Cevaplar.Org

MÜZDELİFE VE BAZI HÜKÜMLER

Soru: Müzdelifeye niçin bu isim verilmiş? Müzdelifenin bazı hükümleri nelerdir?


2008-05-14 05:28:57

Soru: Müzdelifeye niçin bu isim verilmiş? Müzdelifenin bazı hükümleri nelerdir?

Cevap: Müzdelife’ye bu isim verilmesi orada bulunanların yaptıkları işlerden dolayıdır. Çünkü onlar geceyi orada geçirerek Allah’a izdilaf ederler(yaklaşırlar) Yani Allah’a yalvarıp yakararak, zikir ve dua ederek Allah’a yaklaşırlar.

İmam Ebu Hanife (Radıyallahü Anh)’ye göre mebit yani gecelemek, fecrin tuluuna (tan yerinin ağarmasına) kadar orada kalmakla gerçekleşir. Tan yerinin ağarmasından önce Müzdelife’den ayrılan kimseye dem(=kurban) lazım gelir.

Müzdelife’ye tan yerinin ağarmasından sonra gelip vakfe yapacak olan kimsenin vakfeyi kaçırdığı hususunda fakihler ittifak etmişlerdir. Tan yerinin ağarmasından önce Müzdelifeye gelen kimse oradaki vakfeye erişmiş olur.

Geceyi Müzdelife’de geçirmenin hikmeti ise: Güneş battıktan sonra Arafat’tan ayrılarak gecenin ilk saatlerinde oraya varan ve bütün günlerini yorgunluk ve sıkıntı içinde geçiren hacılara ilahi bir şefkat ve merhamet tecillisidir. Hacıların gece vaktinde Mina’ya gelmeleri istenmiş olsaydı, bu onlar için güç bir şey olacaktı.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İman edip salih ameller işleyen kimseler için mağfiret ve bol rızık vardır.

Hac, 50

GÜNÜN HADİSİ

Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'dan :

"Benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazırlansın."

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI