Cevaplar.Org

EMANETİN ZAYİ EDİLMESİ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla... Ebû Hureyre’den (Radıyallahu Anh) rivayet edilen Buhâri hadisinde, bir sahabinin Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kıyametin ne zaman kopacağını sorduğunda, Rasûlüllah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Emanet


Ali Haydar Çetintürk

cetinturkalihaydar@gmail.com

2020-12-14 22:05:23

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...

Ebû Hureyre'den (Radıyallahu Anh) rivayet edilen Buhâri hadisinde, bir sahabinin Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kıyametin ne zaman kopacağını sorduğunda, Rasûlüllah'ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) "Emanet zâyi edildiğinde kıyameti bekle, iş, ehli olmayana verildiğinde kıyameti bekle." buyurması, kıyametin alametlerinden birisinin de, emaneti zâyi etmek olduğunu ortaya koymuştur.

Kendisini mes'ûl addeden bir müslümanın üzerinde o kadar çok emanet vardır ki, bunlar saymakla bitmez. Mesela; Rabbimizin, "hâin bakışlar"ından haberdar olduğu gözler, bir emanet değil midir?

Çalımsız yürümesi gereken ayaklar, insanların aldanarak kıymetini bilemediği sağlık ve boş vakit, zaman öldürüyoruz diyerek boşu boşuna harcanan ömür sermayesi ve daha niceleri, Rabbimiz tarafından nimet suretinde bizlere bahşedilmiş birer kıymetli emanetten ibarettir.

İdârî ve hukûkî emanetlerin zâyi edilmesinin zararı ise, o emanetleri yüklenen kişiyle sınırlı kalmayıp, alâkadar olduğu tüm fertlere sirâyet ettiği için, belki de yükü en ağır olan emanetlerdendir.

Eminlerle, eminelerin imanlarından mütevellid olan emanete riâyetin sekteye uğradığı zamanlarda ise, kelimelerin lügattan ibaret olup, sûretden ileriye geçemediğine şahit oluyoruz.

Emanete ihanet insanı sadece hain yapmaz, aynı zamanda öyle bir nifak damgasıyla damgalar ki, Buhâri'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte geçtiği gibi, Rasûlüllah'ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) lisanıyla "halis münafık" isminin müsemmâsı haline gelir.

İmanında, emanete ihanetin zerresi bile olmayan halis müminler ise, ucunda ölüm bile olsa o ölümü bir şerbet gibi içmekten asla tereddüt etmezler.

Çünkü onlar, ölümün, nifak damgasıyla damgalanmaktan daha hayırlı olduğunu bilirler.

İhaneti meslek haline getiren hainlerden de fersah fersah uzak olmak lazımdır. Ağacın çürüğü özünden, adamın çürüğü sözünden belli olurmuş. Çok şeyi bildiği halde haddini bilmeyen çürüklerin çarıklarıyla yola çıkanların yolları daima karanlıktan ibaretdir.

Hayatımızdaki hainler insan kalabalığı olup, israftan başka bir şey değildirler. Tıpkı tabağımızdaki asla yiyemeyeceğimiz yemeğin fazlalığı gibi.

Tabağına yiyebileceğin kadar yemek, hayatına da güvenebileceğin kadar insan al. İsrafın lüzûmu yok. Tabaktaki fazla yemek karnını, hayatındaki fazla insan da başını ağrıtır.

Gül zannettiğin dikenden, dost zannettiğin yılandan uzak olmazsan, zehirlenmekten kendini muhafaza edemezsin.

Birisine söylenen sır ve söz de aslında bir emanetdir. Emanet olan o sırra herkesin vâkıf olmasını istiyorsan (!) tek tek herkese anlatmana gerek yoktur. O sırrı, emanete ihanet eden hain birisine verip, sonrada "bak kimseye söyleme ha" diyerek tenbih etmek yeterli olacaktır. Çünkü hainin vicdanı yoktur.

Ayrıca; yedi milyar küsur insanın bulunduğu dünyada iki çeşit insan vardır. Birisi vicdanı olan, diğeri ise vicdanı olmayan.

Temiz bir vicdan kadar yumuşak bir yastık yoktur. Yastığı olmayan vicdansızlar ise bir tebessümü bile çok görürler insana. Halbuki bedava olan tebessüm, vereni üzmez ama alanı mutlu eder.

Haddizatında hıyanet, bir milletin helak olmasına sebeb olan unsurlardan birisidir. Şöyleki, Ubâde İbni Sâmit (Radıyallahu Anh)dan rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Allah-u Teâlâ bir kavmin bâki kalmasını veya artmasını dilerse, onlara istikamet ve iffet (doğruluk ve namusluluk) verir, bir kavmin de kesilmesini (sonunun gelmesini) isterse, onlara hıyanet kapısını açar (kendisine, peygamberlerine, dostlarına ve aralarındaki emanetlere karşı hainlik yapma imkânları verir)."(1) buyurdu.

Nitekim Mevlâ Teâlâ:

فَلَمَّا نَسُواْ مَا ذُكِّرُواْ بِهِ فَتَحْنَا عَلَيْهِمْ أَبْوَابَ كُلِّ شَيْءٍ حَتَّى إِذَا فَرِحُواْ بِمَا أُوتُواْ أَخَذْنَاهُم بَغْتَةً فَإِذَا هُم مُّبْلِسُونَ فَقُطِعَ دَابِرُ الْقَوْمِ الَّذِينَ ظَلَمُواْ وَالْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

 "Nihayet kendilerine verilen şeyler yüzünden ferahlandıkları vakit onları ansızın yakalayıverdik, artık o anda onlar ümitsiz kaldılar. Böylece zulmedenler güruhunun ardı arkası kesildi. Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'adır." (En'âm: 44-45) buyurmaktadır.

Hıyaneti ve ğadri sebebiyle, kendi sonlarını hazırlayanların kıyamet günündeki halleri ise, rezaletten başka bir şey olmayacaktır. Şöyle ki; İbni Mesud, İbn-i Ömer ve Enes'den (Radıyallahu Anhüm) rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

لِكُلِّ غادِرٍ لِوَاءٌ يَوْمَ القِيَامَةِ، يُقَالُ: هذه غَدْرَةُ فُلانٍ.

"Şüphesiz kıyamet günü, ğâdir (ahdine vefa göstermeyen kimse) için bir sancak dikilerek; 'Bu falan oğlu falanın hıyanetidir.' denilecekdir.(2) buyurarak, mahşerde insanların, babalarının isimleriyle çağrılarak, yaptıkları kötülüklerle teşhir edileceklerini beyan etmiştir.

Bu ise rezillik ve rüsvaylıkdan başka bir şey değildir.

Peygamberimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

لا يُلْدَغُ المُؤْمِنُ مِنْ جُحْرٍ مَرَّتَيْنِ

"Müslüman, bir delikden iki kere ısırılmaz"(3) buyurduğu gibi, seni defalarca ısırmak için diş bileyen hainlerle oturup kalkma. Çünkü 20 tane beş kuruş da 1 lira eder, 2 tane 50 kuruş da. Binâenaleyh cebinde şıngırdayan bozuklukları bütünleyiver gitsin.

Dipnotlar

(1) - İbni Ebi Hâtim: 4/1290-7283, Ali el-Muttakî, Kenzül- Ummâl: 6/342-15960

(2 )-Buhâri edeb: 99, Müslim cihad: 4, Tirmizi Fiten: 26, İbni Mace Cihad: 42, A.İ.Hanbel el-Müsned: 2/353-5378

(3)- (Buhari, Edeb, 83; Müslim, Zühd, 63)

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’ÂN VE HADİS-İ ŞERİFLERDE MUTLU EVLİLİK PRENSİPLERİ-2

KUR’ÂN VE HADİS-İ ŞERİFLERDE MUTLU EVLİLİK PRENSİPLERİ-2

Eşlerin Birbirinden Üstün Oldukları Noktalar: Kur’ân, اِنَّ اَكْرَمَكُمْ ع

SORU SORMA AHLAKI

SORU SORMA AHLAKI

İlim talebesinin önem arz eden vazifelerinden biri bilmediği ve kapalı kalan hususları sormayı

İLİM ALINACAK ÂLİMİN ÖZELLİĞİ VE SEÇİMİ

İLİM ALINACAK ÂLİMİN ÖZELLİĞİ VE SEÇİMİ

Eğitimin esasını oluşturan ve öğrencinin eğitimde başarısı için temel dinamiklerden biri

KUR’ÂN VE HADİS-İ ŞERİFLERDE MUTLU EVLİLİK PRENSİPLERİ-1

KUR’ÂN VE HADİS-İ ŞERİFLERDE MUTLU EVLİLİK PRENSİPLERİ-1

Aile Nedir? Kur’ân-ı Kerim’de, insanın beden, ruh ve aile sağlığı konusunda ihtiyaç duy

HÜR MÜSLÜMAN HANIMIN VASIFLARI:

HÜR MÜSLÜMAN HANIMIN VASIFLARI:

-ALLAH’A KARŞI ADABI: 1-İmanlı, iffetli ve taatli olur. 2- Beş vakit namazını dürüst

İLMİ, SALİH VE EHLİYETLİ HOCALARDAN ALMANIN ZORUNLULUĞU

İLMİ, SALİH VE EHLİYETLİ HOCALARDAN ALMANIN ZORUNLULUĞU

lmi hocadan almak, sahih ilmin anahtarı ve ilim talebesinin kurtuluş adresi ve zaferidir. Ehliyetl

İLİM TAHSİLİNDE ÂLİ HİMMET SAHİBİ OLMAK

İLİM TAHSİLİNDE ÂLİ HİMMET SAHİBİ OLMAK

Allah (c.c) gerek Yüce Kitabı'ndaki birçok ayet-i kerimede ve gerekse Elçisi aracılığıyla bi

İLİM TAHSİLİNDE VE ÖĞRETİMİNDE İYİ NİYET

İLİM TAHSİLİNDE VE ÖĞRETİMİNDE İYİ NİYET

Gizli ve aşikâr bütün işlerde iyi niyet, samimiyet ve ihlas her Müslüman için özellikle âl

ORYANTALİST TEZLERİ İSLAM DÜNYASINDA YAYMAYA ÇALIŞAN ÜÇ GRUP

ORYANTALİST TEZLERİ İSLAM DÜNYASINDA YAYMAYA ÇALIŞAN ÜÇ GRUP

A. Bilinçli Olarak Faaliyet Gösteren Münafıklar Birinci grup, Oryantalizmin üretip özenle be

HAKKA TALİP OLANLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER

HAKKA TALİP OLANLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER

Hakka talip olana tavsiyem şudur: *Ey talip! Zenginlerle (ve idarecilerle) sadece, insanlara dokun

İSLÂM, BİLİME DÜŞMAN MIDIR?

İSLÂM, BİLİME DÜŞMAN MIDIR?

Oryantalistlerden Ernest Renan ve Gromer, İslâm dininin bilim düşmanı olduğunu ve felsefe ve i

"Rabbimiz Allah'tır" deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.

Ahkaf,13

GÜNÜN HADİSİ

Hiç bir vâli yoktur ki, o, müslüman ahâli üzerinde icrâ-yı velâyet ederken zulüm ederek ölür, muhakkak Allah Cennet kokusunu ona haram kılacaktır.

Ma'kıl İbn-i Yesâr (r.a)'dan rivayet olunur.

TARİHTE BU HAFTA

*Köprülü Fazıl Mustafa Paşa'nın Şehit düşmesi (19 Ağustos 1691) *Mescid-i Aksa'nın Yahudilerce Yakılması(21 Ağustos 1969) *Sakarya Savaşı (22 Ağustos 1921) *Hz. Ebu Bekir (634) ve Ebussuud Efendi'nin (1574)[23 Ağustos]

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI