Cevaplar.Org

KABİR AZABI HAKKINDA

Münkirlerin inkâr ettikleri hakikatlerden biri de kabir azabıdır. Kabir azabı, Kur'an ve sahih hadislerle sabittir. Cenab-ı Allah Mümin süresi 46. âyetinde şöyle buyuruyor:


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2021-01-22 11:26:10

Münkirlerin inkâr ettikleri hakikatlerden biri de kabir azabıdır. Kabir azabı, Kur'an ve sahih hadislerle sabittir.

Cenab-ı Allah Mümin süresi 46. âyetinde şöyle buyuruyor:

النَّارُ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُوّاً وَعَشِيّاً وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ أَدْخِلُوا آلَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذَابِ

"(Öyle bir) ateş ki, onlar sabah akşam ona sunulurlar. Kıyametin kopacağı günde de, "Firavun ailesini azabın en şiddetlisine sokun" denilecektir."

Ehl-i Sünnet ve Cemaatten olan Kadı Beyzavi ve Nesefi, Mu'tezili olan Keşşaf sahibi Zemahşeri'nin dediklerine göre bu âyet kabir azabı olduğuna işarettir.

Çünkü âyette anlaşılır ki kıyamet kopmadan önce onlar ateşe arz edilip sonra da ateşe atılacaklardır.

Kabir azabı hakkındaki bazı hadisler şunlardır;

1) Enes r.a.'den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: Muhakkak kul, kabre konulduktan sonra, dönenlerin ayak seslerini işittiği halde, arkadaşları kabirden döndüğü vakit, kendisine iki melek gelip onu oturtup ve kendisine: "bu adam hakkında, yani Muhammed (s.a.v.) hakkında ne dersin?" diye sorarlar, o kimse mümin ise: "onun Allah'ın kulu ve resulü olduğuna şahadet ederim" der. Bunun üzerine kendisine: "altındaki ateşe bak, Allah onu sana cennetteki bir yer ile değiştirdi" derler. Ve mümin, bunların her ikisini de birden görür. Kâfir ve münafıka gelince de, kendisine: "Bu adam (yani Peygamber) hakkında ne dersin diye sorulur. O da: "bilmiyorum, insanların dedikleri gibi derim" diye cevap verince kendisine: "bilmez ve uymaz olaydın" denilir ve kendisine demirden çekiçlerle öyle bir darbe indirilir ki, insan ile cinden başka her şey onun kopardığı feryadı duyar."(Buhari, Müslim, Ebu Davut, Tirmizi, Nesei)

2) İbn-i Ömer r.a.'den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: "Muhakkak sizden biriniz öldüğü vakit, kendisine mekânı, yani ebediyyen kalacağı yer, sabah akşam arz edilir. Cennet ehli ise, mekânı cennet, Cehennem ehli ise mekânı da cehennemdir. Ve kendisine: "İşte Allah seni kıyamet gününde yeniden diriltinceye kadar, yerin burasıdır" denilir.(Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesei)

3) - وَعَن ابنِ عَبّاسٍ رَضِيَ الله عَنْهُمَا، أَنَّ رَسُولَ الله مَرَّ بقَبْرَيْنِ، فقال: إنَّهُمَا يُعَذَّبانِ، وما يُعَذَّبانِ في كَبيرٍ بَلى إنَّهُ كَبيرٌ: أَمَّا أَحَدُهُمَا، فَكَانَ يَمشي بِالنَّمِيمَةِ، وَأًمَّا الآخَرُ فَكَانَ لا يَسْتَتِرُ مِنْ بَوْلِه

İbn-i Abbas r.a.'ın şöyle dediği rivayet edildi: "Peygamber s.a. iki kabre uğradı ve şöyle buyurdu: "Muhakkak bunların her ikisi azap görmektedirler. Birincisine gelince bu koğuculuk yapar ötekisi ise küçük abdestini bozduktan sonra iyice temizlenmezdi" buyurdu. (Buhari, Vudu, 55; Müslim, Cenaiz, 82)

4 )

اللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذابِ جَهَنَّمَ، وَمِنْ عَذابِ القَبرِ، وَمِنْ فِتْنَةِ المَحْيَا وَالمَمَاتِ، وَمِنْ شَرِّ فِتْنَةِ المَسِيحِ الدَّجَّالِ.

Peygamber s.a: 'Ya rabbi, Cehennem azabından, kabir azabından, ölüm ve hayat fitnesinden ve Mesih deccalın fitnesinden muhakkak sana sığınırım' diye dua ederdi.(Buhari, Müslim, Nesei)

Bu kadar âyet ve sahih hadis varken kabir azabını inkâr edenler, sapık kişilerin görüşlerine tabii olmuşlardır. Hz. Peygamber s.a. şöyle buyurmuştur: "Benim ümmetim dalalet üzerine birleşmez. Bir ihtilaf gördüğünüz zaman, çoğunluğa tabii olun."(Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davut, Nesei)

Ve yine Resulullah şöyle buyurmuştur: "cemaatle bulununuz, sakın sakın ayrılığa düşmeyiniz. Kim cennete girmek isterse cemaate tabi olsun."(Müsned-i Ahmed, Tirmizi, Hakim)

Bunların karakterleri hakikati inkâr etmektir. Öyle ise ben (zayıf kul )'da onları inkâr ediyorum. (onları insan olarak tanımıyorum )

Hidayet Allah'tandır.

Ya Rabbi, bizi gaflet uykusundan uyandır, âmin.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb'ine kulluk et!

Hicr, 99

GÜNÜN HADİSİ

Allah her şeye güzel davranmayı emretmiştir. Öyle ise öldüreceğiniz zaman bile güzel öldürün. Hayvan keseceğiniz zaman güzel kesin. Sizden biri bıçağını bilesin ve kestiği hayvanı rahatlatsın.

Müslim

TARİHTE BU HAFTA

*Eğriboz Adası'nin fethi(12 Ağustos 1470) *Kanuni Sultan Süleyman Han'in Tebriz'i fethi(13 Ağustos 1534) *Haçlı Ordusu'nun Kudüs katliami (15 Ağustoz 1099) *Gölcük Depremi(17 Ağustos 1999) *Misak-i Milli'nin TBMM'de de kabûlü(19 Ağustos 1920)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI