Cevaplar.Org

KUR’AN’A BAKIP OKUYARAK NAMAZ KILINIR MI?

Soru: Sureleri ezbere bilmeyen bir kişi ezberleyene kadar namaz esnasında kitaba bakarak namaz kılabilir mi? Dinen caiz midir?


Hüseyin Bayraktar

.

2007-03-29 17:20:19

Soru: Sureleri ezbere bilmeyen bir kişi ezberleyene kadar namaz esnasında kitaba bakarak namaz kılabilir mi? Dinen caiz midir?

Cevap: Fıkıh kitapları diyorlar ki namaz kılarken Kur’an’a bakarak okumak namaza manidir. Ezbere namazı sahih olacak kadar uzun bir ayet veya kısa üç ayet öğrenmesi gerekir. Ama hiç bilmiyorsa bazı fukaha öğrenene kadar Farisi olarak okumasına fetva vermişlerdir, öğrenene kadar.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Emre, 2007-04-03 19:43:36

Hocaefendi'ye saygimiz ve sevgimiz sabit olmakla birlikte bu Farisi okuma meselesinin bize hitap etmedigi asikar. Hicbir sey anlamayacagimiz ve pratikte Turkce ogrenmekten bir farki olmayan Farisi'yi ogrenene kadar Arapcasini ezberleriz yani. Bence hepimizin bildigi durumlar goz onune alinmali. Hocamizin ilminin derinligine bir sey soyleyemiz ama zamaninin da kisitli oldugu belli, cevaplar kisa surede verilmis herhalde; bu yuzden de site sahipleri bu gibi durumlarda -edebe mugayir olmayacaksa- ek yorum getirerek daha aydinlatici olabilirler.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır.

et-Teğabün: 3

GÜNÜN HADİSİ

Size, takat getirebileceğiniz amel yaraşır. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadıkça, Allah da (sevab vermekten) usanmaz. Allah'a en hoş gelen dini amel, kişinin devamlı olarak yaptığı ameldir"

Buhari, İman 32, Teheccüd 18

TARİHTE BU HAFTA

*2.Balkan Savaşı Başladı(24 Haziran 1913) *Kore Savaşı Başladı(25 Haziran 1950) *Sokullu Mehmed Paşa Sadrazam Oldu(27 Haziran 1565) *Silistre Zaferi(29 Haziran 1773)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI