Cevaplar.Org

EL-VÂLİ

Vâli kelimesinin sözlük anlamı: Yardım eden, destek veren, idare eden, yöneten. Vâli isminin terim anlamı: Kâinatın tek yöneticisi, bütün varlıkların hükümdarı ve idarecisi.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-08-08 07:47:52

Vâli kelimesinin sözlük anlamı: Yardım eden, destek veren, idare eden, yöneten.

Vâli isminin terim anlamı: Kâinatın tek yöneticisi, bütün varlıkların hükümdarı ve idarecisi.

Allah, bütün varlıkların sevk ve idaresini kendi üstüne almıştır.

İçinde Vâli adı geçen ayet şöyledir:

"İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah'ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah'tan başka hiçbir yardımcı da yoktur."(1)

Burada, "yardımcı olarak tercüme edilen Vâli ismi koruyucu veya dost olarak da tercüme edilebilir.

Ömer Nasuhi Bilmen, bu ayetin içinde Vâli ismi geçen son kısmını şöyle açıklar: '(Ve onlar için) Öyle kahr ve yok edilmeleri hakkında ilâhî iradenin tecelli ettiği kimseler için (ondan başka) o Yüce Yaratıcıdan başka (bir yardımcı da yoktur) Evet.. O kimselerin işlerine idare edecek, onlara yardımda bulunacak, onları kendilerine o yönelen azaptan, felâketten kurtarabilecek bir zât da bulunamaz. Şüphe yok ki, ilâhî iradenin, rabbanî kudretinin ortaya çıkmasına hiçbir mahlûk engel olamaz. Artık bütün insanlık için en birinci kurtuluş çaresi, Cenâb-ı Hak'kın dinine sarılarak bütün muvaffakiyetleri Ondan beklemektir. Ve başarı Allah'tandır.'(2)

Allah, her şeyin tek hâkimidir.

Allah, kullarına yardım eder.

Allah, kullarının işlerini düzenler ve yönetir.

El-Vâli isminden çıkarmamız gereken ders:

Allah'ın, her şeyin tek hâkimi olduğunu hiç unutmadan, onun dostluğunu kazanmaya talip olmalıyız. Allah'ın dostluğunu kazanmanın yolu ise, iman ve salih ameldir.

Dipnotlar

1-Rad-11

2-Ömer Nasuhi Bilmen, Kur'an-ı Kerim'in Meali Alisi ve Tefsiri, C: 3, S: 1633

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Maide-7

"Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir."

GÜNÜN HADİSİ

Size, takat getirebileceğiniz amel yaraşır. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadıkça, Allah da (sevab vermekten) usanmaz. Allah'a en hoş gelen dini amel, kişinin devamlı olarak yaptığı ameldir"

Buhari, İman 32, Teheccüd 18

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI