Cevaplar.Org

DENİZ SALYANGOZU TAKVİMDEN HABER VERİYOR

Berlin Princeton Üniversitesinde çalışan Peter G. Kahn adlı bir Alman jeolog ve Kolorado Üniversitesinden Amerikalı bir fizikçi, Stephen M.Pompea, sedefli


2007-06-29 08:03:42

Berlin Princeton Üniversitesinde çalışan Peter G. Kahn adlı bir Alman jeolog ve Kolorado Üniversitesinden Amerikalı bir fizikçi, Stephen M.Pompea, sedefli deniz salyangozunun büyüme ahenki ve yeryüzü-ay arasındaki sistem üzerine dinamik gelişme hakkında sabırlı bir çalışma yayınladılar. Araştırmalarının esası, ağaçların büyümesinde görülen senelik birbiri arkasına gelen dairelerle, sedefli deniz salyangozunun kabuklarının büyümesi arasındaki benzerliğe dayanıyordu.

Sedefli deniz salyangozu (nautilus pompilius), koleksiyoncuların çok iyi bildiği, spiral (helezon) şeklinde katlanmış, iç tarafında bölmelere ayrılmış kabuğu olan bir yumuşakçadır. Bu kabuktan, birbirine çok yakın iki orta düzlemde ortadan kesildikten sonra reçinelerin içine konur, böylece logaritmik helezon gözler önüne serilmiş olur.

Bu spiralde, gittikçe büyüyen bölmeler, çok küçük olan ve merkezden başlayan o kadar çok bölme oluştururlar ki nihayet bir huni şeklini alırlar. Bunlardan 31’e kadar sayılır. Her bir bölmenin ortasındaki küçük kanal bir devamlılığı gösterir ve böylece diğer bölmelerle münasebet kurulmuş olur.

Kabuktaki Bölmeler

Eskiden beri ve halen bu canlılar, gündüz boyunca 400 m derinlikte yaşarlar ve her gece düzenli olarak deniz yüzeyine çıkarlar. Bu hayat tarzının niçin böyle olduğunun mutlaka bir hikmeti vardır. Bu durum da, bugünkü müspet ilimlerin birçok hadisenin niçinini izah edemediği durumlardan birisidir. Bu yumuşakça, kabuğunun dış kısmında yaşar. Her bir iç bölme bir aylık büyümenin bir dilimine karşılık gelir ve bu esnada yumuşakça, her gün gittikçe genişleyen ve azar azar kabuğu büyüten kalkerli bir madde salgılar.

Bir ay sonunda, arkasında bir kanal ağzıyla delinmiş bölmeyle kapatarak içinde yaşadığı boşluğu örter. O halde ne kadar bölme varsa yumuşakçanın da o kadar ay yaşı vardır. Ve her bir duvar arasında kabuğun üzerinde ne kadar çizgi varsa o kadar gün geçmiştir. Her bir çizgi geceleyin bir satha çıkış ve gündüz 400 metreye bir dalışı göstermektedir.

Ayın Tesiri

Bir bölmeyle takdim edilen devridaim (siklus) aya aittir. Çünkü günlük yukarıya çıkış med-cezir hadisesine bağlıdır ki bu da ayın tesiriyle olmaktadır. Bu iç bölmeler gerçekten denizaltı sarnıcı gibi vazife görmektedirler ve böylece 500 metreden daha fazlaya dalmaktadırlar. Aynı zamanda ince, zara benzeyen bir kordon (sifon) yardımıyla çıkış için gaz (özellikle azot gazı) doldurmaktadır. Bu sifon her bölmeden geçmekte ve hayvanla kabuğu arasındaki yegâne bağı teşkil etmektedir. Şu andaki sedefli deniz salyangozunun kabukları üzerinde, her bir bölme arasında değişmeyen 29 ila 30 arasında, günlük çizgiler sayılır. Kamere ait ay da 29,52 “yer günü”dür. Bu da canlı bir organizmanın fizyolojisi üzerine ayın doğrudan tesirini göstermektedir.

Birbirinden çok ayrı gibi görünen iki hadise arasındaki matematiksel irtibat, bu ve buna benzer hadiselerdeki nizamın acaba nasıl ve kim tarafından yapıldığı, araştırıcıları ve ilim adamlarını derin düşüncelere sevk etmektedir.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Al-i İmran,139

"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir."

GÜNÜN HADİSİ

Her kim bir namazı (kılmayı) unutursa (onu) hatırladığında kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur.

Sahih-i Buhari, KİTÂBU MEVÂKÎTİ'S-SALÂT

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI