Cevaplar.Org

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız “hayrın ve şerrin kimden olduğu” konusundadır. Engin Noyan’ın hazırlayıp sunduğu bir TV programına katılan İslâmoğlu aynen şöyle diyordu: “Kur’an’ın hiçbir yerinde, ‘şer’ Allah’a isnad edilmez, izafe edilmez


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

2020-11-16 16:39:40

Muhterem Müslümanlar! Mustafa'nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız "hayrın ve şerrin kimden olduğu" konusundadır. Engin Noyan'ın hazırlayıp sunduğu bir TV programına katılan İslâmoğlu aynen şöyle diyordu: "Kur'an'ın hiçbir yerinde, 'şer' Allah'a isnad edilmez, izafe edilmez. 'Hayır ve şer Allah'tandır' ibaresi, kelamî olup Kur'anî değildir. Hicri ikinci yüzyılda, zındıklar tarafından, 'iki tanrı' inancından türetilmiştir ve geçen cümle Manihaizm'e karşı kelamcılarımızın tepkisidir. Yani tarihseldir, Kur'an'da yoktur."

Şimdi İslâmoğlu'nun bu ibarelerini İslâmi bilgilerin mihengine vuralım da kaç ayarlık bir konuşma yaptığı ortaya çıksın:

وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُواْ هَـذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُواْ هَـذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ

"Kendilerine bir güzellik erişti mi 'bu Allah'tandır' derler. Bir musibet de değdi mi 'bu sendendir' derler. De ki: Hepsi Allah tarafındandır." (Nisa 78) Beydavi, Nesefi ve Zemahşeri bu âyeti şöyle yorumlarlar: "Var etme ve müsaade etme bakımından hepsi Allah'tandır.

Diğer bir âyette şöyle denilmektedir:

فَمَا لَكُمْ فِي الْمُنَافِقِينَ فِئَتَيْنِ وَاللّهُ أَرْكَسَهُم بِمَا كَسَبُواْ أَتُرِيدُونَ أَن تَهْدُواْ مَنْ أَضَلَّ اللّهُ وَمَن يُضْلِلِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ سَبِيلاً

"Size ne oluyor da yaptıkları nedeniyle Allah'ın baş aşağı ettiği münafıklar hakkında ikiye bölünüyorsunuz? Yoksa Allah'ın saptırdığına hidayet mi vermek istiyorsunuz? Allah her kimi saptırmışsa artık onun için bir yol bulamazsın." (Nisa; 88) Nesefi âyeti şöyle yorumlamıştır: "Bu âyet amelleri işlemenin kula, yaratma işinin Allah'a ait olduğunu göstermektedir."

Müslim'in rivayet ettiği Cibril hadisinde de şöyle denilmiştir:

اْلإِيمَانِ أَنْ تُؤْمِنَ بِاللَّهِ وَمَلاَئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْيَوْمِ اْلآخِرِ وَتُؤْمِنَ بِالْقَدَرِ خَيْرِهِ وَشَرِّهِ

"İman; Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna inanmandır." (Müslim, İman; 1)

Her iki âyete toplu bir göz attığımızda, hem hayrın ve şerrin hem de inanma ve saptırmanın Allah'tan olduğuna tanık olmaktayız. Ayrıca Muhammed; 1-8, Rad; 33, Zümer; 23-36, Casiye; 29, Araf; 186-187, 155, Kehf; 18, Şuara; 44-46, Rum; 29, Enam; 39, İsra; 97, Ğafir; 33 âyetlerinde de saptırma Allah'a isnad edilmiştir.

Sadeddin-i Taftezani inanma ve saptırma hakkında şöyle der: "Allah istediğini saptırır ve istediğini hidayete erdirir. Dalalet ve hidayeti Allah yaratır; çünkü tek yaratıcı Allah'tır. Sebebiyet verdiği gerekçesiyle bazen hidayet mecazi olarak Hz. Peygamber (s.a.v.)'e de izafe edilir. Aynı şekilde, vesvese yoluyla sebebiyet verdiği gerekçesiyle, bazen dalalet (saptırma) şeytana veya putlara isnad da edilir." (Şerh'ul-Akaid, s. 129)

Gördüğünüz üzere, birçok âyet açık ve net bir şekilde hem "hayır ve şer"in hem de "inanma ve saptırma"nın Allah'tan olduğunu belirtmektedir. Kendisine "Allah'ı en çok seven ve Allah tarafından en çok sevilen" görüntüsü vermeye çalışan İslâmoğlu, güya Allah'ı kötülüğü yaratmaktan tenzih etmektedir. Oysa bu uydurmasıyla ruhbani ve brahmani bir görüş olan "Allah'ı kötülükleri yaratmaktan tenzih etme" sapkınlığına maruz kalmaktadır.

Diğer taraftan "Allah'ın iyilikleri, insanların da kötülükleri yarattığı" şeklindeki söylem, laik Roma putperestliğinin ürünüdür. Çünkü onlar Allah'ın gökteki arşında iyilikleri sevk ve idare ettiğini, insanlarınsa yeryüzünde hem iyiliği hem de kötülüğü yönettiğini söylemekteydiler. Aslında bu inançlarıyla yeryüzünün tek hâkimi insandır şirkine düşüyorlardı. Öyle anlaşılıyor ki, müslümanların inançlarını zındıklığa ve maniheizme dayandıran İslâmoğlu'nun kendisi, Roma putperestliğiyle yoğrulan yeni Hristiyanlığın söylemini dillendirmektedir. Allah'ın selamı ve hidayeti hepimizin üzerine olsun.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Eymen Akça, 2020-11-17 09:10:10

Musa Hocam, Allah razı olsun. Gayet güzel ve ilmî şekilde cevap vermişsiniz. Allah ilminizi ziyade, ömrünüzü tavîl, sa'yinizi meşkûr, a'malinizi mebrûr eylesin. Âmin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)’IN DOĞUM GÜNÜNE DAİR YANLIŞI

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)’IN DOĞUM GÜNÜNE DAİR YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 30. yanlışında, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in doğum günü

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız “hayrın v

“GAYR-I MÜSLİMLER KÂFİR DEĞİLDİR” YANLIŞI

“GAYR-I MÜSLİMLER KÂFİR DEĞİLDİR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Bu yazımızda Mustafa’nın 28. yanlışına ulaşmış oluyoruz. Kimi in

İSLAMOĞLU'NUN MISIR KATLİAMINI İSTİSMAR ETMESİ

İSLAMOĞLU'NUN MISIR KATLİAMINI İSTİSMAR ETMESİ

Geçen hafta(24 Kasım 2017) Mısır'da faili meçhul olan ve henüz kim tarafından işlendiği bil

İSLÂM’IN ÜÇ TEMEL KAYNAĞINA KARŞI HÜRMETSİZLİK

İSLÂM’IN ÜÇ TEMEL KAYNAĞINA KARŞI HÜRMETSİZLİK

Muhterem kardeşlerim! Mustafa tutturmuş “ben Allah’a yağcılık yapmam, Hz. Muhammed (s.a.v)

KUR'ANI KENDİ REYİ İLE TEFSİR ETME YANLIŞI

KUR'ANI KENDİ REYİ İLE TEFSİR ETME YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! İslamoğlu Kur'an’ı kendi reyi ile tefsir ediyor. Sanki ondan başka hi

“İSLÂM DİNİNDE RECİM YOKTUR” YANLIŞI

“İSLÂM DİNİNDE RECİM YOKTUR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın bazı konuşmalarını dinlediğimde, “acaba Kur’an’ı

“İSLÂM DEVLETİNDE MÜRTEDİN CEZASI ÖLÜM DEĞİLDİR” YANLIŞI

“İSLÂM DEVLETİNDE MÜRTEDİN CEZASI ÖLÜM DEĞİLDİR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın bazı konuşmalarını dinlediğimde, “acaba Kur’an’ı

“KUR’AN-I KERİM’E ABDESTSİZ DOKUNULABİLİR” YANLIŞI

“KUR’AN-I KERİM’E ABDESTSİZ DOKUNULABİLİR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa, her seferinde “Kur’an’ın rehberliği”nde yürüdüğünü

" İNSANLARA EŞREF-İ MAHLÛKAT DENİLMEZ " YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa İslâmoğlu'nun yanlışlarından birisi de "insana eşref-i mahl

HİDAYET VE DALALET KONUSUNDA MU'TEZİLEYE TABİ OLMASI

HİDAYET VE DALALET KONUSUNDA MU'TEZİLEYE TABİ OLMASI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa İslâmoğlu, Esma-i Hüsna programında; مَن يَشَإِ ال

De ki: "Herkes kendi yapısına uygun işler görür. Rabbiniz, en doğru yolda olanı daha iyi bilir."

İsra, 84

GÜNÜN HADİSİ

"Şekavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil şekavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI