Cevaplar.Org

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, hakiki imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hâdisatın tazyikatından kurtulabilir.”


Prof. Dr. Şener Dilek

marifet.nurlari@gmail.com

2023-08-23 18:10:41

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, "İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, hakiki imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hâdisatın tazyikatından kurtulabilir."(1)

İmandaki güzellikler ve şehamet saymakla bitmez. Mü'min âlemlerin Rabbine iman eder, Allah'a itaat eder, kadere teslim olur. Ahirete inanır. Ehl-i iman için ölüm bir bitiş ve tükeniş değildir; zindan-ı dünyadan bostan-ı cinana bir seyahattir; dünya meşakkatinden bir kurtuluştur, bir terhis tezkeresidir. Kabir, hayat-ı bakiyenin giriş kapısıdır.

Evet, hayat-ı bakiye vardır ve gelecektir. Çünkü, fıtrat yalan söylemez. Fıtratın şehadeti inkâr edilemez. Yumurtayı kıran ördek yavrusu, suyu arar. Yok olan bir şey istenmez, yok olan şey talep edilemez. Ne ki, talep ediliyor, o vardır ve gerçektir.

Kur'an-ı Kerim'in dörtte üçü beka, ebediyet ve ahiret hayatı hakkındadır. Cenab-ı Hak, mü'minlere cenneti vaad etmiştir. Allah vadinden dönmez. Allah'a ve ahirete imanın insan hayatına bahşettiği manevi enerji, güç ve dirayet, tevekkül ve teslimiyet, başka hiçbir dinde mevcut değildir.

Bizim askerimiz, savaşa giderken, "Ölürsem şehit, kalırsam gazi olacağım" aşk ve gayretiyle savaşır. Şehid velidir. Şehadet Allah indinde çok büyük bir rütbedir. İnanmış her mü'minin duasında şehadet arzusu vardır, son nefeste şehadet şerbetini içmek ister.

Başka dinlerin müntesiplerinde bu özellikler yoktur. Kendini Allah'a adamak, vatan ve milleti, din ve mukaddesatı için hayatını feda etmek niyet ve nazarı yoktur. Bu cihetle dünyanın en korkak askerleri Amerikan, İngiliz, Rus ve diğerleridir.

Bir adam düşünün: Allah'a inanmıyor; ahiret inancı yok; bütün zevki, neşesi, sürur ve inşirahı kendi hayatı... Bu hayat elinden çıkarsa, onun her şeyi bitecek, dünyası yıkılacak… Böyle birisi savaşmak ister mi? Göre göre, bile bile ölüme gider mi? Hem o adamda vatan, millet ve bayrak sevgisi yoksa, kurşunlara ne diye hedef olsun…

Ukrayna savaşında Rus askerleri neden cepheden kaçıyorlar? Niçin Rus gençleri savaşmamak için Rusya'yı terk etmeye çalışıyorlar?

Çünkü iman yok, ahiret inancı yok. Cephede sarhoş… Korku ve endişe içinde… Niye ateş hattında savaşsın? Hayatını bitirsin, nefesini tüketsin?

Amerikan, Alman, Fransız askeri de öyle… Korkudan altını ıslatan zavallılar… Gırtlağına kadar rehavet ve rahat içinde yaşamış, hiçbir manevi ve ulvi hedefi ve aşkı olamayan çapulcular sahaya inemezler. İnseler bile, ölüm korkusu, yok olup bitme endişesi içlerine siner, elleri ve ayakları titrer. "Eyvah, ölüp gideceğim, mahvolup biteceğim!" diye feryat figan içinde çırpınır dururlar. Bir halt edemezler…

Güç ve iktidar sadece teknoloji değildir. Savaşmak için yürek lazım… Bilek lazım… Ama en başta Allah'a iman ve kadere teslimiyet lazım… Onlar bizimle savaşamazlar. Bize muktedir olamazlar. Allah'ın izniyle…

Evet, İslam'ın kılıcı, kahraman-ı İslam Halid bin Velid'in (r.a) düşman kumandanına karşı söylediği sözler ne kadar hakikattar ve ibretlidir! "Ey Kumandan! Sen ve askerin ne kadar dünyayı seviyorsa, ben ve askerim de o kadar Allah uğrunda ölmeyi ve şehadeti seviyoruz."(2)

Hem bizim Mehmetçiğimizin saha tecrübesi var. Hem de dünyaya meydan okuyan İHA ve SİHAlarımız var. Kızıl Elmalarımız, Aksungurlarımız, Akıncılarımız var. Yıkar geçeriz, ezer biçeriz, nefeslerini keseriz. Allah'ın avn ve inayetiyle... Lütuf ve keremiyle…

Bunlar vitrinde görünenler… Bir de görünmeyenler var… Daha neler var neler! Zaman müthiş bir müfessirdir. Kaydını izhar edecek, şanlı ordumuzun iktidar ve gücünü şerh edecek, kör gözlere de gösterecektir inşallah…!

Evet, hakikat şu ki, onların âlemine artık yeis düştü… Battıkça batacaklar. Çırpındıkça çırpınacaklar, yıkıldıkça yıkılacaklar. Bizim âlemimize ümit ve neşe güneşi doğdu. Gönlümüze şevk ve içimize ferah düştü. Neşv-ü nema bulacağız. İnşallah…

 

Artık onlar ümitsizlik içinde kıvranıp kalacaklar. Her geçen gün çöküp yıkılmanın, çatlayıp dağılmanın gıcırtılarını fiilen yaşayacaklar…

Batı medeniyeti sekârata girdi, ha öldü, ha ölecek. Can çekişiyor. Hırıltısı çok... Ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar, artık hortlayıp dirilemezler.

Ceset teneşirde. Ruhu öldü, rüzgarları söndü, sönüyor.

2023 batı dünyasının ve bizdeki ihanet çetelerinin yıkılacağının habercisidir.

 

Yüz bin hamd ve şükür olsun Rabb-i Cemil'imize… Bize muhteşem bir istikbal düştü… Anadolu aslanları, İslam'ın yiğit kahramanları destan yazıyorlar…

قُلْ مُوتُواْ بِغَيْظِكُمْ

"De ki öfkenizden çatlayın!" (Âli İmran, 119)

Patlasınlar! Çatlasınlar! Vur mehter başı köse! Kuvvetle vur! Çınlasın âlem!

 "Ceddin deden neslin baban hep kahraman Türk milleti

Orduların pek çok zaman vermiştiler dünyaya şan."

Dipnotlar

1-Sözler. s. 337

2-Bu güzelliğin en muhteşem tecellisi, "Mute" harbinde bizzat yaşanmıştır. 3000 kişilik İslam ordusuna karşı düşman ordusu 100.000 veya 200.000 kişiydi. O üç bin kahraman, o yüz bin kişilik orduyu darmadağın etti. Nefeslerini kesti, işlerini bitirdi.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

NEDVİ’NİN KALEMİNDEN KUDÜS MÜFTÜSÜ EMİN EL HÜSEYNİ-1

NEDVİ’NİN KALEMİNDEN KUDÜS MÜFTÜSÜ EMİN EL HÜSEYNİ-1

Kıymetli ziyaretçilerimiz, sizlere Filistin istiklal hareketinin mimarı, büyük aksiyon insanı,

FİLİSTİN HALKI KAHRAMAN BİR HALK!

FİLİSTİN HALKI KAHRAMAN BİR HALK!

Filistin halkı gerçekten de kahraman bir halk.   Arap Yarımadasından Abdulaziz et Tureyfi Fili

NURDAN VECİZELER-1

NURDAN VECİZELER-1

Takdim Değerli ziyaretçilerimiz, yeni bir bölümümüzü daha hizmetinize sunuyoruz. Risale-i Nu

BİRİNCİ NOKTA: HAKİKAT TERAZİSİNDE İNSAN

BİRİNCİ NOKTA: HAKİKAT TERAZİSİNDE İNSAN

Yeni bir duvar saati aldınız. Bu saati bir çivi ile duvara çakacaksınız. Çok basit bir iş

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

SAFVETÜ’T TEFASİR NOTLARI-20

SAFVETÜ’T TEFASİR NOTLARI-20

Yüce Allah bu mübarek sûreye tevhid, ulûhiyet ve nübüvvet delillerini zikrederek başladı ve

HADİSLER IŞIĞINDA KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-2

HADİSLER IŞIĞINDA KOMŞULUK İLİŞKİLERİ-2

Ebû Hüreyre (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.s) buyurdular ki: “Komşusu, zararlarından emin

BEDREDDİN AYNİ VE MEVLANA

BEDREDDİN AYNİ VE  MEVLANA

Garez ile ilim çok farklı şeyler. Garez manevi hastalık belirtisidir. Bazen ilim kalıbına dö

ÖMER HALICI(1919 – 1954)

ÖMER HALICI(1919 – 1954)

Şehid Pilot merhum Ömer Halıcı, Risale-i Nur’da adı çokça geçen Konyalı (aslı Kığı il

HAS MURAT PAŞA CAMİİ

HAS MURAT PAŞA CAMİİ

Fâtih Sultan Mehmet döneminde vezirlik yapmış ve Uzun Hasan’la yapılan savaşta şehit olmuş

“EHL-İ SÜNNET”İN ANLAMI ve KAPSAMI

“EHL-İ SÜNNET”İN ANLAMI ve KAPSAMI

Ehl-i Sünnet kavramı temelde "alem" yani belli bir fırkanın özel ismi ve ünvanı değildir. An

Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.

Hicr Suresi,9 (Mürşid 3.1'den alınmıştır)

GÜNÜN HADİSİ

Ey Allah'ın Resulü," dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Tirmizi, Da'avat 89,

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI