından hediye edilmese bendenizin de haberi olmayacaktı belki.

İlgi çekici, bilgilendirici, düşündürücü bir eser…

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Her can ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.

Ankebut, 57

GÜNÜN HADİSİ

Ebû Malik'in babası şöyle dedi: Ben Rasûlullah'(S.A.V.)den işittim, şöyle buyuruyordu: "Her kim Allah'dan başka hak ilah yok eder, ve Allah'dan gayri ibadet olunan şeyleri tanımazsa onun malı ve kanı haram (dokunulmaz) olur. Hisabı da Allah'a aiddir."

(Müslim, Kitabu'l-İyman,37)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI