Cevaplar.Org

YABANCI ÜLKELERDE MAL SATIŞI

Soru: Slovakya’da ticaret ile uğraşıyorum, cam ürünleri ile de ilgilenmek istiyorum. Bardak talepleri alıyorum, ancak bu toplumlarda daha çok içki bardaklarına ihtiyaç oluyor. Müslüman olmayan bu insanlara bira gibi viski gibi alkol tüket


2008-04-16 08:55:53

Soru: Slovakya’da ticaret ile uğraşıyorum, cam ürünleri ile de ilgilenmek istiyorum. Bardak talepleri alıyorum, ancak bu toplumlarda daha çok içki bardaklarına ihtiyaç oluyor. Müslüman olmayan bu insanlara bira gibi viski gibi alkol tüketecekleri bardakları satmaya dinen cevaz var mı satabilir miyiz? Neticede bunlar İslam olmadıkları için içki bunlar için haram değil, bu zaviyeden bu tür bardakları satışımız caiz olur mu?

Cevap: Hıristiyan ülkesinde olduğunuzdan cam eşyanın da satılmasının haramlığı söz konusu olmadığından helaldir. Onlar aldıktan sonra nerde kullanırlarsa kullansınlar size bir vebali yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Ey Allah'ın Resulü," dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Tirmizi, Da'avat 89,Ravi (r.a.): Aişe

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI