Cevaplar.Org

RAŞİD HALİFELERİMİZDEN ÜÇ DUA

Allah Resulü(ASM)’nün gözbebekleri olan Raşid halifelerimizden üçünün dualarından bir demet sunuyoruz sizlere. Dualarınızın arasına katmanız dileklerimizle..


M. Semih Yıldız

aheste20@mynet.com

2007-01-13 19:08:21

Allah Resulü(ASM)'nün gözbebekleri olan Raşid halifelerimizden üçünün dualarından bir demet sunuyoruz sizlere. Dualarınızın arasına katmanız dileklerimizle..

Hz. Ebubekir'in Duası:

"Allahümme es'elekü temâme'n ni'meti fi'l eşyâ-i küllihâ ve'ş şükra leke aleyhâ, hatta terdâ ve ba'der rıdâ ve'l hıyarete fi cemî-i mâ yekûnu fîhi'l- hıyaratu vicemî'i meys'uri'l umûri küllihâ lâ bi mâ'surihâ ya kerim. Allahümme heb lî imanen ve yakinen ve meâfeh."

Meali: Allahım! Senden her şeydeki nimetlerin tamamını ve Senin rızanı kazanıncaya kadar ve kazandıktan sonra da Sana verdiğin nimetlerden dolayı şükretmeyi isterim. Kolay ve hayırlı işlerde bana tercih imkânı ver, zor anlarımda değil Ey Kerim zat! Allahım! Bana iman, gerçek bilgi ve hayırlı niyet ver."(Kenzü'l Ummal-c:1.s:303)

Hz. Ömer'in Duası

"Allahümme inni eûzu bike en tu'hezeni ala ğırrah. Ev tezareni fi gafleh. Alahümme ic'al ameli sâlihâ.Vec'alhü leke halisâ. Ve lâ tec'al-nî fi'l eşrar. Vekın'i azâbe'n-nâr. Ve elhikni bi'l ahyâr"

Meali: "Allahım! beni hazırlıksız yakalamandan, gaflette bırakıp gafillerden eylemenden Sana sığınırım. Allahım! Bana salih ameller işlet, amellerim Senin rızana uygun olsun, onları riya ve gösterişten uzak kıl. Allahım! Benim canımı iyilerle beraber al. Benim canımı kötülerle beraber alma. Beni cehennem azabından koru. Seçkin kulların zümresine dâhil eyle." (Kenzü'l Ummal-c:1.s:303)

Hz. Ali'nin Duası

"Eûzu bike min cuhdi'l belâi ve derki'ş- şekâi ve şematati'l adai ve eûzu bike mine's sicni ve'l kaydi ve's savt. Allahümme inni zunûbi lâ tadarruke ve inne rahmeteke lâ tensuk"

Meali: "Allahım' Belaların yoruculuğundan, sıkıntıların beni tutmasından ve düşmanların bana gülmesinden Sana sığınırım. Hapisten, prangaya vurulup işkence görmekten Sana sığınırım. Allahım! Benim günahlarım Sana zarar vermez. Senin bana rahmetinle de Senin rahmetin eksilmez." (Kenzü'l Ummal-c:1.s:303)

Kaynak: Büyük Dua Kitabı-Prof. Dr. Cemal Sofuoğlu-Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları-Ankara–2006

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Semih Yıldız, 2007-01-30 13:29:01

Hikmet bey uyarılarınız için çok teşekkürler. Gereken düzeltmeleri yaptık.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

hikmet, 2007-01-28 15:33:33

ilk duada vicemî’i ifadesi yanlış gibi geldi.allahümme de bir l eksik.düzeltmenizi rica ediyorum.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Zulüm (ve haksızlık) edenlere de sakın meyletmeyin! Sonra size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur, sonra size yardım da edilmez.

Hûd, 113

GÜNÜN HADİSİ

İman ve İslam'ın Fazileti

"Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır" (Müslim, Zühd 64, (2

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI