Cevaplar.Org

Cehrî ve Sırrî Namazların Hikmetleri

Soru: (Dinî hükümleri koyan Allah) akşam yatsı ve sabah namazlarının cehrî (sesli) olarak, öğle ve ikindi namazlarının sırrî (sessiz) olmasını istemiştir. Bunu gerektiren sebep ve hikmetler var mıdır?


2008-02-14 05:27:48

Soru:  (Dinî hükümleri koyan Allah) akşam yatsı ve sabah namazlarının cehrî (sesli) olarak, öğle ve ikindi namazlarının sırrî (sessiz) olmasını istemiştir. Bunu gerektiren sebep ve hikmetler var mıdır?

Cevap: Namazda kulun rabbisine kavuşma manası vardır. Allah’a yakarıp yalvarması da namazdadır. Akşam, yatsı ve sabah namazlarının vakitleri sükûnet ve kalbin huzur bulduğu vakitlerdir. Allah bu vakitlerde cehren (sesli olarak) okumayı emretmiştir. Çünkü bu vakitler düşünme ve sükûnetten ders almaya tam uygun olan vakitlerdir.

Öğle ve ikindi vakitleri ise diğerlerinin aksine olarak gürültü ve patırtının çoğaldığı iki vakittir. Bunun için Şari’ (Allah) namazda sessizce okumayı emretmiştir. Çünkü bu vakitler huşuun ve karmakarışık işlerden uzak kalmanın en elverişli zamanıdır. Doğrusunu Allah bilir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnsan, bizim kendisini kerih bir nutfeden yarattığımızı görmez mi ki, şimdi o apaçık bir hasım kesilmektedir.

Yasin, 77

GÜNÜN HADİSİ

"Cebrail, bana komşu hakkında o kadar ısrarlı tavsiyelerde bulundu ki, onu mirasçı yapacak sandım."

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI