Cevaplar.Org

ÇOCUĞUN MAŞA İLE ALINMASI VE PARÇALANMASI

Soru: Benim bir komşum var. Hamile olan hanımını bir hastaneye yatırmış, doktor annenin kurtulması için, çocuğun parçalanarak maşa ile alınması gerektiğine karar vermiş. Ve bunu gerçekleştirmişler. Çocuğun parçalanması tamamlanmış. Ve anne de m


2008-07-27 11:25:30

Soru: Benim bir komşum var. Hamile olan hanımını bir hastaneye yatırmış, doktor annenin kurtulması için, çocuğun parçalanarak maşa ile alınması gerektiğine karar vermiş. Ve bunu gerçekleştirmişler. Çocuğun parçalanması tamamlanmış. Ve anne de mutlak bir ölümden kurtulmuş. Bu meselenin şer’î hükmünü açıklar mısınız?

Cevap: Eğer doktor bütün gücünü kullanarak, parçalanıp çıkarılmasından başka bir yol ile annenin kurtulması mümkün olmadığına karar vermişse bunda bir günah yoktur.

İmam A`zam Ebu Hanife(radıyallahu anh)’nin mezhebinin önemli kitaplarından FETAVAY-I HİNDİYYE`de bildirdiğine göre “Ölü çocuk annesinin karnında, anasına zorluk veriyorsa çıkarılmasına parçalanmaktan başka bir çare de yoksa ve bunu yapmadıkları zaman annenin ölümünden korkuluyorsa çocuğu parçalayıp almakta bir beis yoktur.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

SİTE HARİTASI