Cevaplar.Org

TESETTÜRÜN YOZLAŞTIRILMASI

Bugün üzerine bastığı çimenlerin, yarın üzerinde biteceğini bilen şuurlu bir Müslüman hanımın, tarz’a göre değil, farz’a göre örtünmesi lazımdır.


Ali Haydar Çetintürk

cetinturkalihaydar@gmail.com

2020-10-22 09:47:18

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...

Mukaddime

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِيماً

"Ey Nebi (yy-i zî şân)! Eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına söyle ki; cilbablarından (bir kısmına dolanıp, diğer) bir kısmını (da uzuvlarının şeklini belli etmeyecek vaziyette) üzerlerine sarkıtsınlar. İşte bu (suretle örtünmeleri), onların (cariyelerden ve İslam'ın yasakladığı bazı aşağılık işleri yapan kadınlardan seçilip) tanınmalarına ve (kötü insanlar tarafından) eziyet olunmamalarına daha yakın (bir davranış)dır. Allah dâima (çokça bağışlayan bir) gafur ve (kullarına çokça acıyan bir) rahim olmuştur."(1)

Allah-u Teâla'nın kadınları muhatap almasının diğer bir adı olan tesettür, aslında kadına verilen bir değerdir. Allah'ın (Celle Celaluhu) kendisine verdiği değerin farkında olmayıp, insanların kendilerine şekil vermesine izin verenler kendilerini muhatab olunmaktan çıkarırlar.

Evet, Allah-u Teâla bizim her şeyimize karışır. Tıpkı selamımıza(2), yürümemize(3), sesimize(4), mirasımıza(5), gözlerimize ve bakışlarımıza(6), dilimize(7), emanetlerimize(8), mallarımıza(9), midemize(10) ve kisvemize(11) karıştığı gibi.

Allah-u Teâla'yı hayatına karıştırmayanların, karışanı çok olur.

TESETTÜRÜN GEREKLİLİĞİ

Bugün üzerine bastığı çimenlerin, yarın üzerinde biteceğini bilen şuurlu bir Müslüman hanımın, tarz'a göre değil, farz'a göre örtünmesi lazımdır.

Ayrıca, kadının gerçek özgürlüğünün timsâli olan tesettüre göz diken zalimlere de yine Akif'in sözleriyle cevap verelim;

Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne...

Acırım tükrüğe billâhi, tükürsem yüzüne!

Nur suresi 60. âyet-i kerimesinin haber verdiği gibi tesettür iffettir. Nur suresi 31. âyetiyle, Ahzab suresinin 59. âyet-i kerimesi ile amel etmek ise iffetli olmanın bir gereğidir.

Fakat, tesettürü Allah'ın (Celle Celaluhu) emri olmaktan çıkarıp, moda ürünü haline getirerek yozlaştırıp, tesettür emrini farklı mecralara çekenler, maalesef kendilerine iffetten yoksun yardımcılar bulmakta zorlanmamaktadırlar.

Fıtrat olarak erkekler görmekten, kadınlar ise göstermekten hoşlanırlar. Allahu Teâla ise, erkeğe görmeyi, kadına da göstermeyi yasak kılmıştır.

Şehvetle olan bakışların kadın vücudunda meydana getirdiği olumsuzluklar, tesettür emrinin sayısız hikmetlerinden sadece birisidir. Zira nazar (bakış) deyip geçmemek lazım. Çünkü insanların bakışlarıyla karşı tarafı etkisi altına alması, bugün ilmen kabul edilen şeylerdendir.

TESETTÜRÜN YOZLAŞTIRILMASI

Hicab(12) kelimesinin, çağrışım yaptığı 'hayâ' manasının gereği olan tesettür, kadının kimliğini belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Hayâ duygusundan sıyrılmış olan kimselerin 'hicâb'ı', 'cilbab' olmaktan çıkar ve maalesef ilgi çekici bir ambalaj haline gelmekten hâli olamaz. Hâlbuki tesettür, kadının ambalajı değildir.

Araf suresi 26. âyet-i kerimesindeki ''takva libası'' cümlesinden haberdar olmayan ve ruhu çıplak olduğu halde bedenini örtmeye çalışan, fakat ruhundaki çıplaklığın, elbisesine yansıdığı kadınlar hakkında en can alıcı söz, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'ın 'كَاسِيَاتٌ عَارِيَاتٌ'giyinik çıplaklar'' sözünün ta kendisidir.

Yani farz'a göre değil, tarz'a göre örtünenler, dişiliğini ön plana çıkarırken kişiliğini kaybeden 'giyinik çıplaklar' haline gelmekten kendilerini kurtaramazlar.

Kız çocuğu küçük diye onun vücudunu açmaktan sakınmayan ve kendileri için istediği tesettürü, kız çocukları için istemeyip, dar ve çekici kıyafetler giyerek sırf başını örttüğü için kendisini tesettürlü zanneden anneler de 'giyinik çıplaklar' mefhûmuna dâhil olurlar.

Ayrıca, insanlar arasında, elindeki dondurmasıyla gezen, düğünlerde erkeklerle beraber oynayan, kalabalık ortamlarda erkek arkadaşı ile elele dolaşan ve vakarını takınmayan bir kadının örtüsü, bir bez parçası olmaktan öteye gidemez.

Kısaca, süvâri olan kadın, at'ı olan nefsine hâkim olursa o at, o kadını âhir'e götürür. Fakat, at o süvâri'ye hakim olursa onu ahır'a götürür.

Gül açıldıkça, kadın kapandıkça güzeldir. Yeryüzünde, kapandıkça güzelleşen tek varlık kadındır.

İslamî moda, 'saçımızı göstermeden ne kadar açılabiliriz?' sorusunun cevabıdır. Hâlbuki tesettür, görünmek için değil, korunmak içindir. Ayrıca, insanın kıymetli olan şeylere hemen ulaşabilmesi cidden zordur. Toprağın derinliklerinde yatan elmaslarla, okyanusun dibinde, istiridye kabuğunun içerisindeki, yani sedefindeki inciler gibi.

İnsanlar çakıl taşlarına kolayca ulaşır ve dokunurlar. Elmas ve inciler ise, kılıfı içerisinde nadide birer mücevherdir. Açıkta olan bala sinekler üşüşür!

Ey Müslüman hanım! Sen altın, elmas ve inciden daha kıymetli olduğunu bilmiyor musun? Daha ne kadar izin vereceksin yabancı gözlerin sana dokunmasına ve sineklerin üzerine üşüşmesine? ''Ey örtüm! Mademki Rabbim senin adını âyet koydu, o zaman başımın üzerinde yerin var'' deyip, musallâ'da olmadan evvel musallî, kefene girmeden önce de tesettüre giren ve saçlarına rüzgar değmeyen kadınlar zümresine ne zaman dahil olacaksın?

Şunu da unutmayın; örtüleriniz sizin süsleriniz değil, bilakis süslerinizi örtmek içindir. Tesettürün amacı, giyinmek değil örtünmekdir.

İmaj'a değil iman'a yatırım yapın ki; ''ben öldüğüm zaman beni gece gömün ki namahrem beni görmesin'' diyen Fatıma (Radıyallahu Anha) validemizle beraber haşrolunabilesiniz.

Erkeklere gelince; gözünde tesettür olmayan erkekler, kadınları suçluyor. Bedeninde tesettür olmayan kadınlar da, erkeklere ahlaksız diyor. Hâlbuki Allah (Celle Celaluhu) karşı cinsi değil, evvela kendini koru buyuruyor. Ey erler! Sanmayın ki tesettür sadece kadınlara farzdır! Erlerin tesettürü, göz kapaklarıdır. Şayet bakılmamış bir eş istiyorsan, tesettürün olan göz kapaklarını ört ve harama bakma.

HATİME

Kadın; bilmeyene 'nefs' bilene 'nefes' dir.(13) "Önemli olan başı örtmek değil beyni örtmekdir." diyenlerin beyinleri örtülü olsaydı, o beyinler başlarının açılmasına izin vermezdi. Ancak ahlak örtüsü olmayanı, başörtüsü dindar yapmadığı için, hakikatte 'bana bakma' demek anlamına gelen tesettür, maalesef bugün 'bana bakmadan geçme' haline gelmiştir.

Peki, bu yozlaşma sadece tesettürde midir? Tabii ki hayır. İslamî şuurun kendisinde bulunmadığı kimselerde, bu yozlaşmaya ziyadesiyle şahit oluyoruz.

Bu makalemizi bir ironi ile sonlandıralım.

Coca Cola'sından bir yudum aldı genç. Marlboro sigarasını nefeslerken, iPhone telefonundan Facebook gönderilerine bakıyordu. Kolundaki Swatch saate göz attı hızla, geğirdi; "Elhamdülillah" diyerek. Kız arkadaşına döndü ve "Kahrolsun Amerika-İsrail" dedi. Kız dalgın bir şekilde Pierre Cardin çantasından Samsung telefonunu çıkardı, Cacharel türbanını düzeltirken usulca âmin, dedi. Kalkıp BMW jeep'lerine bindiler. Çocuk gaza bastı, Michelin lastiklerden duman çıkıyordu.

Arabanın arka camında "Tek Yol İslam" yazıyordu.

Allaha (Celle Celaluhu) emanet olun. Vesselam.

KAYNAKÇA

1- Ahzab sûresi ayet 59

2- Nisa sûresi " 86

3- İsra sûresi " 37, Lokman suresi ayet 18

4- Lokman sûresi " 19

5- Nisa sûresi " 11, 12, 176

6- Nur sûresi " 30, 31

7- Hucurat sûresi " 12

8- Nisa sûresi " 58, Enfal sûresi ayet 27

9- Zariyat sûresi " 19

10- Maide sûresi " 3

11- Ahzab sûresi " 59, Nur suresi 31, 60

12- (Bundan dolayı çok hicab duydum) cümlesinin çağrıştırdığı 'hayâ' gibi

13- Şems-i Tebrizî

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İSLAM’DA KADININ CEMİYET İÇİNDEKİ YERİ VE ROLÜ

İSLAM’DA KADININ CEMİYET İÇİNDEKİ YERİ VE ROLÜ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla... Kadın bir elmanın iki yarısından birisidir. Kadın va

İSLAM’DA MÜSPET (POZİTİF) HAREKET

İSLAM’DA MÜSPET (POZİTİF) HAREKET

“Anla yavrum, ne haklı davadır; Tatlılık zorluktan evladır.” Yukarıdaki mısralar, La

TARİHTEKİ AYASOFYA

TARİHTEKİ AYASOFYA

Not: 1 Şubat 1934 tarihi Ayasofya Caminin müzeye çevrilme tarihidir. Bu vesileyle Muhterem Ali Ha

ECDADA KÖPRÜ OLMAK

ECDADA KÖPRÜ OLMAK

Bakara sûresinin 134 ve 141. ayetlerinde mükerrer olarak, geçmişlerimizin hatalarından sorumlu

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-4

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-4

SEKİZİNCİ NOKTA Eğer söylenirse: İstiğase edenin işi, müşriklerin işi gibi değil midir?

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-3

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-3

BEŞİNCİ NOKTA Eğer biri derse; “Kabir ehline hitap eden ancak onların sebep ve yapan oldukla

EMANETİN ZAYİ EDİLMESİ

EMANETİN ZAYİ EDİLMESİ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla... Ebû Hureyre’den (Radıyallahu Anh) rivayet edilen Buh

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-2

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-2

Eğer denirse; “Allah'tan başkası, diriltir ve öldürür dememiz caiz midir?” Biz deriz: Evet

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-1

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-1

Bu on noktayı yazan: Seyfi Asrî (hafizahullahu teala) Çarşamba günü Öğlen ile ikindi arası

KISA KISA NOTLAR-3

KISA KISA NOTLAR-3

Çocuk ölü doğduğunda isim vermeye gerek yok. *Avukat suçluyu savunursa günahkâr olur. *Bir

TESADÜFÜN TESADÜFÜ (RASTLANTININ RASTLANTISI)

TESADÜFÜN TESADÜFÜ (RASTLANTININ RASTLANTISI)

Not: Bu yazı alegorik ve fantastik anlatımla yazılmıştır. Bütün oluşçulara, şüphecilere

Çünkü Allah, haktır. O'ndan başka taptıkları ise hiç şüphesiz batıldır. Gerçekten Allah çok yüce, çok büyüktür.

Lokman, 30

GÜNÜN HADİSİ

Size, takat getirebileceğiniz amel yaraşır. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadıkça, Allah da (sevab vermekten) usanmaz. Allah'a en hoş gelen dini amel, kişinin devamlı olarak yaptığı ameldir"

Buhari, İman 32, Teheccüd 18

TARİHTE BU HAFTA

*Selahaddin Eyyubi'nin vefatı-4 Mart 1193 *Yeşilayın kuruluşu-5 Mart 1920 *İmam hatip okullarının açılışı-6 Mart 1951 *Alvar imamı Hace Muhammed Lütfi hz'nin vafatı-10 Mart 1956

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI