Cevaplar.Org

UYDURULMUŞ "ESMA-İ HÜSNA" LAR ve BATIL TARİFLER ÜZERİNE

Muhterem müslümanlar ! Yer yüzündeki fesadı ortadan kaldırmakla emrolunan insan, şayet kendisi ifsad faaliyetine başlarsa, durum daha çok kötüleşir . İslâm'ın bazı hükümleri ve bize aktarılan bazı bilgiler tevkifidir. Yani vahiyle bildirilmiştir. Müslümanın bu bilgileri değiştirme, te'vil etme, yenileme veya müdahalesi yasaktır


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2021-03-23 08:13:57

Muhterem müslümanlar !

Yer yüzündeki fesadı ortadan kaldırmakla emrolunan insan, şayet kendisi ifsad faaliyetine başlarsa, durum daha çok kötüleşir .
İslâm'ın bazı hükümleri ve bize aktarılan bazı bilgiler tevkifidir. Yani vahiyle bildirilmiştir. Müslümanın bu bilgileri değiştirme, te'vil etme, yenileme veya müdahalesi yasaktır. Bu yasaklardan bir tanesi de 99 adet olarak bildirilen Allah'ın güzel isimleridir .
Tefsir kitaplarındaki şu ibare çok net ve açıktır: "Allah'ın isimleri vahiyle bildirilmiştir.Şer-i kaynaklarda rivayetle gelmeyen başka isimlerle isimlendirmek caiz değildir."(Kaynak, Savi ala'l el-Celaleyin . c.2 s. 368.)

Mustafa İslâmoğlu bir konuşmasında , Tirmizi hadisinde belirtilmeyen bazı sıfat ve vasıfları "esma-i hüsna"ya eklemiştir . Elbette bu sıfat ve vasıflar Kur'an'da geçmektedir. Fakat bunları " esma-i hüsna " olarak tanıtmak, bu şahsın uydurması ve çakma bilgisine dayanmaktadır.

Mustafa'nın ısrarla Esma-i Hüsna olarak lanse ettiği " El-Fa'al , En-Nasır , El-Munzir , El-Fatır, El-Hafiyy, El-Kaim, El-Mevla, El-Karib, El-Mustean, El-Galib, El-Mursil, El-Falik, Es-Sadık, El-Kefil, El-Âli, El-Kafi " gibi sıfat ve vasıflar Tirmizi hadisinde, vahiyle 99 adet olduğu beriltilen "esma-i hüsna" hadisinde bulunmamaktadır. Mustafa'nın uydurmalarına sapmaktan Allah'a sığınırım Yıllardır " uydurulmuş dinden indirilmiş dine " diyen bu şahsın, indirilmiş bilgileri ters yüz etmesi ve uydurulmuş tabirlerini pazarlaması gerçekten çok komiktir.
Necm süresi 22. âyette geçen (قسمة ضيزى) " haksız sınıflandırma " suçunu işleyen bu şahıs, bütün alimleri eski, bütün konuşmalarını rivayet diye ittiham etmektedir. Aslında onun asıl maksadı, "indirilmiş din"in kaynaklarını kurutarak ve işlevsizleştirerek kendi "uydurulmuş dini"ni revaca ve pazara çıkartmaktır .

Tirmizide'ki beyan edilen esma-i hüsna hadisi 

حدثنا ابراهيم بن يعقوب الجوزجاني حدثنا صفوان بن صالح حدثنا الوليد بن مسلم حدثنا شعيب بن ابي حمزة عن ابي الزناد عن الاعرج عن ابي هريرة قال قال رسول الله صلي الله عليه وسلم ان لله تعالي تسعة وتسعين اسما ماية غير واحد من احصاها دخل الجنة هو الله الذي لا اله الا هو الرحمن الرحيم الملك القدوس السلام المؤمن المهيمن العزيز الجبار المتكبر الخالق الباري المصور الغفار القهار الوهاب الرزاق الفتاح العليم القابض الباسط الخافض الرافع المعز المذل السميع البصير الحكم العدل اللطيف الخبير الحليم العظيم الغفور الشكور العلي الكبير الحفيظ المقيت الحسيب الجليل الكريم الرقيب المجيب الواسع الحكيم الودود المجيد الباعث الشهيد الحق الوكيل القوي المتين الولي الحميد المحصي المبدي المعيد المحيي المميت الحي القيوم الواجد الماجد الواحد الصمد القادر المقتدر المقدم المؤخر الآول الاخر الظاهر الباطن الوالي المتعالي البر التواب المنتقم العفو الرءوف مالك الملك ذو الجلال والاكرام المقسط الجامع الغني المغني المانع الضار النافع النور الهادي البديع الباقي الوارث الرشيد الصبور قال ابو عيسي هذا حديث غريب حدثنا به غير واحد عن صفوان بن صالح ولا نعرفه الا من حديث صفوان بن صالح وهو ثقة عند اهل الحديث وقد روي هذا الحديث من غير وجه عن ابي هريرة عن النبي صلي الله عليه وسلم ولا نعلم في كبير شيء من الروايات له اسناد صحيح ذكر الاسماء الا في هذا الحديث وقد روي ادم بن ابي اياس هذا الحديث باسناد غير هذا عن ابي هريرة عن النبي صلي الله عليه وسلم وذكر فيه الاسماء وليس له اسناد صحيح Tirmızi, h.n; 3429

Hidayet Allahtandır .

Kardeşiniz Molla Musa El- Celal

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

Kurban hakkında

"Kim gönül hoşluğu ile,sevabını Allah'tan umarak kurbanını keserse,o kurban onu ateşten koruyan bir perde olur"Tergib ve Terhib:2/155

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI