Cevaplar.Org

EL-VÂCİD

Vâcid kelimesinin sözlük anlamı: Bulan, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan. Vâcid isminin terim anlamı: Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, istediğini istediği vakit bulan, kendisinden hiçbir şey gizli kalmayan, dilediği her şeye sahip olan, istediği hiçbir şeyden mahrum olmayan.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2020-07-08 08:55:11

Vâcid kelimesinin sözlük anlamı: Bulan, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan.

Vâcid isminin terim anlamı: Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, istediğini istediği vakit bulan, kendisinden hiçbir şey gizli kalmayan, dilediği her şeye sahip olan, istediği hiçbir şeyden mahrum olmayan.

Allah, sahip olduklarını kaybetmekten ve istediğini elde edememekten münezzehtir.

Allah, her şeye kendiliğinden zorunlu olarak, sahiptir. İnsan, ancak Allah'ın vermesiyle bir şeylere sahip olur.

Vâcid ismi, Kur'an'da geçmez; ancak bu isimle aynı kökten olan fiil kalıplarıyla geçer:

"Seni yetim bulup barındırmadık mı? Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi? Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?"(1)

Müfessir Elmalılı konuyu şöyle açıklar: '"Seni bir yetim bulup da barındırmadı mı?" Yüce Allah'ın güzel isimlerinden biri de "Vâcid" ism-i şerifidir ki vücud, vicdan vecid (vâv'ın üç harekesiyle) mastarlarının ism-i fâilidir. Bunun asıl meşhur mânâsı varlık, buluş ve zenginliktir. Yüce Allah vücudun da, vicdanın da, ilmin de, vücdün yani zenginliğin, kudretin sahibi ve faili mânâsına "Vâcid"dir.'(2)

Allah, her şeyi bildiğini şöyle haber vermektedir:

"(Ey Muhammed!) Sen hangi işte bulunursan bulun, ona dair Kur'an'dan ne okursan oku ve (ey insanlar, sizler de) hangi şeyi yaparsanız yapın, siz ona daldığınızda biz sizi mutlaka görürüz. Ne yerde, ne de gökte, zerre ağırlığınca, (hatta) bu zerreden daha küçük veya daha büyük olsun, hiçbir şey Rabbinden uzak (ve gizli) olmaz; hepsi muhakkak apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da yazılı)dır."(3)

Allah, her şeyi bilir, istediğini gerçekleştirir.

El-Vâcid isminden çıkarmamız gereken ders:

Allah'ın hiçbir şeye ihtiyacı yoktur; bizim her an ona ihtiyacımız vardır. Elde edebileceğimiz en önemli şey, Allah'ın rızasıdır.

Dipnotlar

1-Duha: 6-8

2-Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, C: 7, S: 277

3-Yunus-61

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Allah'ın ayetlerine küfredenler, peygamberleri haksız yere öldürenler ve insanlardan adaleti emredenleri öldürenler; işte onlara acıklı bir azabı müjdele.

AL-İ İMRAN, 21.AYET

GÜNÜN HADİSİ

"Biriniz bir oturma yerine girince selâm versin. Oturmak isterse otursun. Kalkarken yine selâm versin. Çünkü, birinci selâm ikincisinden daha üstün değildir."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

*Sultan Abdulaziz Han Şehid Edildi.(4 Haziran 1876) *Kırım'ın Fethi(6 Haziran 1475) *Süleymaniye Camii İbadete Açıldı(7 Haziran 1557) *EFENDİMİZ'İN (s.a.v.) DÂR-I BEKA'YA İRTİHALİ(Vefatları)(8 HAZİRAN 632) *Hz.Ebubekir (r.a.)Halife Seçildi(9 Haziran

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI