Cevaplar.Org

DOĞUM SANCILARI (ESNASI) NDA EVLİYAYI ÇAĞIRMAK

Soru: Doğum anındaki sancıların hafiflemesi ve doğumun kolay olması için bir kısım kadınlar bazı evliyayı çağırıyorlar. Bu çağırma meşru mudur, değil midir? Açıklar mısınız.


2008-05-14 03:17:45

Soru: Doğum anındaki sancıların hafiflemesi ve doğumun kolay olması için bir kısım kadınlar bazı evliyayı çağırıyorlar. Bu çağırma meşru mudur, değil midir? Açıklar mısınız.

Cevap: El-Galiye kitabının sahibi Alusi bu konu hakkında şöyle diyor: … Sen bunu bildiğin ve yolların en güzeline gitmek istediğin vakit anlarsın ki, doğum anında kadınların söyledikleri(yani evliyadan yardım istemeleri) Kur’an-ı Mübin’in hükümlerine ve Allah Resulü’nün (Sallallahü Aleyhi Vesellem)yaptığı dualara aykırıdır. İşte onların ey falan ve ey falan şeklinde evliyayı ve başka Salih insanları çağırmaları uygun değildir. Doğum sancılarının hafiflemesini bunlardan değil, ancak karanlıkların içinden sabahı yarıp çıkaran Allah’tan istemelidir. Çünkü çocuğu yaratan ve onu emin ve sağlam bir yer olan rahimden çıkaran O’dur. Samimi ve sağlam bir imana sahip olan insanın bu gibi hallerde insanlardan ve cinlerden hiç kimseye dayanmaması gerekir. Bilakis keder ve üzüntüsünden nefes alıp ferahlamak için, ilk defa onu bir lokma et parçası halinde yaratan ve öldükten sonra tekrar hayata kavuşturmaya gücü yeten Allah’a dayanmaktan geri durmamalıdır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Dehşeti herşeyi kaplayan kıyametin haberi sana geldi mi?

Gaşiye, 1

GÜNÜN HADİSİ

"iman bakımından müminlerin en mükemmeli, ahlâkça en güzel olanlar ve ailesine en güzel davrananlardır."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI