Cevaplar.Org

PEYNİR MAYASI

Soru: Ben Almanya’nın Frankfurt yakınlarında yasayan bir genç kardeşinizim. Şu günlerde büyük kuşkularla meşgulüm. Bir kaç gün önce peynirin nasıl üretildiğini öğrendim ve kısaca size özetlemek istiyorum. Peynir (lab) denilen madde ile ür


2008-02-27 03:21:38

Soru: Ben Almanya’nın Frankfurt yakınlarında yasayan bir genç kardeşinizim. Şu günlerde büyük kuşkularla meşgulüm. Bir kaç gün önce peynirin nasıl üretildiğini öğrendim ve kısaca size özetlemek istiyorum. Peynir (lab) denilen madde ile üretilmekte ve lab kesilmiş ineklerin midesinden alınan bir madde. Şimdi, bizlere bu peyniri yemek helal mi, değil mi kuşku içerisindeyim.

Cevap: Muhterem kardeşim, Peynir mayasının atalarımızdan gelenek olarak yapılanı süt emen ehli hayvan yavrularının midesinde oluşan bir maddenin yavru kesildikten sonra bu sıvı ile azar azar kullanılarak peynir mayalama işleminde kullanılıyor. Bu madde kesilen kuzu, oğlak veya buzağı gibi yavruların midesinde bir topak halinde olur. Bu yavru Almanya’da besmelesiz bile kesilse, bu maddenin peynir mayalanmasında kullanılması helaldir, yenmesi caizdir. Bir de kimyasal hazır mayalar var. Bunları incelemek lazım, alkol içeriyor mu, içermiyor mu? Yoksa, sizin anlattığınız şekilde mayalamanın sakıncası yoktur.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Maide-7

"Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir."

GÜNÜN HADİSİ

Hastayı ziyaret edin, açı doyurun, esiri kurtarın.

Risayü'z-Salihin

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI