Cevaplar.Org

CUMA NAMAZINA İKİ SAAT KALA GÜZEL BİR KOKU

Müminlerin bayramı olan mübarek Cuma gününde gizlenmiş öyle bir dakika vardır ki, onda edilen dua kabule karindir. Müminlerin Cuma gününü değerlendirmesi için, bu gizli hazinenin zamanı bildirilmemiştir. Bunu


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-11-09 08:27:25

Müminlerin bayramı olan mübarek Cuma gününde gizlenmiş öyle bir dakika vardır ki, onda edilen dua kabule karindir. Müminlerin Cuma gününü değerlendirmesi için, bu gizli hazinenin zamanı bildirilmemiştir. Bunu Üstad Bediüzzaman ne güzel ifade buyurur; "İnsanlarda (veli), cum'ada (dakika-i icabe), ramazanda (leyle-i kadir), esma-ül hüsnada (ism-i a'zam), ömürde (ecel) meçhul kaldıkça, sair efrad dahi kıymetdar kalır, ehemmiyet verilir."

Bu kıymetli anların kesin anı belli olmasa da bazı velilerin işaretleri de yok değildir. Mesela Hindistanlı âlimlerden Senâullah Pânipatî(rahmetullahi aleyh) der ki; "Cumâ günleri duânın kabûl olunacağı bir zaman vardır. Bu zaman, hutbe ile Cumâ namazı içindedir diyenler çoktur."

Prof. Dr. İbrahim Ethem Cebecioğlu hocamızın 'Allah Dostları' adlı seri çalışmasının 12. Cildinde bu konuda bir hatıraya rast geldik. Sizlerle paylaşıyoruz. Merhum Ramazanoğlu Sami Efendi'nin ihvanından merhum Ahmed Dayhan Efendi(1913-1986) Cuma namazına iki saat evvel gider, camide evradu ezkarı ile meşgul olurmuş. Rahmetli demiş ki; "İki saat evvel gidilir ne yapılır camide? Bazen müezzinler kızıyorlar. Erken gelince, onlar temizlik, hazırlık vs yapıyorlar. Tabii ayak altında olmamak lazım. Onlara ayak bağı olmamak için müezzinlik mahfiline üst kata çıkıyorum. Orada tesbihatıma devam ediyorum.

Tesbihat sırasında burnuma öyle güzel bir koku geliyor ki. Güzel bir rayiha geliyor, geçiyor. Muhtemelen o ân dualara icabet saati olmalı."

Kaynak

Prof. Dr. İbrahim Ethem Cebecioğlu, Allah Dostları, Cilt; 12, Ankara Kalem Neşriyat, Ankara, Tarihsiz.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

Tâ Hâ, 8

GÜNÜN HADİSİ

"Yâ Resûlâ'llâh, müslümanların hangisi efdaldir?" diye suâl ettiler. "Müslümanlar; dilinden elinden selâmette kalandır." cevâbını verdiler.

BUHARİ, KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, Ebû Mûsâ el-Eş'arî (r.a.)

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI