Cevaplar.Org

ÖNSÖZ

Yaşadığımız şu devirde; bazı kimseler fıkıh, akaid, kelam, usûl-u fıkıh, hadis ve bu gibi ilimlere ehemmiyet vermeden sadece tarihe dayanarak, tarihte bulunan rivayetlerin sıhhatli ve güvenilir olup olmadığını düşünmeden, bazı sahabelere özellikle, Hazret-i Muaviye’ye dil uzatarak, yersiz tenkitlerde bulunuluyor. Peygamberimizin (s.a.v) birçok uyarılarını önemsemeden, akıllarınca yorumlar yapmaktadırlar.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-12-09 13:55:06

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد الله رب العالمين والصلاة والسلام على سيدنا محمّد و على اله و صحبه اجمعين.

Yaşadığımız şu devirde; bazı kimseler fıkıh, akaid, kelam, usûl-u fıkıh, hadis ve bu gibi ilimlere ehemmiyet vermeden sadece tarihe dayanarak, tarihte bulunan rivayetlerin sıhhatli ve güvenilir olup olmadığını düşünmeden, bazı sahabelere özellikle, Hazret-i Muaviye'ye dil uzatarak, yersiz tenkitlerde bulunuluyor. Peygamberimizin (s.a.v) birçok uyarılarını önemsemeden, akıllarınca yorumlar yapmaktadırlar.

Peygamberimiz (s.a.v) bir hadiste buyuruyorlar ki; "Sahabilerim eleştirildiği zaman, alimler ilimlerini açıklasınlar. Kim bunu yapmazsa Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onların üzerine olsun."(1)

Topluma birçok hizmetleri bulunan, sayın Prof. İhsan Süreyya Sırma'nın «Hilafetten Saltanata» isimli kitabını okudum ve tetkik ettim. Gerçekten Hz. Muaviye'ye yaptığı haksız eleştirilerini üzücü buldum. Hak ve hakkaniyet namına susarak geçiştiremezdim. Hele hele yukarıda zikrettiğimiz hadis-i şerif'in emri gereğince, Hz. Muaviye'ye yaptığı haksız eleştire cevap olarak bu Reddiyeyi kaleme aldık.

Yüce Rabbimizin bizden sâdır olan hataları ve kusurları affetmesini dilerim.

Gayret bizden, Tevfik Allah'tandır.

Dipnot

(1)Hadisi, Muaz ve Cabir rivayet etmişlerdir. Feydul Kadir: C. 1, Sh. 401– 436.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıveriliceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?

Ankebut, 2

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Dâvud

TARİHTE BU HAFTA

*Eğriboz Adası'nin fethi(12 Ağustos 1470) *Kanuni Sultan Süleyman Han'in Tebriz'i fethi(13 Ağustos 1534) *Haçlı Ordusu'nun Kudüs katliami (15 Ağustoz 1099) *Gölcük Depremi(17 Ağustos 1999) *Misak-i Milli'nin TBMM'de de kabûlü(19 Ağustos 1920)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI