Cevaplar.Org

“EZANI TAHRİF EDEREK TERCÜME ETMESİ” YANLIŞI

Muhterem müslümanlar! Mustafa’nın 34. yanlışı, propaganda aracı Hilal TV’de ezanı tahrif ederek tercüme etmesiyle ilgilidir. Bu Tv kanalında ezan-ı şerif okunurken Türkçe tercümesi de ekrana yansıtılmaktadır ve iki fahiş hata işlenmektedir:


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-12-22 09:50:51

Muhterem müslümanlar!

Mustafa'nın 34. yanlışı, propaganda aracı Hilal TV'de ezanı tahrif ederek tercüme etmesiyle ilgilidir. Bu Tv kanalında ezan-ı şerif okunurken Türkçe tercümesi de ekrana yansıtılmaktadır ve iki fahiş hata işlenmektedir:

1) "Allahu Ekber" ibaresi "Allah en büyüktür" diye çevrilmesi gerekirken, bütün dilsel ve dinsel kurallar ihlal edilerek "Allah tek büyüktür" gibi ucube bir anlam verilmektedir.

2) "Hayyi ala's-salah" ibaresi "Haydi namaza" diye çevrilmesi gerekirken Türkçede daha az bilinen ve dua anlamına da gelen "salât" kelimesi kullanılarak "salât'a gelin" gibi muğlak bir anlam yüklenmektedir. Öncelikle belirtelim ki, bütün dillerde sıfatlar "yalın-daha üstün-en üstün" olarak derecelendirilir. Bir başka deyişle, başta Arabça ve Türkçe olmak üzere birçok dilde herhangi bir sıfat, örneğin "sıcak" sıfatı, "sıcak-daha sıcak-en sıcak" olarak derecelendirilir.

Diğer taraftan, Türkçede namaz sadece bir anlama gelmektedir ve Müslümanlar tarafından eda edilen belli bir ibadeti çağrıştırmaktadır. Oysa kimse kimseye "sabah salâtını kıldın mı?" veya "sabah salâtını yaptın mı/eda ettin mi?" diye sormaz. Türkçeye bu kadar oturmuş ve müslümanların günlük ibadet şekli olarak sembolleşmiş bu kelimenin daha az bilinen bir kelimeyle değiştirilmesine hadis ilminde "tedlis" denmektedir. Tedlis, çok bilinen bir şeyi az bilinen bir üslupla anlatmaktır ki tedlisçinin sözünü itibarsız ve şahsını yalancı kılar. Sadece bu açıdan bile bakıldığında İslâmoğlu'nun talimatıyla ekrana yansıtılan tercümenin sakatlığı apaçık ortadadır. Biz yine de ilmi bir incelemeyle bu söylemin geçersizliğini ortaya koyacağız inşallah.

Ankebut suresinin 45. âyetinde

وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ

"Allah'ın zikri en büyüktür" denilmektedir. Beydavi âyetin tefsirinde "yani namaz bütün ibadetlerin en büyüğüdür" der. Beydavi şerhi Şihab'da da "diğerlerine göre ibadetlerin en üstünü namazdır" olarak yorumlanmıştır. Nesefi ve Zemahşeri "namaz diğer ibadetlere nazaran en üstün olandır" demektedirler..

Dilbilimi penceresinden bakıldığında, Arab dil kurallarına göre "ism-i tafdil (en üstünlük derecesi): bir fiilden türeyip ismi vasfeden kelimedir ve vasfedilenin başkalarına karşı en üstün olduğunu gösterir. Eril (müzekker) kelimler için 'ef'alu' ve dişil (müennes) kelimler için 'fu'la' vezniyle gelir. Örnek: Zeyd, insanların en üstünüdür (efdal'un-nas). Derecelendirilen kelime, ya bir tamlama (izafe) ile ('Zeyd insanların en üstünüdür/efdal'un-nas' cümlesindeki şekliyle), ya elif-lam takısı alarak (Zeydun el-Efdelu/En üstün olan Zeyd) veya 'Zeyd, Amr'den daha üstündür/Zeydun efdalu min Amr' şeklinde kullanılmalıdır. 'Zeyd en üstündür/Zeydun efdalu' şeklinde bir cümlenin anlamı geçersizdir. Ancak üstünlüğü bilinen bir varlık bundan istisna edilmiştir. Örneğin 'Allahu ekber/Allah en büyüktür' denilince, tartışmasız olarak Allah'ın her şeyden daha büyük olduğu, en büyük olduğu anlaşılır." (Molla Cami, s. 324)

Şöhretin verdiği sarhoşlukla, günün her öğününde sarımsaklı işkembe çorbası içen Kayserili Mustafa'ya ithaf olunur. Bu arada "Mescid-i Aksa diye bir yer yoktur" diyen dostlarıyla zil takıp oynayabilir. Çünkü Kudüs'teki Mescid-i Aksa Yahudilerin ebedi başkenti olarak bütün dünyaya dayatılmak isteniyor. Allah'ın selamı ve hidayeti hepimizin üzerine olsun.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Erdem, 2020-12-22 10:00:09

Hocam, Allah razı olsun. Bir âyetin bir nüktesini anlamış oldum. Ki âyet Allah'ın büyüklüğünün sınırsızlığını anlatacak bir üslubla gelmiş. Kaleminiz, kelamınız kemaliniz olsun. Hürmetlerimle.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KABİR AZABI HAKKINDA

KABİR AZABI HAKKINDA

Münkirlerin inkâr ettikleri hakikatlerden biri de kabir azabıdır. Kabir azabı, Kur'an ve sahih

İSRA VE MİRACI İNKAR EDEN BİR ADAM

İSRA VE MİRACI İNKAR EDEN BİR ADAM

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur’an’ı yorumla

MUSTAFA İSLAMOĞLU HAKKINDA SON SÖZ

MUSTAFA İSLAMOĞLU HAKKINDA SON SÖZ

Mustafa İslâmoğlu hakkındaki son sözüm. Muhterem kardeşlerim, bu reddiyelerin hikâyesi Caner

“EZANI TAHRİF EDEREK TERCÜME ETMESİ” YANLIŞI

“EZANI TAHRİF EDEREK TERCÜME ETMESİ” YANLIŞI

Muhterem müslümanlar! Mustafa’nın 34. yanlışı, propaganda aracı Hilal TV’de ezanı tahri

“HZ. ÖMER’E IFTIRA ATIP EZANI DEĞİŞTİRMEKLE SUÇLAMASI” YANLIŞI

“HZ. ÖMER’E IFTIRA ATIP EZANI DEĞİŞTİRMEKLE SUÇLAMASI” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 34. yanlışı, Hz. Ömer (r.a.)’a iftira atıp ezanı de

“MEHDİ MESELESİ İSRAİLİYATTAN GELMEKTEDİR, BOŞUNA BEKLEMEYİN” YANLIŞI

“MEHDİ MESELESİ İSRAİLİYATTAN GELMEKTEDİR, BOŞUNA BEKLEMEYİN” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 32. yanlışında, Mehdi meselesinin İsrailiyattan geldiği

“HZ. İSA (A.S)’IN GÖKTEN YERE İNİŞİNİ İNKÂR ETMESİ” YANLIŞI

“HZ. İSA (A.S)’IN GÖKTEN YERE İNİŞİNİ İNKÂR ETMESİ” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 31. yanlışında, Hz. İsa (a.s.)’ın gökten yere inmeye

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)’IN DOĞUM GÜNÜNE DAİR YANLIŞI

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)’IN DOĞUM GÜNÜNE DAİR YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 30. yanlışında, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in doğum günü

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız “hayrın v

“GAYR-I MÜSLİMLER KÂFİR DEĞİLDİR” YANLIŞI

“GAYR-I MÜSLİMLER KÂFİR DEĞİLDİR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Bu yazımızda Mustafa’nın 28. yanlışına ulaşmış oluyoruz. Kimi in

İSLAMOĞLU'NUN MISIR KATLİAMINI İSTİSMAR ETMESİ

İSLAMOĞLU'NUN MISIR KATLİAMINI İSTİSMAR ETMESİ

Geçen hafta(24 Kasım 2017) Mısır'da faili meçhul olan ve henüz kim tarafından işlendiği bil

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Misâk-ı Milli'nin Kabûlü(28 Ocak) *İlk Türkçe Ezan Okutturuldu(29 Ocak) *Yavuz Selim'in Kahire'yi Fethi(30 Ocak) *İbrahim Müteferrika Osmanlı'da İlk Matbaayı Kurdu(31 Ocak) *482 Senedir Camii Olan AYASOFYA Müzeye Çevrildi(1 Şubat)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI