Cevaplar.Org

BİZ DE RAHATSIZIZ

Elinize bir kalem alsanız ve siyasette, ticarete, sanatta, eğitimde en fazla isim yapmış insanların şu anda yaşayan yüz tanesini aklınıza geldiğince yazsanız. Yazarken “bizden” veya “karşıdan” taraftarlığı yapmasanız.


2022-01-21 20:56:12

Elinize bir kalem alsanız ve siyasette, ticarete, sanatta, eğitimde en fazla isim yapmış insanların şu anda yaşayan yüz tanesini aklınıza geldiğince yazsanız.

Yazarken "bizden" veya "karşıdan" taraftarlığı yapmasanız.

Yüz rakamına ulaştıktan sonra birinci sıradakinin adını, arama motoruna yazsanız ve hakkında söylenenleri sıralasanız, saygı duyacak insan bulamazsınız.

Dün "veli" dediklerine bu gün "deli" diyenlerin hangi sözüne inanacaksınız. 

Dün "vatanperver" denilene bu gün "İngiliz veya Amerikan ajanı" denildiğinde hangisine veya bunları yazanları da sayarsak bu dört kişiden hangisine inanacağız.

Anasını ve babasını bildiğimiz insanlardan biri, benim gibi düşünmediğini öğrendiğimde, birileri de o meşhur adama, Yahudi baba ve Ermeni ana buluverdiğinde hemen nasıl da inanıyoruz.

Dün göklere çıkardığımız siyasiyi, bugün yere çarpıyoruz.

Dün yerlerde sürdürdüğümüzü, göklere çıkarıyoruz.

Bırakalım da ayakları üzerinde dolaşsın.

Masonların listesini yayınlayan biriyle 1985 yılında tanıştığımda onu dinlerken dünyanın en gizli örgütü olduğunu anlatıyordu.

"Sen bu listeyi nasıl temin ettin" dediğimde, "İçlerinde bizden biri bana verdi bu listeyi" demişti.

Peki, o adamın sana oyun etmesi hatırından hiç geçmedi mi?

Ola ki, "Bizim mahalle" dediğiniz insanlar arasından masonlara çok engel olanın adını da listeye yazarak mahallede itibarını sıfırladıktan sonra sizin mahalleden onların mahallesine göç ettirmek istiyorlarsa.

İslam düşmanlarının hedefi olan birinin etkisi bu iftira ile sıfırlandıktan sonra, İslam düşmanlarının da etkisi altına girmediği için ekmeğe muhtaç hale getirilince, seyreyle sen tıngırtıyı.

Sevgili Peygamberimiz, iman etmediği halde Müslüman görünen münafıkların başı olan Abdullah bin Übey bin Selül'ün Peygamberimizi aşağılayan sözleri Efendimize bildirildiğinde, Hazreti Ömer o münafığın boynunu vurmayı teklif ettiğinde, Sevgili Peygamberimiz:

"Hayır, 'Muhammed, arkadaşlarını öldürüyor' diye konuşurlar" buyurmuş. (Buhari, Sahih, K. Menakıb, hadis no 8).

Ve hiçbir zaman, münafıkların listesini yayınlayarak, onları açığa çıkararak, İslam düşmanlarına, hain olacakların adresini vermemiş ve münafıklarla beraber Müslümanların sayısının çokluğunu göstermiş etrafa.

Rabbimiz, Bedir Savaşı'nı anlatırken, savaşın olmasını ve sonucun Rabbim tarafından kararlaştırıldığı şekilde olması için düşman güçleri, Müslümanların gözünde az gösterdiğini, düşmanların gözünde de Müslümanları az gösterdiğini haber verir.

"Hani Allah onları sana uykunda azıcık göstermişti. Eğer onları sana çok gösterseydi çekinirdiniz ve iş hakkında çekişirdiniz. Fakat Allah sizi selamette kıldı. Şüphesiz o gönüllerdekini bilir.

Hani karşılaştığınızda onları size az gösteriyordu, sizi de onların gözünde az gösteriyordu ki kararlaştırılan işi yerine getirsin. Bütün işler Allah'a döndürülür." (Hiçbir zaman düşmanı gözünüzde büyütmeyin.) (Enfal süresi ayet 8/43-44)

Fransızca eserleri terceme eden bir dostum Paris dönüşünde anlatmıştı, "Birkaç ünlü yazarla da görüştüm. Sorularım arasında kendisini satışa çıkaran erkek ve kadınların reklâm panolarındaki ilanları hakkında sordum. Onların ifadesiyle Paris'teki yazarların yüzde doksanının bu işe iyi bakmadığını ancak, 'İyi bakmam' sözünü basın önünde söyleyemediği gibi röportaj sorusunda, 'Kendi özgürlüğüdür' demek zorunda kaldıklarını, bunu da halkın çoğunluğu böyle istediğinden değil, basının diline düşmemek için yaptıklarını" nakletmişti.

Çok ünlü değil, çok çok ünlü bir futbolcumuzla yapılan bir röportajda aynı soru sorulduğunda, "Kendi kararıdır" dedikten sonra, "Oğlun böyle bir şey yaparsa" sorusuna "Yapmaz, katiyen yapmaz" anlamında şeyler söyleyerek cevap vermişti.

Abdullah bin Mesud, "Ben Rasülüllahı (S.A.V.) şöyle derken işittim: 'Kim, bir kavmin/milletin karaltısını/sayısını çoğaltırsa onlardan sayılır. Kim bir kavmin/milletin yaptığını gönüllü olarak yaparsa yine onlardandır" dedi. (Deylemi, İbniMesud'dan rivayet ediyor. Kenz-ül Ummal 9/36 hadis no 24735, İbni Mübarek ise Zühd'ünde Ebu Zerrin-il Gıfari'nin sözü olarak vermiş. Ebu Ya'la, Müsned'inde İbn-iMesud'dan Efendimizin sözü olarak rivayet etmiş. Bak, Zahit Kevseri, Nasb'ur-Raye 4/403).

Mahmut Toptaş

http://mahmuttoptas.com

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

GENÇLERİ HEDONİZM ÇILGINLIĞINA İTENLER

GENÇLERİ HEDONİZM ÇILGINLIĞINA İTENLER

Diyorlar ki: Dünyaya bir kere gelinir. Sonun başlangıcı yoktur. Gülün, eğlenin, bir yıldır

HİCRET VE HAREKET

HİCRET VE HAREKET

Hicret, tâ ezelden ebede, âlem-i vücubdan âlem-i imkâna, daire-i ilimden daire-i kudrete, tâ

ORUÇ, ORUÇ BOZMAK VESAİRE

ORUÇ, ORUÇ BOZMAK VESAİRE

Ramazan ayının hususiyeti oruç. Orucun hususiyeti de kendisine ait meseleler. Başında; tutan tu

HEKİM VE FİLOZOF GÖZÜ İLE RAMAZAN

HEKİM VE FİLOZOF GÖZÜ İLE RAMAZAN

Hekim gözü ile Ramazan perhiz ayıdır. Bir çok hastalıklara karşı tıbbın tavsiye ettiği im

HÜZÜNLÜ BİR HAYVANAT BAHÇESİ GEZİSİ

HÜZÜNLÜ BİR HAYVANAT BAHÇESİ GEZİSİ

“Paris'in büyük hayat sıtmasına tutulduktan sonra(1) yapmaya hiç vakit bulamayacağım bir zi

YİRMİNCİ ASRIN BAŞINDA ANADOLUDA PAZARIN NAMUSU

YİRMİNCİ ASRIN BAŞINDA ANADOLUDA PAZARIN NAMUSU

Fransız yazar Claude Farrare, Çanakkale’de bir köyde, 1900’şerin başında yaşadığı çok

BİZ DE RAHATSIZIZ

BİZ DE RAHATSIZIZ

Elinize bir kalem alsanız ve siyasette, ticarete, sanatta, eğitimde en fazla isim yapmış insanla

"BANA KUR’AN YETER!”

Bana Kur'an yeter!" cilerden beni sevdiğini söyleyen biri, kendisi Hadisleri kabul etmeyerek doğr

MEALCİ KARDEŞLERİME KUR’AN’DAN MİSAFİRPERVERLİK DERSİ

MEALCİ KARDEŞLERİME KUR’AN’DAN MİSAFİRPERVERLİK DERSİ

Kur’an-ı Kerim, Arapça olarak indiğinden Kur’an’da geçen her kelimenin o günkü manaları

MEZHEPLERE TÂBİ OLMAYANLAR

MEZHEPLERE TÂBİ OLMAYANLAR

Hak mezheblerde akıl ve mantığın tasdik etmediği hiçbir mes’ele yoktur. Çünkü onların n

‘KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR’ NE DEMEKTİR?

‘KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR’ NE DEMEKTİR?

Halk arasında Kadir gecesinin bin aya eşit olduğu şelinde bir anlayış vardır. Bu yanlıştır

Kur'an okuyacağınız zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığının.

Nahl,98

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI