Cevaplar.Org

TORUNUM GÜLCE BENİ ŞAŞIRTTI VE SEVİNDİRDİ

Birkaç gündür Nurefşan kızım misafirimiz. Dünyayı saran ve sarsan Korona Virüsünden dolayı, insanlar en yakınlarıyla dahi görüşme imkânı bulamaz olmuştu. Görüşüyorduk ama uzaktan uzağa. Şimdi ise tedbirlere dikkat ederek hasret gideriyoruz elhamdülillah.


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2020-07-01 06:33:31

Birkaç gündür Nurefşan kızım misafirimiz. Dünyayı saran ve sarsan Korona Virüsünden dolayı, insanlar en yakınlarıyla dahi görüşme imkânı bulamaz olmuştu. Görüşüyorduk ama uzaktan uzağa. Şimdi ise tedbirlere dikkat ederek hasret gideriyoruz elhamdülillah.

Bu Korona virüsü olayı, Kur'an'ın anlattığı kıyamet sahnelerini hatırlattı bize. O sahnelerden biri de şu idi: Allah buyuruyor:

فَاِذَا جَٓاءَتِ الصَّٓاخَّةُۘ

يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ اَخ۪يهِۙ

وَاُمِّه۪ وَاَب۪يهِۙ

وَصَاحِبَتِه۪ وَبَن۪يهِۜ

لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ يَوْمَئِذٍ شَأْنٌ يُغْن۪يهِۜ

وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ مُسْفِرَةٌۙ

ضَاحِكَةٌ مُسْتَبْشِرَةٌۚ

وَوُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ عَلَيْهَا غَبَرَةٌۙ

تَرْهَقُهَا قَتَرَةٌۜ

اُو۬لٰٓئِكَ هُـمُ الْكَفَرَةُ الْفَجَرَةُ

Kulakları sağır eden o ses geldiğinde, işte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar. O gün her kişinin işi başından aşkındır. O gün birtakım yüzler ışık saçar; güleçtir, müjde almıştır. Birtakım yüzler de o gün toza toprağa bürünmüş; kapkara kesilmiştir. İşte bunlar, (yüzleri kapkara esilenler) inkârcılardır, günahkârlardır. [1]

 Nurefşan kızım biz de olur da, veledleri olmaz mı? Olmaması mümkün değil. Her ne kadar Gülhüma torunum gibi ara-sıra ağlamalarıyla ortalığı inletseler de, Tahir oğlum ve Gülce kızım evimizin neşesi ve dört köşesi oldular.

Ben çocuklarımı ve torunlarımı severken "Rabbimin hediyesi, Rabbimin lütfu" diyerek seviyorum. Gerçekten de öyle onlar bize Allah'ın hediyesi ve emanetidir. Allah'ı sevdiğimizden dolayı onları sevmiş olacağız. Allah'ı hesaba katmadan sevdiklerimizi seversek, nimeti ve hediyeyi verene karşı nankörlük etmiş oluruz. Bu nankörlük, Allah korusun nimetin elden çıkmasına, saadet ve sevincin bozulmasına ve kaybolmasına sebep olabilir.

Her ne ise gelelim konumuza: 4,5 yaşındaki Gülce torunum bir gün benden tamamen doğal haliyle su istedi:

-Büyük babacığım, bana bir bardak su verir misin?

-Hay hay benim güzel kızım, dedim, bir bardak suyu kendilerine uzattım. Gülce kızım suyu aldı, ben hiç bir telkinde bulunmadan yere çöktü ve Bismillahirrahmanirrahim dedikten sonra suyu içmeye başladı. Bir nefes, iki nefes derken suyu bitirdi. "Aferin benim kızıma" dedim, sevmeye fırsat tanımadan, bardağı verip, oyuncaklarının yanına koştu.

Onun bu hali beni hem şaşırttı ve hem de sevindirdi. Hem onu çok sevdim, hem ona bu terbiyeyi veren Nurefşan kızımı ve babasını tebrik ettim. Onlar bu terbiyeyi vermeselerdi, bu yaşta bu çocuk bu güzel davranışı nasıl sergileyebilirdi? Küçük yaşlardan itibaren çocukları Allah'ın razı olduğu şekilde yetiştirmek, onların büyüdüklerinde Müslümanca bir hayat yaşamalarını sağlamak işte buna derler. Zaten Müslüman anne-babalar, küçük yaşlardan itibaren bu İslam terbiyesini kazandırmazlarsa, daha sonra onlara bunu kazandırmak, hele bu asırda, Müslüman olmayan birine İslam'ı kabul ettirmek kadar zordur.

Akşam çayında Gülce'nin yaptıklarını anlattım, tebriklerimi bildirdim. Dikkatler ve tebrikler Gülce'nin üzerinde toplanmıştı. Bereket versin torunlarım Gülhuma ile ablası Ayşeala kuzularım Adapazarı'na gitmişti. Yoksa… gerisini düşünmek bile istemiyorum. Meydanı boş bulan Gülce bir de kendisinden övgü ile bahsedildiğini duyunca hemen kulak kesildi. Memnuniyetine diyecek yoktu. Yanı başımda tebessümlerle tebrik şamatasını seyreden 2,5 yaşındaki Tahir de "keşke böyle güzel bir olayın kahramanı da ben olaydım" der gibiydi. Onu da onore edecek sözler söyleyerek faslı kapattık.

Allah bütün çocuklarımızı ana-babalarına, vatana ve millete hayırlı evlad eylesin. Hiç kimse çocukları yüzünden imtihanı kaybedip de iki dünyanın cehennemine düşmesin.

Bu olay vesilesiyle Nurefşan kızımın bir hassasiyeti yine beni çok memnun eyledi: "Ben, dedi, "babacığım, çocuklarımı televizyonlardaki müstehcen görüntü ve davranışlardan uzak tutabilmek için, televizyon izlemeyi sıfıra indirmiş bulunuyorum. Ona ayıracağım zamanı çocuklarımı olumlu eğitmekle geçiriyorum."

Bu halleriyle benim çocuklarım beni memnun ettiler. Allah da onları ve çocuklarını ve de bu yazımızı okuyan kardeşlerimi çocuklarıyla beraber memnun, mesrur ve mesud eylesin. Vatanımız cennet olsun, Allah cenneti hepimize vatan eylesin.

Dipnotlar

[1] Abese, 80/33-42

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

salim özyurt, 2020-07-01 14:39:47

Allah duyarlı imanlı geçlerimizin çocuklarımızın sayısını artırsın inşallah. Duygulanarak okudum . Çocuklarımız İslam fıtratının canlı örneği. Saf,duru,temiz.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

ENGELSİZSİNİZ

ENGELSİZSİNİZ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Hiç bir engel, Allah’a (Celle Celaluhu) kul olmaya e

İSLAM’DA KADININ CEMİYET İÇİNDEKİ YERİ VE ROLÜ

İSLAM’DA KADININ CEMİYET İÇİNDEKİ YERİ VE ROLÜ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla... Kadın bir elmanın iki yarısından birisidir. Kadın va

İSLAM’DA MÜSPET (POZİTİF) HAREKET

İSLAM’DA MÜSPET (POZİTİF) HAREKET

“Anla yavrum, ne haklı davadır; Tatlılık zorluktan evladır.” Yukarıdaki mısralar, La

TARİHTEKİ AYASOFYA

TARİHTEKİ AYASOFYA

Not: 1 Şubat 1934 tarihi Ayasofya Caminin müzeye çevrilme tarihidir. Bu vesileyle Muhterem Ali Ha

ECDADA KÖPRÜ OLMAK

ECDADA KÖPRÜ OLMAK

Bakara sûresinin 134 ve 141. ayetlerinde mükerrer olarak, geçmişlerimizin hatalarından sorumlu

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-4

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-4

SEKİZİNCİ NOKTA Eğer söylenirse: İstiğase edenin işi, müşriklerin işi gibi değil midir?

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-3

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-3

BEŞİNCİ NOKTA Eğer biri derse; “Kabir ehline hitap eden ancak onların sebep ve yapan oldukla

EMANETİN ZAYİ EDİLMESİ

EMANETİN ZAYİ EDİLMESİ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla... Ebû Hureyre’den (Radıyallahu Anh) rivayet edilen Buh

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-2

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-2

Eğer denirse; “Allah'tan başkası, diriltir ve öldürür dememiz caiz midir?” Biz deriz: Evet

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-1

TEVESSÜL VE İSTİĞASE HAKKINDA ON NOKTA RİSALESİ-1

Bu on noktayı yazan: Seyfi Asrî (hafizahullahu teala) Çarşamba günü Öğlen ile ikindi arası

KISA KISA NOTLAR-3

KISA KISA NOTLAR-3

Çocuk ölü doğduğunda isim vermeye gerek yok. *Avukat suçluyu savunursa günahkâr olur. *Bir

Kendilerine ait bir takım menfaatlara şahit olsunlar; Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları kurban ederken Allah'ın adını ansınlar; siz de onlardan yiyin, yoksulu ve fakiri doyurun.

Hacc Suresi:28

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Dâvud

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Camii'nin yeniden ibadete açılışı(15 Nisan 1772) *Turgut Özal'ın Vefatı(17 Nisan 1993) *Türk-Yunan savaşının başlaması(18 Nisan 1897) *Miladi takvime göre Efendimiz'in (s.a.v.)dünyaya teşrifleri(20 Nisan 571)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI