Cevaplar.Org

ONLAR İNANIYORLAR-11


Hasan Erdem Yantır

hasanerdemyantir@hotmail.com

2004-03-26 22:13:46

"BEN ŞUNU İDDİA EDEBİLİRİM Kİ, DİNİ, KOZMİK YÖNDEN SEZİŞLER, BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA ÇOK DAHA KUVVETLİ HİSSEDİLMEKTEDİR. ŞÜPHESİZ Kİ BU DUYGUYU, BİLİMSEL ZİHNİYETİ İLE İLK KURANLAR EN KUVVETLİ SEZMİŞLERDİ. EVRENİN YAPISINI, BİLİMSEL VE AKILCI BİR ŞEKİLDE ANLAMAK, İNSANA EN DERİN İMAN DUYGUSU VERİR. YILLARCA MESAİ SONUNDA KAVRADIKLARI EVREN ANLAYIŞI, KEPLER VE NEWTON'A BÖYLE DERİN DUYGULAR VERMİŞTİR. BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN YALNIZ PRATİK ALANINDA KALANLAR, BU KONUDA HER ZAMAN HER YERDE YANLIŞ AÇIKLAMALARA DÜŞMÜŞLERDİR. ANCAK HAYATLARINI TAMAMEN BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA VERMİŞ OLANLARINDIR Kİ, BU SEZİŞ VE İLHAM, KALPLERİNE DOLAR VE ANCAK BU ÇAPTA ADAMLARDIR Kİ, BİN BİR GÜÇLÜĞE RAĞMEN BU ARAMALARINA DEVAM EDERLER. ONLAR BU KUVVETİ DİN DUYGUSUNDAN ALIRLAR. BİR ÇAĞDAŞIMIZ PEK DOĞRU OLARAK ŞÖYLE DEMİŞTİR: BİZİM MATERYALİST ÇAĞIMIZDA EN DERİN DİN DUYGUSUNU, POZİTİF BİLİM YOLUNUN İLK ARAYICILARI SEZMİŞLERDİR." Albert EINSTEIN “CANLILAR HAKKINDA DARWİN'İN (ALLAH’IN OLMADIĞINI-HAŞA- HERŞEYİN KENDİ KENDİNE TEK BİR HÜCREDEN OLDUĞUNU SAVUNAN BİLİM ADAMI) BİLDİĞİNDEN ÇOK DAHA FAZLASINI BİLİYORUZ. ÖRNEĞİN SİNİRLERİN NASIL ÇALIŞTIĞINI BİLİYORUZ VE BENCE HER SİNİR ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ YÖNÜNDEN BİR ŞAHESERDİR. VE BİZİM VÜCUDUMUZDA BUNLARDAN MİLYARLARCASI VARDIR... BU DURUMDA BENİM AKLIMA GELEN KELİME "TASARIMDIR. AMA BİYOLOG MESLEKTAŞLARIM BU KELİMEDEN HİÇ HOŞLANMAMAKTADIR.” Amerikalı Fizikçi H.S.Lipson "DİN DUYGUSU NE ZAMAN KAYBOLSA BİLİM, İLHAMI OLMAYAN BİR DENEYCİLİĞE DÖNÜYOR” Albert EINSTEIN “GERÇEKTE, "HİÇLİKTEN SADECE HİÇLİK ÇIKAR" KURALINA UYGUN OLARAK, BİG BANG'İN DOĞAÜSTÜ BİR SEBEBİ OLMALIDIR. PATLAMA ÖNCESİNDEKİ TEKİLLİK, HER TÜRLÜ ZAMAN-MEKAN KAVRAMLARININ SONA ERDİĞİ SINIR OLDUĞUNA GÖRE, BİG BANG'İN FİZİKSEL BİR SEBEBİ OLMASI İMKANSIZDIR. AKSİNE, BİG BANG'İN NEDENİNİN, FİZİKSEL UZAY VE ZAMANI TÜMÜYLE AŞMIŞ, EVRENDEN TAMAMEN BAĞIMSIZ VE AKIL ALMAYACAK DERECEDE KUDRETLİ OLMASI GEREKMEKTEDİR. DAHASI, BU SEBEP, KENDİ BAĞIMSIZ İRADESİNE SAHİP OLAN BİLİNÇLİ BİR VARLIK OLMALIDIR... DOLAYISIYLA EVRENİN KÖKENİNİN SEBEBİ, EVRENİ SIRF KENDİ İRADESİ İLE BELİRLİ BİR ZAMAN ÖNCE VAR EDEN BİR YARATICI'DIR.” William Lane Craig**Big Bang hakkındaki çalışmaları ile tanınan Amerikalı bilim adamı “ALLAH'IN KUDRETİ, AKLI VE GÜZELLİĞİ HAKKINDA, O'NUN YARATIŞINI SERGİLEYEN TÜM DELİLLER VE AKILCI AÇIKLAMALAR. ÖRNEĞİN, HAYVANLAR, BİTKİLER YA DA MADENLER ARASINDA ALLAH'IN YARATTIKLARININ ÇEŞİTLİLİĞİ VE OLUŞUMLARI; SİNDİRİMİN VE (YEMEKLERİ) DÖNÜŞTÜRMENİN DETAYLARI; İNSANIN YAPTIĞI TASARIM ÖRNEKLERİ VE DİĞER HER TÜRLÜ AKILCI ARGÜMAN; ESKİ VE MODERN BİLİM VE SANAT DALLARI VE TÜM EDEBİYAT... ”Kraliyet Derneğinin Bilim Adamlarından Açıklamalarını İstediği Konular "YARATICI'YA VEYA DOĞANIN ÖTESİNDE BİR GERÇEKLİĞİN VARLIĞINA İNANAN BİLİM ADAMLARI POPÜLER MEDYA HİKAYELERİNİN ANLATTIĞINDAN ÇOK DAHA FAZLA SAYIDADIR; GENEL NÜFUSUN %90'INI OLUŞTURAN İNANÇLILARIN, BİLİM ADAMLARI ARASINDA FARKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜRECEK BİR NEDEN YOKTUR.“Ünlü biyokimyacı Michael Behe

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

De ki: "Herkes kendi yapısına uygun işler görür. Rabbiniz, en doğru yolda olanı daha iyi bilir."

İsra, 84

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Kanije müdafaası(18 Kasım 1601) *Hz.Fatıma'nın(r.anha) Vefatı(22 Kasım 632) *İstanbul'un Müttefikler Tarafından İşgali(23 Kasım 1918) *Alparslan'ın Şehadeti(24 Kasım 1072) *Öğretmenler Günü(24 Kasım)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI