Cevaplar.Org

KUR’AN’A BAKIP OKUYARAK NAMAZ KILINIR MI?

Soru: Sureleri ezbere bilmeyen bir kişi ezberleyene kadar namaz esnasında kitaba bakarak namaz kılabilir mi? Dinen caiz midir?


Hüseyin Bayraktar

.

2007-03-29 17:20:19

Soru: Sureleri ezbere bilmeyen bir kişi ezberleyene kadar namaz esnasında kitaba bakarak namaz kılabilir mi? Dinen caiz midir?

Cevap: Fıkıh kitapları diyorlar ki namaz kılarken Kur’an’a bakarak okumak namaza manidir. Ezbere namazı sahih olacak kadar uzun bir ayet veya kısa üç ayet öğrenmesi gerekir. Ama hiç bilmiyorsa bazı fukaha öğrenene kadar Farisi olarak okumasına fetva vermişlerdir, öğrenene kadar.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Emre, 2007-04-03 19:43:36

Hocaefendi'ye saygimiz ve sevgimiz sabit olmakla birlikte bu Farisi okuma meselesinin bize hitap etmedigi asikar. Hicbir sey anlamayacagimiz ve pratikte Turkce ogrenmekten bir farki olmayan Farisi'yi ogrenene kadar Arapcasini ezberleriz yani. Bence hepimizin bildigi durumlar goz onune alinmali. Hocamizin ilminin derinligine bir sey soyleyemiz ama zamaninin da kisitli oldugu belli, cevaplar kisa surede verilmis herhalde; bu yuzden de site sahipleri bu gibi durumlarda -edebe mugayir olmayacaksa- ek yorum getirerek daha aydinlatici olabilirler.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Gökleri ve yeri yaratan, bunları yaratmakla yorulmayan Allah'ın ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mi? Evet O, herşeye kadirdir.

Ahkaf, 33

GÜNÜN HADİSİ

Zalim sultanın yanında gerçeği söylemek en büyük cihaddandır.

Tirmizi 13, (2175)

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI