Cevaplar.Org

TAİF DÖNÜŞÜ DUA


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2005-08-28 10:17:36

Bilindiği gibi Efendimiz(sav) amcası Ebu Talib’in vefatıyla Kureyş müşriklerinin baskılarını alabildiğine artırması üzerine Taif şehrine gitmiş, orada on gün kalmış, ama davetine karşı horlanma, tezyif ve tahkir görmüş, taşlanmıştı. Bunu üzerine geri dönerken gönlü kırık bir şekilde bir çardağın gölgesinde şu duayı yapmıştı:

 

Allahım! Kuvvetimin za'fa uğradığını, çaresizliğimi, halkın gözünde hor ve hakir görüldüğümü ancak sana arz ederim. Ey merhametlilerin en merhametlisi, herkesin zayıf görüp de dalına bindiği biçarelerin Rabbi sensin, İlâhî, huysuz ve yüzsüz bir düşmanın eline beni düşürmeyecek, hatta hayâtımın dizginlerini eline verdiğim akrabamdan bir dosta bile bırakmayacak kadar bana merhametlisin.

Ya Rabb, eğer bana karşı gazablı değilsen, çektiğim belâ ve sıkıntılara hiç aldırmam, fakat senin esirgeyiciliğin bunları da göstermeyecek kadar geniştir.

Ya Rabb gazabına uğramaktan, rızandan mahrum kalmaktan, senin karanlıkları aydınlatan, din ve dünya işlerini dengeleyen nuruna sığınırım. Razı oluncaya kadar işte affını diliyorum. Bütün kuvvet ve kudret ancak seninledir..." (Bkz. Tecrid Tercemesi, 2/614 (431 No'lu Hadis ve açıklaması) İbn; Hişâm, 2/61; İbnü'l-Esîr, 2/91–92; Zâdü'l-Meâd, 2/123–124)

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Bahar, 2013-08-16 13:22:23

9Cok güzel dua . Allah razı olsun

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ali Giledereli, 2010-08-25 12:42:32

Selamunaleykum vardır elbet bi hikmeti bak tamda içinde bulunuğum ruh halime ilaç oldu abiciğim.Bu duayı çok okuyacağım her okuduğumda sizde duamda olacaksınız...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

soner, 2007-10-13 11:06:06

cok harika bir daua budaua ancak peygamber efendimize yakısan söz sahbidir yüce mevlama enyakışanıda peygamber efendimiz söylemiş

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ahmet Barış G, 2007-09-04 13:47:44

Allah c.c. sizden razı olsun.Peygamberimiz (s.a.v.) agzından çıkan her kelime bin anlam ifade etmektedir.Çok güzel bir dua.Rabbim bana da böyle güzel dua etmeyi güzel cümleler kurmayı nasib etsin...Amin

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

zeynep polat, 2007-04-23 17:05:54

bir kaç gece önce nihat hatipoğlu hocam efendimizin kutlu doğumhaftası konuşması sıraında taifte yaşadığı o üzücü olayı anlattı ve efendimizin mevlaya yakarışını (tif duasını) hele bi bulup okuyun dedi aynen böyle..... rabbim ne güzel kullar yaratmış efendimize ümmet olsun diye. nihat hocam gibi ve efendim ne güzel yakarmış yaradanımıza..... rabbim efendimiz hz MUHAMMET MUSTAFA AHMET S.A.V. in izinden ayrılmayı nasi etmesin bu ulusa inşallah. ve efendimiz mahşer günü şefeatinden mahrum etmez bizleri inşallah. tüm mümin kardeşlerim ve kendim adına. eğer bu duanın devamı varsa lutfen yayınlayın sayın site yöneticileri. şimdiden teşekkürler.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

reyhan sayıt, 2007-01-08 13:33:15

sırf bu duayı bulabilmek için taif yazıp bu siteye girdim.rasulullah(sav)ne güzel yalvarmış allaha.ezberleyip devamlı okumak lazım.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Müminler o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer.

Enfal,2

GÜNÜN HADİSİ

SABAH İLE YATSI NAMAZLARINI CEMÂATLE KILMANIN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ

Münâfıklara sabah ile yatsı (cemâat) namazlarından daha ağır hiç bir namaz yoktur. (Halbuki) bu iki namaz(ın cemâatin)de olan (ecir ve fazîlet)i bilseler emekliye, emekliye (sürtüne, sürtüne) de olsa onlara gel(ip hâzır ol)urlardı. (Ebû Hüreyre)

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI