Cevaplar.Org

İSLAM’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR: SEYDA MUHAMMED FEHMİ EL-İSKENDERİ.

Yüzünde, alnında, gözlerinde ve ellerinde huzur denilen şeyi gezdiren, dillendiren, misafir eden ve sonunda onu bir şahsiyet çizgisi haline getirmiş bir insan. Kavgasız, sakin ve her şeyle dost bir hali vardı daima. Sevgiyle ve şefkatle dolu, gözlerine bakınca yüreğinin derinliğini görebileceğiniz kadar berrak ve şeffaf bir insandı. Tevazuundan başı daima önde, adımları itinalı ve yavaş, etrafla ilgisi yoktu.


Beytullah Türkmen

beyaz7474@gmail.com

2021-01-17 08:35:22

Yüzünde, alnında, gözlerinde ve ellerinde huzur denilen şeyi gezdiren, dillendiren, misafir eden ve sonunda onu bir şahsiyet çizgisi haline getirmiş bir insan. Kavgasız, sakin ve her şeyle dost bir hali vardı daima. Sevgiyle ve şefkatle dolu, gözlerine bakınca yüreğinin derinliğini görebileceğiniz kadar berrak ve şeffaf bir insandı. Tevazuundan başı daima önde, adımları itinalı ve yavaş, etrafla ilgisi yoktu. Kendi iç âleminin aydınlık semasında cevelan ediyor çoğu zaman. İriye kaçmayan gözleri, seyrek beyaz saçları, ince, uzun bir burun, buğday rengine çalan bir ten. Masum, saf ve mana dolu bakışlar. O kadar da munis ve sevecen. Adanmışlık ve uhrevilik dedikleri şey muhitine bu bakışlardan yayılıyordu.

Bu fırtınalı asrın kasırgası içinde biraz da tek başınaydı. Onun taşıdığı ruhla, etrafında çalkalanan hayat arasında bir ilişki bulmak epeyce zordur. O muhakkak bugünün yani modernin insanı değildi, asr-ı saadet devrinden günümüze doğru uzanıp gelmiş gibiydi. Hayatının bütün yönleriyle bir asr-ı saadet portresi çiziyordu. Maziyi, oradaki 'şiir şahsiyetleri' aramak için çok uzaklara gitmeye gerek yoktu. Tam yanı başınızdaydı o şiir şahsiyetlerin bir örneği. Niyazi-i Mısri'yi, İmam Rabbaniyi, Şah-ı Nakşibendi'yi, hepsinden öte Hasan el Basri'yi veya 'süccad imamı' Zeynel Abidin'i, üstadı canan Bediüzzaman'ı merak edenler ona gitsin, birkaç günlük ona misafir olsun, ilmini dinlesin, simasına baksın yeterdi.

Düşünebiliyor musunuz? Tam altmış yıl teheccüd namazını kaçırmamış. Rüştünü idrak ettikten sonra bir kez bile sabah namazını kaçırmamış, üstelik cemaatle. Teravihleri kaçırmamış, mukabeleleri kaçırmamış, sohbetleri kaçırmamış. Dünyaya, dünyalık olana karşı en ufak bir meyil yok içinde. Her bir namazı tesbihat ve dersle birlikte kılardı. Gece namazını da eklerseniz, bir gününün yarısı namazla, tefekkürle, ibadetle geçiyordu. Her gece yatsıdan sonra ayrı bir sohbette ve tefekkür âleminde idi.

Her senenin kandil gecelerini cemaatle birlikte sabaha kadar ihya ederdi. Sabaha kadar ders, Kuran, Cevşen, nafile namazı, gece namazı, tesbih namazı, sahur yemeği, uzunca bir dua, ta sabah ezanına kadar. Bazen nefsimi ayaklar altına alır ben de katılırdım bu ihya gecelerine. Öyle bir hal olurdu ki, melekler başımı okşuyor, sırtımı sıvazlıyor gibiydi. O kadar rahat, o kadar, hafif, o kadar günahlarımdan arınmış olarak hissederdim kendimi. Bence yeryüzünün en saadet dolu dakikaları, babam Seyda Molla Fehmi ile geçirdiğim o gecelerdi.

Bazen kendi kendime düşünürdüm. Bu kadar yoğun bir tempoyu nasıl kaldırabiliyor? Sıkılma, usanma, vazgeçme, bıkma yok. İnsanın hiç mi canı sıkılmazdı? Dışarıda bir hava alsa, hoş-beş etse, bazı tatlı dedikodulara en azından kulak misafiri olsa, bazı kaçamak bakışlar fırlatsa hiç olmazsa, lüzumsuz bazı siyasi gevezelikleri takip etse, küçük bir mahalle kahvesinde oturup, iki bardak çay içse ve bazı gazetelere göz atsa… Hep ibadet, hizmet, inziva, günahlara karşı savaş, ders, risale, bir gün değil, bir hafta değil, bir yıl değil, on yıl değil, otuz yıl değil, elli yıl değil, bir ömür boyu aynı hayatı yaşamak, aynı şeyleri yapmak.

Kaç defa ona ayak uydurayım diyordum ama inanın iki günden fazla olmuyordu, bırakıyordum, bıkıyordum, kaçıyordum.

Her bir risaleyi ve kitabı belki onlarca defa bitirmiştir, belki daha fazla. Bir gün gençlerden biri: "Hocam, bir ömürdür bu risaleleri okuyorsunuz, hiç bıkmadınız mı, usanmadınız mı?" diye sordu. Verdiği cevap hâlâ kulaklarımda çınlıyor: "Allah sizi inandırsın ve şahit olsun ki, ben onları okumaya doymuyorum, bazen zaman bana yetmiyor, okudukça acıkıyorum, acıktıkça da okuyorum. Yatmak istemiyorum, rüyada bile okuma devam etsin istiyorum. Önemli olan onların tadına varmak. Ekmek gibi, su gibi, hava gibi her an ihtiyaç duyuyorum." Bu sözler şov, gösteriş, propaganda değildi, inandığı şeyi, kalbinin en mahrem yerinden kopup gelen bir gerçeği anlatıyordu samimice. Söylemesine gerek yok, yaşıyordu zaten.

Beni ve diğer evlatlarını torunlarını ve akrabalarını çok severdi. Bazen ben risale okur, o takip ederdi ve "sesin maşallah çok güzel derdi." İlkokulu, liseyi dışarıdan bitirmiş, Erzurum'da yüksek İslam enstitüsünü yüksek derece ile bitirmiş, Osmanlıcayı ve Türkçeyi kendi özel çabasıyla, Arapçayı zamanın büyük âlimlerinden ders alarak öğrenmişti. Okuduğu risaleler umumiyetle Osmanlıcaydı, Türkçeleri nadiren okurdu. O sadece klasik manada bir nurcu değildi; bir Hocaefendi, bir kâmil müderris, mütefekkir, salih bir kul, Allah dostu, âbid ve fâzıl kısacası "efradını cami ağyarını mani" bir Müslümandı aynı zamanda. Benim ve binlerce talebesinin manevi mimarlarındandı.

Vasattı, hiçbir aşırılığı yoktu. Aldığı maaşı zaruri ihtiyacı kadar ayırır, diğerini ihtiyaç sahibi yakınlarına ve hizmet işlerine infak ederdi. Bütün hayatını bu "kutsal dava" ya vakfetmişti.

Övülmekten hiç hoşlanmazdı. Bu yüzden en yakın dostlarının kalbini bile defalarca kırdığı olmuştur.

Rüyalara pek iltifat etmem ama çoğu zaman onu o mübarek, nurani ve mütebessim haliyle rüyamda görürdüm.

Müthiş bir hafızası vardı. Bir duyduğunu bir daha unutmazdı.

O bir kitap aşığı, İman ve Kur'an sevdalısı, salih zatlardandı ve hülasa o benim canımın parçası, gözümün nuru, hayatımın en kıymetli insanıydı. Rabbim bizleri ebedî âlemde seninle tekrar buluştursun canım babam. Âmin

Beytullah Türkmen

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

serkan çakır, 2021-02-03 22:46:28

selamün aleyküm Cenab-ı Hak, konuşan yürüyen bir hakikat olan ve üstad bediüzzaman said nursi ks hazretlerinin nadide ve şaheser olan risale-i nurlarını haliyle, ilmiyle, kaliyle e aksettirip konuşan bir delil olan seydamıza rahmet eylesin . cidden büyük bir kayıp zira asrı ahirde bu çöl zamanda insanların istifade edeceği böyle kalbi canlı hali diri insanları bulmak çölde vaha bulmak gibi oldu. böyle bir zatın nefesinin ve gayretinin devamı çok önemli muhakkak ki böyle bir zatın ilmi altyapısı çok derin ve kavidir kanaatimce bu zatın bu birikimini bir kütüphane ya da ilmi bir merkezde toplamalı ve orada ilim hikmet ve şeriatın ölçüleri ile bezenmiş bu altyapıdan geriden gelen ilim taliplerine fayda verecek bir tarzda tanzim edilmeli taki ölüm dili susturmasına bedel kitapları birikimleri umumun faidesine o feyizdar çeşmenin akması adına çok önemli bir çalışma olcaktır. şahsen böyle bir ilmi merkez ve faaliyetler merhumun ruhunu şad edecektir. bu vesile ile ailesine ve talebelerine ve dahi nur dairesine ciddi taziye veriyoruz.Allah rahmet eylesin

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

S.TÜRKMEN, 2021-01-17 16:28:04

Allah ebeden razı olsun Can babamızdan, yazıldığı üzere hakikaten öyle bir şahsiyetti.Rabbim yolundan hakkıyla yürümeyi nasip etsin inşallah

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

MUHAKEMAT DERSLERİ-16

MUHAKEMAT DERSLERİ-16

Ders: Muhakemat, Birinci Makale, 8. Mukaddime(devam) İzah: Prof. Dr. Şener Dilek Hem de istibdad

SEYDA MUHAMMED ZAHİD BAŞÇI HOCAMIZIN HATIRATI-2

SEYDA MUHAMMED ZAHİD BAŞÇI HOCAMIZIN HATIRATI-2

MEDRESE GÜNLERİ Medrese hocamız Seyda Molla Zeki o sıralar köyümüze yeni gelmişti. Kendisi

MESELENİN CEVABI

MESELENİN CEVABI

Hz. Hasan, hilafeti Hz. Muaviye’ye terk etmeye karar verdi.(1) Hz. Hasan’ın hilafetten feragati

BAŞKA GÖRÜNDÜ

BAŞKA GÖRÜNDÜ

Bir gün bir göletin arkasında bir vadinin yamacında oturmuş karşı yamaçtaki ağaçları seyr

SAHİH-İ BUHARİ’Yİ ÇÖPE ATMA” HEZEYANINA KARŞI REDDİYEDİR

SAHİH-İ BUHARİ’Yİ ÇÖPE ATMA” HEZEYANINA KARŞI REDDİYEDİR

Muhterem Müslümanlar! Bugünlerde mealci ve sünnet inkârcıları taifesinden bazı cahiller “

İSMAİL GÜVEN(1937 – 2016)

İSMAİL GÜVEN(1937 – 2016)

1937 Burdur doğumlu emekli İmam Hatip Lisesi öğretmeni İsmail Güven ağabeyimiz, çok uzun bir

ENGELSİZSİNİZ

ENGELSİZSİNİZ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Hiç bir engel, Allah’a (Celle Celaluhu) kul olmaya e

KADER RİSALESİ ŞERHİ-11

KADER RİSALESİ ŞERHİ-11

“Üçüncüsü: Cüz-i ihtiyarî, kadere münafî değil. Belki kader, ihtiyarı te’yid eder. Ç

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-26

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-26

Çocukluğumuzda terzilerin piri İdris (a.s.), gemicilerin piri Nuh (a.s.), demircilerin piri Davud

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-37

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-37

Numan Alusi İbni Teymiye ile Takiyüddin Subki arasındaki tartışmalar da daha sonraki dönemler

LUCCETU’L ESRAR TERCÜMESİ-1

LUCCETU’L ESRAR TERCÜMESİ-1

Kungur-i eyvan-ı şeh k'ez kâh-ı keyvan berter-est Rahne-ha dan k'eş be dîvâr-i hasâri din d

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.

Tevbe, 119

GÜNÜN HADİSİ

"Allah katında, duadan daha kıymetli bir ibadet yoktur."

Tirmizî

TARİHTE BU HAFTA

*İmam Cafer Sadık'ın Vefatı(10 Mart 765) *Erzurum'un kurtuluşu(12 Mart 1918) *İstiklal Marşımız'ın kabulu(12 Mart 1921) *BEDR SAVAŞI(13 Mart 624) *İstanbul'un İşgali(16 Mart 1920)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI