Cevaplar.Org

ÖNSÖZ

Yaşadığımız şu devirde; bazı kimseler fıkıh, akaid, kelam, usûl-u fıkıh, hadis ve bu gibi ilimlere ehemmiyet vermeden sadece tarihe dayanarak, tarihte bulunan rivayetlerin sıhhatli ve güvenilir olup olmadığını düşünmeden, bazı sahabelere özellikle, Hazret-i Muaviye’ye dil uzatarak, yersiz tenkitlerde bulunuluyor. Peygamberimizin (s.a.v) birçok uyarılarını önemsemeden, akıllarınca yorumlar yapmaktadırlar.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-12-09 13:55:06

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد الله رب العالمين والصلاة والسلام على سيدنا محمّد و على اله و صحبه اجمعين.

Yaşadığımız şu devirde; bazı kimseler fıkıh, akaid, kelam, usûl-u fıkıh, hadis ve bu gibi ilimlere ehemmiyet vermeden sadece tarihe dayanarak, tarihte bulunan rivayetlerin sıhhatli ve güvenilir olup olmadığını düşünmeden, bazı sahabelere özellikle, Hazret-i Muaviye'ye dil uzatarak, yersiz tenkitlerde bulunuluyor. Peygamberimizin (s.a.v) birçok uyarılarını önemsemeden, akıllarınca yorumlar yapmaktadırlar.

Peygamberimiz (s.a.v) bir hadiste buyuruyorlar ki; "Sahabilerim eleştirildiği zaman, alimler ilimlerini açıklasınlar. Kim bunu yapmazsa Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onların üzerine olsun."(1)

Topluma birçok hizmetleri bulunan, sayın Prof. İhsan Süreyya Sırma'nın «Hilafetten Saltanata» isimli kitabını okudum ve tetkik ettim. Gerçekten Hz. Muaviye'ye yaptığı haksız eleştirilerini üzücü buldum. Hak ve hakkaniyet namına susarak geçiştiremezdim. Hele hele yukarıda zikrettiğimiz hadis-i şerif'in emri gereğince, Hz. Muaviye'ye yaptığı haksız eleştire cevap olarak bu Reddiyeyi kaleme aldık.

Yüce Rabbimizin bizden sâdır olan hataları ve kusurları affetmesini dilerim.

Gayret bizden, Tevfik Allah'tandır.

Dipnot

(1)Hadisi, Muaz ve Cabir rivayet etmişlerdir. Feydul Kadir: C. 1, Sh. 401– 436.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

"Allah katında, duadan daha kıymetli bir ibadet yoktur."

Tirmizî

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI