Cevaplar.Org

Uçakta Trende ve Vapurda Namaz

Soru: Müslüman’ın trende yahut uçakta ve vapurda nasıl namaz kılacağını açıklar mısınız?


2008-02-14 06:59:55

Soru: Müslüman’ın trende yahut uçakta ve vapurda nasıl namaz kılacağını açıklar mısınız?

Cevap: Hanefî mezhebinin fıkıh kitaplarında açıklandığına göre, bir Müslüman vapurda namaz kılacağı zaman yüzünü kıbleye çevirmesi lâzımdır. Vapur yön değiştirince kıbleye yönelmesi mümkün olmazsa ondan kıbleye doğru yönelme (istikbali kıble) şartı kalkar. Bu durum vaktin çıkma tehlikesi bulunduğuna göredir. Vakit geniş olursa namazını vapur dışında kılmak için onun durmasını bekler.

Mezhep imamları ve müctehidler (R.Anhüm) devrinde tren ve uçak yoktu. Trende ve uçakta namaz kılacak kimse vapurda namaz kılanın hükmünü alır. Ve namaz da aşağıdaki gibi kılınır:

Namaz kılacak kimse kıbleye doğru namaza başlar. Nakil vasıtası (uçak, tren, vapur) yön değiştirince o da namazın içinde kıbleye döner. Kıbleye dönmesi mümkün olmazsa namazı ayakta kılabileceği yöne doğru döner. Ayakta durması (kıyam) mümkün olmazsa oturarak rüku’ ve secdeleri yaparak kılar. Oturması mümkün olmazsa îmâ ile kılar. Allahu Sübhanehu ve Teâlâ Hz.leri “Dinde size hiçbir zorluk yüklemedi.” Hac/78) buyuruyor.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Âl-i imran:190

Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için gerçekten açık, ibretli deliller vardır.

GÜNÜN HADİSİ

Gece içinde öyle bir saat vardır ki, müslüman olan herhangi bir kimse, dünya ve ahiret hususlarında Allah'dan bir hayır isterken duasını ona denk düşürürse, Allah; muhakkak istediğini kendisine verir.

Müslim, Ravi[Cabir (r.a.)]

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI