Cevaplar.Org

CAMİ AVLUSUNDA OYNASINLAR

Ermenekli Saffet Efendi, bir gün Sultanahmet Camii’nde öğle namazı kılar. Namazdan sonra görevliler ona saygıda kusur etmezler ve avlunun dış kapısına kadar uğurlarlar.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-11-02 09:00:34

Osmanlı son devir âlimlerinden birisi de Ermenekli Mustafa Saffet Aysu Efendi'dir. Daru'l Hikmeti-l İslamiyye azalığında da bulunmuş olan Saffet Efendi, merhum Şahin Yılmaz Hocaefendi'nin de hocasıdır. 1965'te dar-ı bekaya irtihal etmiştir, Allah rahmet eylesin.

Mahmud Toptaş Hocamız bir yazısında, Saffet Efendi ile alakalı çok ders yüklü bir hatıra anlatıyor; "Ermenekli Saffet Efendi, bir gün Sultanahmet Camii'nde öğle namazı kılar. Namazdan sonra görevliler ona saygıda kusur etmezler ve avlunun dış kapısına kadar uğurlarlar.

Müezzinlerden birinin bana anlattığına göre, o günlerde caminin avlusunda mahallenin çocukları top oynuyorlarmış. "Top oynayan çocukların çalımlı oyunlarının arasından geçerek dış kapıya geldik ve uğurlarken biraz mahcup eda ile hocaefendiye; "Hocam kusura bakmayın, bu top oynayan çocukları avludan kaç kere kovduksa da, engel olamıyoruz" dedim. "Hoca, bana dönerek "Sakııın, sakın kovmayın. Namaz kılmıyorlarsa da yine kovmayın. Kilise çanının gölgesinde top oynamaktansa minarenin gölgesinde, top oynamaları daha iyidir" dedi."

Kaynaklar

1-https://www.milligazete.com.tr/makale/847292/mahmut-toptas/cocuklarimizin-istikbalini-dunya-ile-sinirlamayalim

2-Dr. Zekeriyya Akman, Daru'l Hikmeti-l İslamiyye, D.İ.B Yayınları, Ankara, 2009

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb'ine kulluk et!

Hicr, 99

GÜNÜN HADİSİ

Bir kimseye şer olarak bir müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI