Cevaplar.Org

ÂLİMİN SORUMLULUĞU VE İKAZ GÖREVİ

Muhterem müslümanlar! Bazı okuyucular ve takipçiler, 80 yaşında olduğumu ve dünyada olup bitenlere karışmamın doğru olmadığını düşünüyorlar. Bu nedenle olaylardan ve tartışmalardan uzak durmamı tavsiye ediyorlar. Doğrudur, yaşım gereği olaylardan ve tartışmalardan uzak duruyorum; ben de okuyucu ve takipçiler gibi tavsiyelerde bulunuyorum.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2020-08-08 08:51:08

Muhterem müslümanlar!

Bazı okuyucular ve takipçiler, 80 yaşında olduğumu ve dünyada olup bitenlere karışmamın doğru olmadığını düşünüyorlar. Bu nedenle olaylardan ve tartışmalardan uzak durmamı tavsiye ediyorlar. Doğrudur, yaşım gereği olaylardan ve tartışmalardan uzak duruyorum; ben de okuyucu ve takipçiler gibi tavsiyelerde bulunuyorum.

Hz. Ebu Bekir (r.a), Hz. Ömer (r.a)'i Medine kadısı olarak tayin etmiş; fakat uzun bir süre hiç bir şikâyet almadığı gibi, davalık işler meydana gelmemiştir. Çünkü İslâm toplumunun fertleri, Hz. Peygamber (s.a.v ) 'e saldırmıyor; Kur'an'ı tahrif etmiyorlardı. Bu yüzden de işler tıkırında gidiyordu. Elbette ben de böyle bir toplumun kadısı olsaydım, kimseyi uyarmaz ve şikâyet etmezdim.

Bugün İslâm'ın temel kaynakları baltalanırken ve dinamitlenirken, benim sorumluluğum her normal müslümanın sorumluluğundan fazladır.

Kardeşlerim!

Bu uyarı ve açıklamalarımı yaparken, hareket noktam 2 âyet ve 2 hadistir.

Ayetler:

1] Al-i İmran suresi 104. âyette şöyle deniliyor:

وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

" Sizin içinizden, hayra çağıran, iyiliğe teşvik eden, kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir. " Bu topluluğun bir ferdi olmak istiyor, sizleri de davet ediyorum.

2] Yine Al-i İmran suresi 110. âyette şöyle buyruluyor:

كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ

"Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmet olmak üzere vücuda geldiniz. İyiliği emreder, kötülükten sakındırır ve Allah'a iman edersiniz."

Bu ümmetin bir ferdi olarak sorumluluğumu yerine getirmeye çalışıyorum; siz de buyurun.

Hadisler:

1} Müslim'in rivayet ettiği hadiste Hz. Peygamber ( s.a.v. ) şöyle demiştir:

مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ وَذَلِكَ أَضْعَفُ اْلاِيمَانِ

" sizden bir kötülüğü gören, onu eliyle düzeltsin; yapamıyorsa diliyle; yine yapamıyorsa, kalbiyle nefret etsin. Bu da imanın en zayıf halidir. " (Müslim, İman 78)

Dilimle kötülükleri engellemeye çalışıyorum, bu sizin de vazifenizdir.

2 } Diğer bir hadiste " Bidatlar çoğaldığı zaman, âlimlerin ilimlerini ortaya koyması gerekir. Eğer yapmasa Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerine olsun" denmiştir. (İbn-i Asakir, Muaz ibn-i Cebel'den, Hatib el Bağdadi, el-Câmi') 

Bu lanetten kaçmak her müslüman âlimin görevidir.

Ey Müderris kardeşlerim ve ey âlimler, siz de bunlara karşı harekete geçin.

Selamlar.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

MUSTAFA İSLÂMOĞLU'NUN YANLIŞLARI:

400 MİLYAR GALAKSİNİN VARLIĞINA İNANIP, SAYI BİLDİREN RİVAYETLERİ İNKÂR ETME HASTALIĞI"

Muhterem müslümanlar!

Bir önceki yazımızda Mustafa İslâmoğlu'nun "Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamber sayısı 24'tür. Sayı bildiren rivâyetlerin yanlış olduğunu düşünüyorum" şeklindeki yanlışını ele almıştık. Dün, Müslümanların parasıyla kurduğu televizyondaki bir konuşmasına şahid olduktan sonra, geçen yazıyı tamamlayan bu satırları kaleme almaya karar verdim. Bu anlamda, bu yazı daha önce kaleme aldığımız 13 numaralı reddiyenin tamamlayıcısı mahiyetindedir.

Öncelikle belirtmeliyim ki İslâmoğlu Müslümanların parasıyla kurduğu televizyonu, kendi kuluçkasının yumurtalarını satmak için kullanıyor.

Ayette geçen "sağlam Müslümanların getirmediği bir haberin araştırılmadan onaylanmaması gerektiğini" bildiği halde, İslâmoğlu dünkü programda aynen şöyle diyordu: "Uzayda 400 milyar galaksi vardır." Bilindiği üzere, Müslümanların şu anki teknolojik hali bu bilgileri onaylayacak veya araştıracak konumda değildir. Üstelik başta NASA olmak üzere, uzayla ilgili bilgi sağlayan kurumların hiçbirisi Müslümanların elinde değildir. Bu bilgileri % 100 doğru ve tartışılmaz kabul etmek iman zaafiyetidir. Aynı İslâmoğlu sayı bildiren hadisleri de lağv ve iptal ediyor. Bu yüzden de hadislerde belirtilen peygamber sayısını inkâra sapıyor.

Bu sapmanın nedeni üzerinde düşünürken Buhari, Müslim (no: 2638) ve başkalarının rivayet ettiği bir hadisi hatırladım ve hemen sizinle paylaşmak istedim. Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: "Ruhlar düzenli bir ordu gibidirler. Yöneliş olarak birbirlerine yakın olanlar, birbirleriyle iletişime geçerler; birbirlerine aykırı duranlar çatışma yaşarlar.( الأرواح جنود مجندة Hadisi )

Bu hadis ışığında İslâmoğlu'na baktığımda, sanki yabancı kaynaklarla aynı havayı teneffüs ediyor da o yüzden hemen "Uzayda 400 milyar galaksi vardır" söylemini doğruluyor. Sanki gelmiş-geçmiş âlimlerle de bir sorunu varmış gibi sayı bildiren hadisleri kesip attığı gibi iftirayla töhmet altında bırakıyor. NASA'nın verdiği bilgileri belge olarak kabul ederken, sahih hadislerle günümüze ulaşan hadisleri paçavra kabul eden İslâmoğlu'nun bu sapma ve saptırmasını hayret ve ibretle karşılıyorum.

Allah'ın selamı ve hidayeti hepimizin üzerine olsun.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

serkan çakır, 2020-08-08 11:32:01

selamün aleyküm seyda molla musa hocamızdan allah razı olsun her devrin bir kaidesi var bu devirde artık bir günahın teknoloji ile binler milyonlar olduğu bir devirde müsbet cenahtan bu ecarif fikirlere karşı ehli ilmin binler yere mukabil olacak bu tür yazılarının bu denli hayırlı bir sitede yayınlanması çok önemli. hocamızın gayretini tebrik ederim ve çok önemli bir itikad savunması ehli sünnet ve cemaat omurgasını koruması noktasındanda çok ciddi bir gayret içinde olduğu kanaatindeyim

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KABİR AZABI HAKKINDA

KABİR AZABI HAKKINDA

Münkirlerin inkâr ettikleri hakikatlerden biri de kabir azabıdır. Kabir azabı, Kur'an ve sahih

İSRA VE MİRACI İNKAR EDEN BİR ADAM

İSRA VE MİRACI İNKAR EDEN BİR ADAM

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur’an’ı yorumla

MUSTAFA İSLAMOĞLU HAKKINDA SON SÖZ

MUSTAFA İSLAMOĞLU HAKKINDA SON SÖZ

Mustafa İslâmoğlu hakkındaki son sözüm. Muhterem kardeşlerim, bu reddiyelerin hikâyesi Caner

“EZANI TAHRİF EDEREK TERCÜME ETMESİ” YANLIŞI

“EZANI TAHRİF EDEREK TERCÜME ETMESİ” YANLIŞI

Muhterem müslümanlar! Mustafa’nın 34. yanlışı, propaganda aracı Hilal TV’de ezanı tahri

“HZ. ÖMER’E IFTIRA ATIP EZANI DEĞİŞTİRMEKLE SUÇLAMASI” YANLIŞI

“HZ. ÖMER’E IFTIRA ATIP EZANI DEĞİŞTİRMEKLE SUÇLAMASI” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 34. yanlışı, Hz. Ömer (r.a.)’a iftira atıp ezanı de

“MEHDİ MESELESİ İSRAİLİYATTAN GELMEKTEDİR, BOŞUNA BEKLEMEYİN” YANLIŞI

“MEHDİ MESELESİ İSRAİLİYATTAN GELMEKTEDİR, BOŞUNA BEKLEMEYİN” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 32. yanlışında, Mehdi meselesinin İsrailiyattan geldiği

“HZ. İSA (A.S)’IN GÖKTEN YERE İNİŞİNİ İNKÂR ETMESİ” YANLIŞI

“HZ. İSA (A.S)’IN GÖKTEN YERE İNİŞİNİ İNKÂR ETMESİ” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 31. yanlışında, Hz. İsa (a.s.)’ın gökten yere inmeye

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)’IN DOĞUM GÜNÜNE DAİR YANLIŞI

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)’IN DOĞUM GÜNÜNE DAİR YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 30. yanlışında, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in doğum günü

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

“KUR’AN’IN ALLAH’A İSNAD ETTİĞİNİ İNKÂR ETME” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa’nın 29. yanlışını ele aldığımız bu yazımız “hayrın v

“GAYR-I MÜSLİMLER KÂFİR DEĞİLDİR” YANLIŞI

“GAYR-I MÜSLİMLER KÂFİR DEĞİLDİR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Bu yazımızda Mustafa’nın 28. yanlışına ulaşmış oluyoruz. Kimi in

İSLAMOĞLU'NUN MISIR KATLİAMINI İSTİSMAR ETMESİ

İSLAMOĞLU'NUN MISIR KATLİAMINI İSTİSMAR ETMESİ

Geçen hafta(24 Kasım 2017) Mısır'da faili meçhul olan ve henüz kim tarafından işlendiği bil

Elbette onların etleri ve kanları Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizin takvanız erecektir. Onları bu şekilde sizin buyruğunuza verdi ki, size yolunu gösterdiğinden dolayı, Allah'ı tekbir ile yüceltesiniz.

Hac:37

GÜNÜN HADİSİ

Kim, rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın.

Müslim, 2318

TARİHTE BU HAFTA

*Misâk-ı Milli'nin Kabûlü(28 Ocak) *İlk Türkçe Ezan Okutturuldu(29 Ocak) *Yavuz Selim'in Kahire'yi Fethi(30 Ocak) *İbrahim Müteferrika Osmanlı'da İlk Matbaayı Kurdu(31 Ocak) *482 Senedir Camii Olan AYASOFYA Müzeye Çevrildi(1 Şubat)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI