Cevaplar.Org

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız “hayrın ve şerrin kimden olduğu” konusundadır. Engin Noyan’ın hazırlayıp sunduğu bir TV programına katılan İslâmoğlu aynen şöyle diyordu: “Kur’an’ın hiçbir yerinde, ‘şer’ Allah’a isnad edilmez, izafe edilmez


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-11-16 16:39:40

Muhterem Müslümanlar! Mustafa'nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız "hayrın ve şerrin kimden olduğu" konusundadır. Engin Noyan'ın hazırlayıp sunduğu bir TV programına katılan İslâmoğlu aynen şöyle diyordu: "Kur'an'ın hiçbir yerinde, 'şer' Allah'a isnad edilmez, izafe edilmez. 'Hayır ve şer Allah'tandır' ibaresi, kelamî olup Kur'anî değildir. Hicri ikinci yüzyılda, zındıklar tarafından, 'iki tanrı' inancından türetilmiştir ve geçen cümle Manihaizm'e karşı kelamcılarımızın tepkisidir. Yani tarihseldir, Kur'an'da yoktur."

Şimdi İslâmoğlu'nun bu ibarelerini İslâmi bilgilerin mihengine vuralım da kaç ayarlık bir konuşma yaptığı ortaya çıksın:

وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُواْ هَـذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُواْ هَـذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ

"Kendilerine bir güzellik erişti mi 'bu Allah'tandır' derler. Bir musibet de değdi mi 'bu sendendir' derler. De ki: Hepsi Allah tarafındandır." (Nisa 78) Beydavi, Nesefi ve Zemahşeri bu âyeti şöyle yorumlarlar: "Var etme ve müsaade etme bakımından hepsi Allah'tandır.

Diğer bir âyette şöyle denilmektedir:

فَمَا لَكُمْ فِي الْمُنَافِقِينَ فِئَتَيْنِ وَاللّهُ أَرْكَسَهُم بِمَا كَسَبُواْ أَتُرِيدُونَ أَن تَهْدُواْ مَنْ أَضَلَّ اللّهُ وَمَن يُضْلِلِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ سَبِيلاً

"Size ne oluyor da yaptıkları nedeniyle Allah'ın baş aşağı ettiği münafıklar hakkında ikiye bölünüyorsunuz? Yoksa Allah'ın saptırdığına hidayet mi vermek istiyorsunuz? Allah her kimi saptırmışsa artık onun için bir yol bulamazsın." (Nisa; 88) Nesefi âyeti şöyle yorumlamıştır: "Bu âyet amelleri işlemenin kula, yaratma işinin Allah'a ait olduğunu göstermektedir."

Müslim'in rivayet ettiği Cibril hadisinde de şöyle denilmiştir:

اْلإِيمَانِ أَنْ تُؤْمِنَ بِاللَّهِ وَمَلاَئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْيَوْمِ اْلآخِرِ وَتُؤْمِنَ بِالْقَدَرِ خَيْرِهِ وَشَرِّهِ

"İman; Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna inanmandır." (Müslim, İman; 1)

Her iki âyete toplu bir göz attığımızda, hem hayrın ve şerrin hem de inanma ve saptırmanın Allah'tan olduğuna tanık olmaktayız. Ayrıca Muhammed; 1-8, Rad; 33, Zümer; 23-36, Casiye; 29, Araf; 186-187, 155, Kehf; 18, Şuara; 44-46, Rum; 29, Enam; 39, İsra; 97, Ğafir; 33 âyetlerinde de saptırma Allah'a isnad edilmiştir.

Sadeddin-i Taftezani inanma ve saptırma hakkında şöyle der: "Allah istediğini saptırır ve istediğini hidayete erdirir. Dalalet ve hidayeti Allah yaratır; çünkü tek yaratıcı Allah'tır. Sebebiyet verdiği gerekçesiyle bazen hidayet mecazi olarak Hz. Peygamber (s.a.v.)'e de izafe edilir. Aynı şekilde, vesvese yoluyla sebebiyet verdiği gerekçesiyle, bazen dalalet (saptırma) şeytana veya putlara isnad da edilir." (Şerh'ul-Akaid, s. 129)

Gördüğünüz üzere, birçok âyet açık ve net bir şekilde hem "hayır ve şer"in hem de "inanma ve saptırma"nın Allah'tan olduğunu belirtmektedir. Kendisine "Allah'ı en çok seven ve Allah tarafından en çok sevilen" görüntüsü vermeye çalışan İslâmoğlu, güya Allah'ı kötülüğü yaratmaktan tenzih etmektedir. Oysa bu uydurmasıyla ruhbani ve brahmani bir görüş olan "Allah'ı kötülükleri yaratmaktan tenzih etme" sapkınlığına maruz kalmaktadır.

Diğer taraftan "Allah'ın iyilikleri, insanların da kötülükleri yarattığı" şeklindeki söylem, laik Roma putperestliğinin ürünüdür. Çünkü onlar Allah'ın gökteki arşında iyilikleri sevk ve idare ettiğini, insanlarınsa yeryüzünde hem iyiliği hem de kötülüğü yönettiğini söylemekteydiler. Aslında bu inançlarıyla yeryüzünün tek hâkimi insandır şirkine düşüyorlardı. Öyle anlaşılıyor ki, müslümanların inançlarını zındıklığa ve maniheizme dayandıran İslâmoğlu'nun kendisi, Roma putperestliğiyle yoğrulan yeni Hristiyanlığın söylemini dillendirmektedir. Allah'ın selamı ve hidayeti hepimizin üzerine olsun.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Eymen Akça, 2020-11-17 09:10:10

Musa Hocam, Allah razı olsun. Gayet güzel ve ilmî şekilde cevap vermişsiniz. Allah ilminizi ziyade, ömrünüzü tavîl, sa'yinizi meşkûr, a'malinizi mebrûr eylesin. Âmin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

CİNLERİN VARLIĞI

CİNLERİN VARLIĞI

Muhterem Müslüman Kardeşlerim! Müslüman; gayba, yani akıl ve duyu organlarıyla bilinmeyen, f

DECCALİN ÇIKMASI

DECCALİN ÇIKMASI

Muhterem Kardeşlerim! Kıyametin alametlerinden biri de Deccal’in ortaya çıkışıdır. Deccal

MEHDİ MESELESİ

MEHDİ MESELESİ

Değerli Kardeşlerim! Mealistler sadece "bize Kur'an yeter" sologanıyla bağırdıkları için ha

HZ. İSA'NIN YERYÜZÜNE İNMESİ

HZ. İSA'NIN YERYÜZÜNE İNMESİ

Değerli Kardeşlerim! Mealciler sahih hadisleri bile gözlerini kırpmadan reddederler. Ahir zaman

CENNET VE CEHENNEMİN ŞU ANDA VAR OLMADIĞI HUSUSU

CENNET VE CEHENNEMİN ŞU ANDA VAR OLMADIĞI HUSUSU

Değerli Kardeşlerim! Bazı mealistler cennet ve cehennemin şu an var olmadığını sanmaktadır

RU'YETULLAH (AHİRETE ALLAH'IN GÖRÜLMESİ)

RU'YETULLAH (AHİRETE ALLAH'IN GÖRÜLMESİ)

Müslüman kardeşlerim! Kıyamet gününde müminler Allah'ı gözleriyle müşahede edecekler. Ka

TARTI VE MİZAN

TARTI VE MİZAN

Değerli Kardeşlerim! Mealciler, Kur'an'ın hakikatlerini farklı yorumlarla birer birer değişti

SIRAT KÖPRÜSÜ

SIRAT KÖPRÜSÜ

Sıratın sözlük manası; apaçık yoldur. Sırat; terim manası da kıyamet gününde mümin kâ

ŞEFAATIN GERÇEKLİLİĞİ

ŞEFAATIN GERÇEKLİLİĞİ

Şefaat Kur’ân ve sahih hadislerle sabittir. İnkârı insanı küfre kadar götürür. Şefaati

Kim sabreder ve affederse şüphesiz bu hareketi, yapılmaya değer işlerdendir.

Şûra, 43

GÜNÜN HADİSİ

Geçmiş peygamberlerin sözünden (hiç eksiksiz) nâsın eriştiği haberlerden birisi de: Utanmazsan dilediğini işle! (sözü) dür.

Abdullâh b. Mes'ûd (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI