Cevaplar.Org

HAKKA İSYANDA KULA İTAAT OLMAZ

Soru: Yaklaşık on senedir karşılıklı rızayla maaşımı babam çekiyor. Bekârken bu durum sorun olmuyordu. Ancak evlendikten sonra eşim bunu sorun yapmaya başladı


Hüseyin Bayraktar

.

2007-03-01 02:07:38

Soru: Yaklaşık on senedir karşılıklı rızayla maaşımı babam çekiyor. Bekârken bu durum sorun olmuyordu. Ancak evlendikten sonra eşim bunu sorun yapmaya başladı. Babamla aramızda huzursuzluklar oluyor. İki arada kaldım. Bu düzen ben ölene kadar sürecek diyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Babamın emekli maaşı var. İki evi var. Dinen böyle bir sorumluluğum var mıdır?

Cevap: Bir haksızlık söz konusu..Hadis-i Şerif’te; “Hiçbir kimseye, hiçbir mahluka Cenab-ı Hakk’a isyan sayılacak şeylerde itaat yoktur” buyruluyor.Bu bir zorlamadır. Teklif-i maalyutaktır. Böyle bir şeyde babaya itaat mecburiyeti yoktur. İtaat, maruf olan, yani dinde iyi görülen, kabul edilen şeylerde vardır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kur'an okuyacağınız zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığının.

Nahl,98

GÜNÜN HADİSİ

"Her şeyin bir alameti vardır. İmanın alameti de namazdır."

Münavi

TARİHTE BU HAFTA

*Rumelihisarı Açıldı(9 Temmuz 1452) *Nurettin Topçu'nun Vefatı(10 Temmuz 1975) *Mısır, İngilizler Tarafından İşgal Edildi.(11 Temmuz 1882) *Kanuni'nin Tebriz'i Fethi.(13 Temmuz 1534) *Hz.Aişe(r.a.) Validemizin Vefatı(14 Temmuz 678)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI