Cevaplar.Org

İMAM-I GAZALİ’NİN CEHENNEM AZABI HAKKINDA BİR SÖZÜ

Soru: İmam-ı Gazali hz.’nin ifadesine göre hesap gününde 1000 kişiden 999’u cehenneme gider diyor. Bir hadis-i kudside ise Allah (c.c) “rahmetim gazabımı geçmiştir” buyuruyor


Hüseyin Bayraktar

.

2007-01-13 19:42:21

Soru: İmam-ı Gazali hz.’nin ifadesine göre hesap gününde 1000 kişiden 999’u cehenneme gider diyor. Bir hadis-i kudside ise Allah (c.c) “rahmetim gazabımı geçmiştir” buyuruyor. İmam Gazali’nin söylediği ile bu hadis çakışıyor gibi. Bir açıklama yapabilir misiniz?

Cevap: İmam-ı Gazali’nin nerede, böyle bir söz söylediğini bilemiyoruz.

Eğer demişse şu şekilde izah edilebilir; Hadis-i şerifte Efendimiz(SAV): “Benim ümmetim diğer ümmetlere karşı(yani gayr-i müslimlere karşı) derisi simsiyah olan bir öküzün derisi içindeki beyaz noktalara benziyor” yani az olduğunu ferman ediyor.

Ayet-i Kerimede de; “Feminhum muhtedin fekesiyrun minhum fasikun” “İnsanların bir kısmı hidayettedirler. İnsanların çoğu ise, kısm-ı azamı ise fasıktır, bile bile Hak yoldan sapmıştır” (Hadid:26) buyuruyor. Onu kastetmiş olabilir İmam Gazali hazretleri

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Öğüt ver, hatırlat! Çünkü sen ancak öğüt vericisin. Onların üzerinde zorlayıcı değilsin.

Gâşiye, 21-22

GÜNÜN HADİSİ

"Şekavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil şekavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*Uyvar Kalesi Fethedildi.(24 Eylül 1663) *Niğbolu Savaşaı Kazanıldı.(25 Eylül 1396) *Birinci Viyana Kuşatması(27 Eylül 1529) *Preveze Deniz Zaferi(28 Eylül 1538) *Demokrat Parti Kapatıldı(29 Eylül 1960)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI