Cevaplar.Org

BİR HANIM GAYR-İ MÜSLİM BAYANA HARAM MIDIR?

Soru: Ben imam hatip lisesinde öğrenciyim.bu sene okulumuza Hollanda dan gayrimüslim misafir öğrenciler gelecek inşallah. Ben de bu misafirleri ağırlayacak öğrencilerden biriyim. Ama etrafımdaki birkaç kişi ve bazı kitaplar Müslüman bir bayan M


2008-02-14 08:12:51

Soru: Ben imam hatip lisesinde öğrenciyim.bu sene okulumuza Hollanda dan gayrimüslim misafir öğrenciler gelecek inşallah. Ben de bu misafirleri ağırlayacak öğrencilerden biriyim. Ama etrafımdaki birkaç kişi ve bazı kitaplar Müslüman bir bayan Müslüman bir erkeğe nasıl haramsa, gayri Müslim bir bayana da öyle haramdır diyorlar. Bu, bana pek mantıklı gelmedi..Siz muhterem hocamızdan bu konu hakkında bilgi istirham ediyorum.

Cevap: Namahremlik konusu erkeklerle kadınlar arasında bellidir. Bir de Müslüman hanımların Müslüman olmayan hanımlarla olan namahremlik söz konusudur. Bu hususta bazı müçtehitler namahremlik yoktur demişseler bile bazıları da kesinlikle vardır demişlerdir. Bu da konuşmak tokalaşmak ile değil vücudun iç organlarını onların yanında açmak veya onlarla birlikte hamama gitmek, bir yerde soyunup giyinmektir. Yoksa sizin onları karşılamanız, tokalaşmanız, hatta sarılmanız veya konuşmanız haram ve yasak değildir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İLAHİ HUZURDA..

İLAHİ HUZURDA..

Soru: “Ve onların hepsi de kıyamet günü O’nun huzuruna tek başına gelecektir.”(Meryem, 1

Ne yerde ne gökte zere ağırlığınca bir şey Rabbinden uzak (ve gizli) kalmaz.

Yûnus,61

GÜNÜN HADİSİ

"Cebrail bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım."

Buharî, Edeb 28; Müslim, Birr 140-141. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 28; İbni Mace, Edeb 4

TARİHTE BU HAFTA

*Hac'da Tünel Faciası 1426 Ölü(2 Temmuz 1990) *Cezayir İstiklale Kavuştu(3 Temmuz 1962) *Barbaros Hayreddin Paşa Vefat Etti(4 Temmuz 1546) *İstanbul'da Matbaa Açılmasına Padişah İradesi(5 Temmuz 1727) *Mukaddes Emanetler Sultan Selim'e Teslim Edildi.

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI