Cevaplar.Org casino maxi

MUHTASAR HAYATÜ'S SAHABE

Hindistanlı büyük davet insanı merhum Muhammed İlyas Kandehlevi hazretlerinin oğlu değerli alim Yusuf Kandehlevi’nin, şöhreti İslam dünyasının her yanını tutmuş eseridir Hayatü’s Sahabe..Müellifinin sahabeye olan derin sevgisi


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2009-02-26 18:53:09

Eserin Adı: Muhtasar Hayatü’s Sahabe

Müellifi: M. Yusuf Kandehlevi

İhtisar Eden: Dr. Halid Abdurrahman el-İk

Mütercimler: Mustafa Kasadar/ Rahmi Eyidenbilir/ Osman Kara

Yayınevi: Ravza Yayınları

Hindistanlı büyük davet insanı merhum Muhammed İlyas Kandehlevi hazretlerinin oğlu değerli alim Yusuf Kandehlevi’nin, şöhreti İslam dünyasının her yanını tutmuş eseridir Hayatü’s Sahabe..Müellifinin sahabeye olan derin sevgisi, ihlası ve takva buudlu yaşantısının izlerini taşır.

Merhum Kandehlevi ki hakkında muhterem Emin Saraç hocamız bendenize şöyle demişti; “Yusuf Kandehlevi merhumla bir gün akşam ile yatsı arasında Harem-i Şerif’te oturduk. Hayran oldum kendisine, hayran oldum..Çocukluğumdan itibaren Elhamdülillah hoca meclislerine giden bir insanım. Benim babam da, dedem de hocaydı. Buraya 43’te geldiğimizden beri birçok hocaefendilerin dersine gittim. Ama Yusuf Kandehlevi’nin meclisinde bulundum da, o kadar hayran oldum ki, o kadar olur..

Derin, hâlis, mübarek, ilim, irfan, iffet sahibi..Yaşı da o sıralar 40 civarındaydı. Zaten bir süre sonra da vefat etti. O yazdığı Hayat-üs Sahabe kitabı da ne kadar güzel bir âlim olduğunu gösteriyor. O günlerde Hayat-üs Sahabe’nin birinci cildi yeni çıkmıştı. Kendi el yazısıyla onu bana hediye etmişti.”

Hayatü’s Sahabe, davetçilere yol erzakı olma gayesi ile hazırlandığından, özellikle sahabe hayatında davet, çile, tebliğ ve cihad, dua, ibadet, hususlarında yaşananları nazara verir. Okuyucuyu gözyaşları ile irkiltir, sarsar, enteresan, çok yümün ve bereket yüklü bir kitaptır.

Merhum allame Ebul Hasan en Nedvi Hayat-üs Sahabe’yi şöyle değerlendiriyor; “Eser, onun Peygamber sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin sîreti, sahabelerin yaşantıları üzerinde ne derece derin bilgiye sahip olduğunu gösteren mükemmel bir delildir. Hiç şüphesiz bu eser eşine ender rastlanan ilmî sermaye, sahabelerin İslâm’a davetleri, yaşantıları ve ahlaklarını yansıtan bir aynadır. Muhakkak ki, bu kitapta muazzam bir tesir ve insanı etkileme gücü vardır.

Suriyeli yazar Dr. Halid Abdurrahman el-İk bu eserdeki tekrarları çıkararak eseri tek cilde indirmiş. Güzel bir çeviri ile dilimize kazandırılmış. Mütercimleri ve Ravza Yayınlarını tebrik ederiz.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb'ine kulluk et!

Hicr, 99

GÜNÜN HADİSİ

Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.

Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI