Cevaplar.Org

ZARARLI MADDELER VE İÇECEKLER

Bir dönem müdürlüğünü yaptığım, Ege’mizin şehzadeler şehri Manisa’daki okulumuzun faaliyetlerinden birisi de; gençleri kötü alışkanlıklardan koruma paneli idi. Evlâtlarımızın bu panelde sordukları bir sorudan


Hilmi Arkın

hilmi.arkin@hotmail.com

2008-12-27 23:42:19

Bir dönem müdürlüğünü yaptığım, Ege’mizin şehzadeler şehri Manisa’daki okulumuzun faaliyetlerinden birisi de; gençleri kötü alışkanlıklardan koruma paneli idi.

Evlâtlarımızın bu panelde sordukları bir sorudan oldukça etkilendiğimizi açıklamak istiyorum… Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden bir uzman, Emniyet Müdürlüğü’nden, Narkotik Bölümü görevlilerinden bir kişi ve rehber öğretmenimizle birlikte biz de konuşmacı olarak katılmıştık.

Görevliler kendi alanlarıyla ilgili teknik bilgileri aktarmışlardı. Korunma yollarıyla ilgili bilgilerin kısa, öz ve görüntülerle ve gerçek bilgilerle, rakamlarla desteklenmesi çok etkileyici görünüyordu.

Bu tür etkinliklerin en sevdiğim yerleri nedense hep son bölümleri olmuştur. Artık kimse tek taraflı doldurucu bilgileri değil, kendilerinin de katkıda bulundukları, birlikte oluşturdukları fikir ve doğrulara daha fazla önem veriyor…

On üç yaşlarındaki, yedinci sınıf öğrencilerimizden birisi konuşmaların bitiminde, diğer arkadaşları gibi söz aldı. Medeni cesareti, sorusunun orijinalliği ve olgun tavırları ve katkısı büyük olan bu evlâdımızın ismini hatırlayamadığım için kendisinden şimdi özür diliyorum. Bazı hatıra yazılarım yayınlandıktan sonra orada bulunanlarca hatırlatmalar oluyor. Bu da beni çok mutlu ediyor. Belki okur, ismini hatırlatır diye ümit ediyorum.

Soru aynen şöyleydi;

“Siz büyüklerim, hep bu zararlı içeceklerden bahsederlerken, keyif verici maddeler- diye bahsettiniz. Keyif verici ise niçin zararlı olsun

anlayamadım” dedi ve izin isteyip oturdu.

Salonda büyük bir sessizlik oldu. Konuşmacılar önce bakıştık. Sorunun “keyif verici” kısmı ilginçti ve özendirici bulunmuştu. Hem doğru cevap verilmeli, hem de arzu uyandırmamalıydı.

Cevaplamak için kimse istekli değildi. Ev sahibi olarak bakışlar üzerimde toplandı. Sunucu arkadaşımız da işareti almış gibi sözü şahsıma verdi.

Öğrencimize teşekkür ederek söze başladım. Yine kitaplığımdaki –Kırmızı Ciltli kitaplar imdadıma yetişmişti. “Evet, gençler bu maddeler ZEHİRLİ BAL gibidir. Hani bölgemizde arıcılık da yapılıyor. Onlar daha iyi bilirler. Tat olarak bu balın diğerlerinden pek farkı yoktur. Önce yer keyif alırsınız. Fakat kısa bir zaman sonra karın ağrıları başlar. Yeme miktarına göre, müdahale edilmez ise ölüme bile götürür. İşte bu içecekler de öyledir” demiştim.

Sigara, alkol ve diğer zararlı maddeleri kullananların halleri slâyt ve görüntülerle, ayrıca gazete başlıklarıyla sunuldu ve oldukça ilgi uyandırdı. Hiç de keyif alıyor gibi görünmüyorlardı.

Yüzlerine maske takmışlar ve çılgınlar gibi eğlenmişler. Yani yüzlerini gizlemişler. Anladım, henüz daha utanıyorlar. Fakat çıldırarak akıllı insanlar nasıl eğleniyor, anlayamadım…

Toplantı sonunda aldığımız kararlar arasında birisi dikkat çekici idi. Oy birliği ve çocuklarımızın alkışlarıyla bu maddelerin ortak adları; ZARARLI MADDELER VE İÇECEKLER diye değiştirilmişti.

Yıllar sonra karşılaştığım evlâtlarımızın önemli bir çoğunluğunun bizim neslimizden daha bilinçli olduklarını ve zararlı maddeleri kullanmadıklarını da biliyorum. Geleceğimize, onları görerek ümitle bakıyorum…

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Murat AKBULUT, 2008-12-28 11:21:01

Zehirli bal tabiri hadiseyi bütünüyle özetliyor.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

İyiliğin karşılığı, iyilikten başka bir şey midir?

Rahman, 60

GÜNÜN HADİSİ

Herhangi bir kişi, mükemmel bir abdest alıp da namaz kılarsa, o namazla gelecek namaz arasında işlediği bütün günahları bağışlanır.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI