Cevaplar.Org

DİLİMİZE BİR ŞEY OLDU

Okumasını ve yazmasını unutalı, dilimiz kuş diline döndü. Aslına bakılırsa kuş dilinden de öte, bir hâle gelip yozlaştı, bodurlaştı. Kelimeler, mânâlar uçunca, el ve kol hareketleriyle anlaşma durumunda kaldık... Noktalama işaretlerine gerek duymayacak kadar kısa ve fakir cümlelerimizle, sağlıklı anlaşabilmemiz mümkün değildir. Hele uzun ve zengin cümleler zihnimizi bulandırmaya, aklımızı karıştırmaya başlayalı,


2020-07-08 09:56:22

Okumasını ve yazmasını unutalı, dilimiz kuş diline döndü. Aslına bakılırsa kuş dilinden de öte, bir hâle gelip yozlaştı, bodurlaştı. Kelimeler, mânâlar uçunca, el ve kol hareketleriyle anlaşma durumunda kaldık... Noktalama işaretlerine gerek duymayacak kadar kısa ve fakir cümlelerimizle, sağlıklı anlaşabilmemiz mümkün değildir. Hele uzun ve zengin cümleler zihnimizi bulandırmaya, aklımızı karıştırmaya başlayalı, birkaç kelimeyle anlaşan ve daha ziyâde ünlem sesleri çıkaran ilkel kabilelere döndük. Az bildiğimizi saklamak, çok bildiğimizi göstermek istediğimiz günden bu yana acayip kelimelerle, cümleler kurmaya başladık ki, anlayabilene aşk olsun... Şu cümleye (!) bakın:

"Konjektürel olgular bağlamında, reel politik kritikler ve bunların doğurduğu açmazın ayırdına varamıyor, yadsınamaz bir etimolojik ve epistomolojiklerle yanılsamalara sublime gibi orantısal ve uzantısal ereğin gereğine aldanıyoruz..."

İşte dilimizin hâli pür melâli. Bu acâyip ve bir o kadar da şahsiyetsiz ağız kokusunu çektiğimiz gibi, bize ait olan nice servi revân kelimeleri 'banal' buluyor ve vâlidelerimizin kıyafetinden utanır gibi utanıyor ve yokluğa mahkûm ediyoruz. Bir ülkede dil bozulmaya başladı mı, artık gerisi gelir ve bozulamayacak hiçbir şey kalmaz. Ve bu ülkede el birliği ile dili bozduk. Televizyonlar, yazılı basın, radyolar ve internet siteleri ile dilimiz bozuldu. Edebiyatın güzelim yüzüne toprak savurup, onu pazarcı esnafının ağzıyla en ucuzundan işporta malı durumuna düşürdük. Bize bu kötülüğü yapanlar bilmiyorlar ki, yarın kendi ailelerimizle anlaşamayacak ve toplum içinde ortak anlaşma zeminini de kaybedeceğiz.

Dil böyle olunca ortada ne fikir, ne şiir, ne edebiyat kalır. Zaten kalmadı da. 300 kelime ile konuşup, bunun da yarısını nşd (normal şartlarda), nbr (ne haber) gibi kısaltmalarıyla budayanlar, bu milletin ruh köklerini, mânâ zenginliklerini, sanat enginliğini, fikrî müktesebâtını anlayamaz ve hiçbir asil duruşa sahip olamaz. Bırakın Fuzûlî'yi, Gazâlî'yi anlamayı, bu insancıklar Peyami Safa'yı, Ahmet Hamdi Tanpınar'ı anlayamaz ve Tommiks-Teksas kültürü ve televole seviyesi ile, ancak pazarda domates satılır.

Bir sayfa mektubu yazamayan, dilekçe yazmayı bilmeyen, bir kıta şiiri anlayamayan, cevap yerine yanıt, ihtimâl yerine olasılık, hayat yerine yaşam, imkân yerine olanak, sebep yerine neden gibi, sığ ve tamtakır, nesepsiz, soysuz bir dil kullanan toplum, gittikçe yozlaşmaya ve bodurlaşıp cüceleşmeye mahkûm demektir...

Hüsamettin Yılmaz

 Türkiye Gazetesi Takvimi, 26 Eylül 2005

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BAKIŞ AÇISI-16

BAKIŞ AÇISI-16

Misyonerliğin, sömürgeleştirme hareketlerinin bir öncü kuvveti olduğunu biliyoruz. İkinci Va

MUHAKEMAT DERSLERİ-8

MUHAKEMAT DERSLERİ-8

Ders: Muhakemat Dersleri (8.Ders), Birinci Makale, İkinci Mukaddime’nin devamı İzah: Prof. Dr.

BEN OLACAKTIM Kİİİİİ

BEN OLACAKTIM Kİİİİİ

Üniversite öğrencisi iken pısırık bir hayat yaşayan, “Ben asistan olunca İslami hizmetlere

ŞİFA-İ ŞERİF

ŞİFA-İ ŞERİF

Eser adı: eş-Şifâ bi-(fî)taʿrîfi ḥuḳūḳi (fî şerefi)’l-Muṣṭafâ’ Müellif:

“KUR’AN-I KERİM’E ABDESTSİZ DOKUNULABİLİR” YANLIŞI

“KUR’AN-I KERİM’E ABDESTSİZ DOKUNULABİLİR” YANLIŞI

Muhterem Müslümanlar! Mustafa, her seferinde “Kur’an’ın rehberliği”nde yürüdüğünü

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-7

ŞİFA TEFSİRİ NOTLARI-7

Bizim köye bir hoca gelmişti. Ben ilkokula gidiyorum. Nasıl bir hoca idi bilmiyorum. Yalnız vaaz

DUA

DUA

Dolu gönderdin, sel gönderdin, zelzele, buz, kurak, kıtlık, ecel gönderdin… DÜŞMAN GÖNDER

KUR’AN NOTLARI-7

KUR’AN NOTLARI-7

-Huruf-u Mukatta 29 surenin başındadır. Bunların 27’si Mekki, ikisi Medeni surelerdir. S. 135

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-19

PERSPEKTİFE GİREN ŞAHISLAR-19

Hz. İbrahim(a.s) Kur’an ifadesiyle Hazreti İbrahim ulu’l azm peygamberdir ve ulu’l azm peyg

BÜYÜK GÜNAHLAR-16

BÜYÜK GÜNAHLAR-16

XXI. Mürtedlik (dinden dönme) ile ilgili bölümde geçen büyük günahlar 352-353. KEBİRE:

SÖZ SÖYLEMEDİN Kİ

SÖZ SÖYLEMEDİN Kİ

Geveze bir şahıs, hikmet ehli bir insanın yanına gidip faydasız sözleriyle hikmet ehlini bir s

Size yasak edilen büyük günahlardan kaçınırsanız, kusurlarınızı örteriz ve sizi ağırlancağınız şerefli bir yere yerleştiririz.

Nisâ, 31

GÜNÜN HADİSİ

"Biriniz bir oturma yerine girince selâm versin. Oturmak isterse otursun. Kalkarken yine selâm versin. Çünkü, birinci selâm ikincisinden daha üstün değildir."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI