Cevaplar.Org

BİRLİK BERABERLİK VE KARDEŞLİK

İstiklâlini ilan eden Müslümanların, bir pastanın dilimi gibi yutulur hale geldiklerini haber veren tarihinden ibret almak icab eder. İhtilafta zahmet, îtilafda (birlik ve beraberlikte) ise rahmet vardır. Zahmeti rahmetle tercih edenlerin rehberi ise hep ihtilaf olmuştur. Rabbim Müslümanların birlik beraberlik ve kardeşliğini bozmasın


Ali Haydar Çetintürk

cetinturkalihaydar@gmail.com

2021-02-08 09:59:12

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...

 إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ

"Ancak müminler kardeştir"(1)

İstiklâlini ilan eden Müslümanların, bir pastanın dilimi gibi yutulur hale geldiklerini haber veren tarihinden ibret almak icab eder. İhtilafta zahmet, îtilafda (birlik ve beraberlikte) ise rahmet vardır. Zahmeti rahmetle tercih edenlerin rehberi ise hep ihtilaf olmuştur. Rabbim Müslümanların birlik beraberlik ve kardeşliğini bozmasın.

Bu makâlemi, Kâbe-i Muazzama'nın hemen karşısında yazıyorum. Yeryüzünde insanlar için va'z edilen (konulan-bina edilen) ilk evin etrafında insanlar hiç durmadan suyun aktığı gibi akarak dönmeye devam ediyorlar. Allahu Teâlâ'nın vahdaniyetinin timsâli olan Kâbe'nin etrafında beyazıyla, siyahıyla, uzunuyla, kısasıyla, erkeğiyle, kadınıyla kardeşçesine dönen toplulukların kardeşliğinin hakikatı ise memleketlerine döndükleri zaman belli olabilmektedir.

Kardeş deyince aklıma 21 yaşındaki kardeşi Hâbil'i öldüren Kâbil geliyor. Tıpkı Yusuf Aleyhisselâm'ı kuyuya atan kardeşleri gibi. Kardeşlik ne kadar ulvî bir duygu… Karındaşın mümin değilse kardeşin de olamıyor. Tıpkı Hazreti Hamza (Radıyallahu Anh) ve Hazreti Abbas (Radıyallahu Anh) ile Ebu Leheb'in karındaşlığı gibi.

Dindaş olmadığı için Kenan'ın, babası Nuh Aleyhisselam'ın ehli olamadığı gibi. Allah-u Teâlâ'ya değil de, Kâbe ve Hacerü'l-esvede yakın olmak için birbirinin ensesini ve kulağını çiğneyen kardeşleri izlerken, kızgın ve kırgın kardeşlerle, kurnaz kardeşler gözüme çarpıyor. Kâbe'nin kapısının önünde selfie çeken kardeşlerin kadrajına Hacerul Esved'in hemen önünde kucak kucağa olan kadın ve erkek kardeşlerin manzarası takılıyor. Can kardeş, kan kardeş, tam kardeş, ham kardeş, hâin kardeş ve gammaz kardeşlerin etrafında döndüğü Kâbe'nin sahibi olan Allah (Celle Celalühü) ise

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ

"Ey iman edenler iman edin."(2) buyurarak surette olanları, hakîkat'e davet ediyor. Birliğin ve beraberliğin zirve noktaya ulaştığı Kâbe'nin etrafındaki surete olan birlik ve beraberliğin hakikate dönmesi için dua ediyorum.

Birtakım dünyevi menfaatler için birbirinin kuyusunu kazan kardeşlerin, hiçbir şey olmamış gibi, birbirinin yüzlerine gülebilmesi ne acayip bir şey!.. Eee sanatçı olmak kolay değil, kabiliyet ister. Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyorlar; "İnsanların en hayırlısı, insanlara fayda verendir. İnsanların en şerlisi ise insanlara zarar verendir."(3)

İnsanlara fayda veren kardeşlerle zarar veren kardeşlerin birbirilerine karıştığı değersiz dünyanın uğursuz çocukları yüzünden kardeşlerin de birbirilerine güvenleri kalmadı artık.

"Yükü kardeşlik olanın beli bükülür ama gönlü bükülmez" derler. Ancak bükülecek gönül kalmayınca, Allah'a (Celle Celalühü) emanet ettiklerimizi de Allah'a (Celle Celalühü) havale eder hale geldik. Çünkü bencilliği ayna gibi gözüne takmış olanlar, nereye bakarsa baksınlar kendilerinden başkasını göremeyeceklerinden dolayı, onlar için başkası pekte bir önem arz etmemektedir. Öyle ki, insanoğlu en çok sevdiği t-shirtünü bile yeri geldiğinde toz bezi yapabiliyorsa, başkaları tarafından da paspas olarak kullanılabileceğini aklından çıkarmaması icab eder.

Kardeşlik; düşmesin diye sıkı sıkı tutmanın adı olduğu gibi, aynı zamanda düşürülmeyeceğini bilerek sırtını güvenle dayamanın da diğer bir adıdır. Korkmadan sırtınızı dayayabileceğiniz dost ve kardeşlerinizin ayakları altında paspas olmamanız temennisiyle Allah'a emanet olun vesselam.

Kaynaklar

1) Hucurat Suresi Ayet; 10

2) Nisa Suresi Ayet; 136

3) Bkz. Taberani

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-28

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-28

İlim adamlarına göre; çiçek sevildiğini, konuşulduğunu biliyor. Çiçekler, cinayetlerin ayd

MUHAMMED RASULULLAH

MUHAMMED RASULULLAH

Bu eser klasik tarzda Efendimizin bir siyeri..Müellifi hakkında pek fazla bir bilgimiz yok. 1950

ÇANAKKALEDEKİ MANEVİ GÜÇ

ÇANAKKALEDEKİ MANEVİ GÜÇ

Bu makalemizde, Çanakkaledeki manevi güçten ve Çanakkale’yi, Çanakkale yapan ruhun esintileri

YEZİD'İN VELİAHTLIĞI MESELESİ

YEZİD'İN VELİAHTLIĞI MESELESİ

Hz. Muaviye’yi Yezid’e veliahtlık vermeye iten sebep şudur: Muaviye’nin azametini bilen ehl-

İSMAİL KARAÇAM(1937 - )

İSMAİL KARAÇAM(1937 - )

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde uzun yıllar Tefsir Anabilim Dalı Başkanlığı y

ÇİÇEK, KOYUN, ÖĞRETMEN

ÇİÇEK, KOYUN, ÖĞRETMEN

Çiçeklerin dilinden anlamak isterdim. Kelebeklerle, arılarla, uğur böcekleriyle karşılaşın

TAHRİF ÖRGÜTÜ

TAHRİF ÖRGÜTÜ

TAHRİF ÖRGÜTÜ Baş aktörler: Mustafa İslâmoğlu, Mehmet Okuyan , Abdulaziz Bayındır. Yave

KADER RİSALESİ ŞERHİ-13

KADER RİSALESİ ŞERHİ-13

Ezel kavramı bazen yanlış algılanabiliyor. Zaman sislsilesinin geçmiş halkasının bir ucu gib

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-39

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-39

Putin Sovyet sistemi tam bir matruşka sistemi idi. Her gizli polisin arkasında başka bir polis o

UHUD GÜLLERİNE

UHUD GÜLLERİNE

Ak ey acı gözyaşı, ak burada, Sel olup, şehitlere ulaş da git; Ak ey acı gözyaşı, ak bur

LUCCETU’L ESRAR TERCÜMESİ-3

LUCCETU’L ESRAR TERCÜMESİ-3

Kîse hâlî bâşı behr-i rıf'et-i yevmu'l hisâb Sıfrı çûn hâlist zı erkâm-ı ade

Dehşeti herşeyi kaplayan kıyametin haberi sana geldi mi?

Gaşiye, 1

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

TARİHTE BU HAFTA

*Mimar Sinan Vefat Etti(8 Nisan 1588) *Devletin dini İslam'dır Hükmü Kaldırıldı.(10 Nisan 1928) *Mareşal Fevzi Çakmak Vefat Etti. (10 Nisan 1928) *İlk Uzay Mekiği Fırlatıldı. (12 Nisan 1981) *Titanik Faciası(14 Nisan 1912)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI