Cevaplar.Org

DEDEMDEN BİR DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen ay Rahmet-i Rahman’a uğurladığımız Seyda Molla Fehmi Efendi’nin torunlarından Hasancan kardeşimiz, doğum gününde dedesini rüyada görmüş. Bir büyüğümüzün ifadesiyle “sahih ve her yönüyle manidar” olan bu rüyayı sizlerle de paylaşmak istedik. Hasancan’a teşekkür ederken Seydamızın ruhuna bir Fatiha hediye etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla. Cevaplar.org


2021-01-22 11:49:24

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen ay Rahmet-i Rahman'a uğurladığımız Seyda Molla Fehmi Efendi'nin torunlarından Hasancan kardeşimiz, doğum gününde dedesini rüyada görmüş. Bir büyüğümüzün ifadesiyle "sahih ve her yönüyle manidar" olan bu rüyayı sizlerle de paylaşmak istedik. Hasancan'a teşekkür ederken Seydamızın ruhuna bir Fatiha hediye etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla. Cevaplar.org

"Rüyamda annemle dedemin odasında oturuyorduk. Teyzem geldi, "haydi pikniğe gideceğiz" dedi. Annem "babamsız nasıl pikniğe giderim" diye ağlamaya başladı. O sırada birden dedem içeri girdi, anneme "ağlama yaramaz, yoksa Cennette yanına gelmem" dedi. Ama bunları annem duymuyor, sadece ben duyuyorum.

Dedemi görünce koştum, elini öptüm. Bana; "Doğum günün kutlu olsun. Allah uzun ömürler versin. Doğum günü hediyesi olarak olduğum yeri göstereceğim" dedi.

Bir anda hızla semaya yükselmeye başladık. Semaya yükselirken dedem gittikçe gençleşiyordu. Bir anda bir yere geldik; etraf yemyeşil, misk gibi kokuyor. Ağaçlar var, yanda dere akıyor. Derenin kenarında bir masa, üç tane de sandalye var. Üstad da orada oturuyor.

Dedemin ve benim üzerimdeki elbiseler bir anda değişti. Cübbe gibi beyaz bir elbise, başımızda yeşil takke, beyaz da sarık vardı. Üstadın kıyafeti de aynıydı. Sonra Üstad, dedemi yanına çağırdı; "Fehmi gel" dedi. Dedemle gittik, üstadın yanına gidince onun elini öptüm. Üstad başımı okşadı, yanına oturduk. Çayımız filan vardı, çayımızı içiyorduk.

Üstad dedemden 11. Lem'ayı açmasını istedi, dedem de açtı. Orayla ilgili konuşuyorlardı. Arapça yerlere gelince ben rüyamda anlayabiliyordum. Dedem soruyor, Üstad en ince ayrıntısına kadar anlatıyordu. Onlar konuşuyor, ben dinliyordum. Dedem soru filan soruyordu.

Sonra "dede ben gideyim artık" dedim, izin istedim. Dedem "görüşürüz, doğum günün kutlu olsun, Allah uzun ömürler versin. Yine bekleriz, fazla kendini özletme" dedi. Üstad da oradan bana el sallıyordu. Sonra uyandım."

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Necati Kılıç, 2021-01-29 19:03:29

“Ahir zaman yaklaşınca mü’minin rüyası neredeyse yalan çıkmaz. Çünkü mü’minin rüyası nübüvvetin kırkaltı parçasından biridir.” (Buhari, Tabir 26, Müslim, Rüya 6) Ebu Hüreyre (r.a.)’den: Rasûlullah (s.a.v.)’i şöyle buyururken işittim dedi: “Nübüvvet (peygamberlik)ten ancak mübeşşirat kalmıştır.” Ashab Mübeşşirat nedir? diye sorunca Rasûlullah (s.a.v.): “Salih rüyadır” buyurdu. (Buhari, Tabir 5) Rivayetlerine istinaden Allah’ın izniyle bu rüya sadık ve salih bir rüyadır. Muazzez Üstadımız(r.h)’ın çok defa buyurduğu müjdesini takviye eden bir rüya. Rabbim Seydamız Molla Fehmi Türkmen’e rahmet eylesin. Efendimize(s.a.v) , Üstadımıza komşu eylesin. Bizi de onların şefaatına nail eylesin. Mustafa Hasan’a da salih, uzun ömür nasip etsin. Kur’an’a, imana, nurlara hadim eylesin inşallah

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Erdem Akça, 2021-01-27 13:48:49

Rüyanın tabiri: Çay, sohbet etmek demek. 11. Lem'ayı ders yapmaları, torununun onlarla birlikte olabilmesi için Sünnet-i Seniyye'ye önem vermesi gerektiğini gösterir. Yükseldikçe gençleşmesi, kişinin hakikat yolunda ilerledikçe, ruhen gençleştiğine işarettir. Âhiret ruh, hayat ve nur alemi olduğundan ebedi bir gençlik orada bahşedilmesi bu sırra dayanır. Beyaz sarık, kuşatıcı ve nurlu ilmin sembolüdür. Yeşil takke ise, mutluluk ve olumluluğun düşünceleri kaplamasına işarettir. Rüyada saç, düşünce demektir. Beyaz elbise, tertemiz bir takva demektir. Rüyada Arapçayı anlamak gösterir ki, ruh boyutunda bütün diller anlaşılabilir. Mana esastır. Allah Hasancan kardeşimizi ve bizleri, Üstadımız ve Fehmi Hocamız gibi talebeleriyle beraber eylesin. Âmin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Nur hadimi, 2021-01-22 20:17:30

Rabbim rahmet eylesin ve bizide seydamız ile beraber peygamberimize üstadımıza komşu eylesin.Ne mutlu ki ve hadsiz şükürler olsun ki böyle mümtaz bir zat hayatımıza dokundu ve geçti.Rabbim hasancanı dedesi gibi üstadımıza sadık bir talebe eylesin. Doğum günü kutlu olsun.Ruhu ve hayatı risale i nurlarla müsemmalaşsın inşallah. Muhteşem bir rüyayı sadıka cidden!!!

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

DEDEMDEN BİR DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

DEDEMDEN BİR DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen ay Rahmet-i Rahman’a uğurladığımız Seyda Molla Fehmi Efend

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR: SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR:  SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

Yüzünde, alnında, gözlerinde ve ellerinde huzur denilen şeyi gezdiren, dillendiren, misafir ede

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET AĞABEYİN UÇAK BİLETİMİ ALMASI Ben 1975-76 senesinde Erzurum İslami İlimler Fakültes

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-2

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-2

Muhterem kardeşlerim, bana soruyorlar; “Acaba sizin Risale-i Nur Külliyatına bu aşkınızı sa

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-1

VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-1

“Evvela şunu ifade edeyim; Merhum Vahdet Yılmaz ağabey, 1945 yılında dünyaya teşrif etmişl

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-2

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-2

Hocam aynı zamanda ciddi muhakeme sahibi, mantık abidesi bir zattı. İlmi münazaraları tarihe m

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-1

BİR KIRKINCI HOCA GEÇTİ-1

Tarih nice yiğitlere, kahramanlara, davası için varını, yoğunu ortaya koyan emsalsiz iman erle

MEHMED FEYZİ PAMUKÇU EFENDİ

MEHMED FEYZİ PAMUKÇU EFENDİ

28 Mart 1912 tarihinde Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. Babası İzzet Efendi, Annesi Hâfıza Ai

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-4

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-4

Şimdi, ilim, hikemi şiir, fikir, marifet ve üslub; üslub-u hâkim. Bunları çok severdi. Mesela

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-3

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-3

Kadirşinastı. Bütün İslam cemaatleri sever ve sevdirirdi. Bakın biz çok dinledik; günde beş

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-2

NUR’UN MÜTEVAZI ÇEHRESİ; MEHMED KIRKINCI HOCAM-2

Erzurum’da Kurşunlu medresesi var. Şeyhülislam Feyzullah Efendi zamanında bina edilmiş. Onun

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

İki ni'met (iki güzel hal) vardır ki, insanlardan çoğu bu ni'metleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat, boş vakit.

Abdullâh b. Abbâs (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI